Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Miksi laitatte maneesiin kuitua?

Lähettäjä: MA 
Päivämäärä:   11.11.25 11:46:33

Otsikossa kysymys. Onhan siinä ihana ratsastaa, etenkin kesäisin jos se on ulkokentällä, mutta mites kun hokkikausi on? Vai kierrättekö talvisin aina hokit veke kun menette maneesiin?

  Re: Miksi laitatte maneesiin kuitua?

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   11.11.25 11:50:49

Kuitu toimii hienosti maneesissa Keski-Euroopassa. Sieltä se on kopioitu tänne, mutta täällä se ei toimi, koska hevosilla on talvella hokit kiinni 24/7. Sitten rampataan klinikalla viimeistään kevättalvella kun alanivelet vaivaantuu. Hevoset saadaan kuntoon loppukesään mennessä ja sitten syksyllä taas siirrytään maneesiin...

  Re: Miksi laitatte maneesiin kuitua?

Lähettäjä: MA 
Päivämäärä:   11.11.25 12:12:22

Niinpä, hyvin kiteytetty pisterivi. Olisi tiedossa ihana maneesitalli, mihin ajattelin käydä jonoon tallipaikan takia, mutta laittoivat kuidun maneesiin - ei tarvitse haaveilla paikasta enää..

  Re: Miksi laitatte maneesiin kuitua?

Lähettäjä: ddk 
Päivämäärä:   11.11.25 13:13:23

Saahan ne hokit ruuvattua irti jos niitä ei ole hitsattu kiinni...

Jos vain yhtä hevosta liikutat niin siihen ei kauaa mene kun otat hokit irti ja laitat takaisin. Jos liikutat 15 hevosta päivässä, niin sinulla on varmasti työntekijä, joka varustaa, värkkää hokit, verkkaa, jne. Meillä myös maneesilla paikka, johon hevosen saa kiinni, joten sekin auttaa hokkien kanssa värkkäämisessä. Ja jos sinulla on kaveri auttamassa, kuvaamassa tai tälläämässä vaikka puomeja, niin hänhän voi auttaa niiden hokkien kanssa myös.

Kaverin hevonen on tallilla, jossa maneesiin pääsee suoraan tallin käytävältä, joten hokkeja rämpätään varustaessa ja riisuessa.

Meidän tallilta on kilometri maneesille enkä ole vielä huomannut, että hokkien irrottaminen ja kiinnittäminen olisi liian vaikeaa. Toki oma hevoseni osaa seistä paikallaan, joten ongelmia ei ole.

Eikä niitä hokkeja tarvitse aina laittaa sataa kappaletta yhteen jalkaan. Määrää voi säädellä kelin mukaan. Esim. itse saatan pitää vain kaksi hokkia jaloissa nyt kun jäätä ei vielä paljoa ole, lunta ei ollenkaan. Hokkeja lisätään sitten kun tarvitsee.

  Re: Miksi laitatte maneesiin kuitua?

Lähettäjä: :/ 
Päivämäärä:   11.11.25 16:55:12

Ei kuitua maneesiin.
... on niin oikeassa. Suomessa kopioidaan muiden maiden tekemisiä ja olosuhteet ovat ihan erilaiset. Pitäsköhän käyttää sitä omaa järkeä.

  Re: Miksi laitatte maneesiin kuitua?

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   11.11.25 16:58:26

Trendi Euroopasta, jossa ei paljoa hokkeja käytellä.

  Re: Miksi laitatte maneesiin kuitua?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   11.11.25 19:08:48

Peder Fredricson otti kengät siitä syystä pois, koska rautakengät ja kuitu eivät sovi yhteen. Saati sitten hokit ja kuitu.

  Re: Miksi laitatte maneesiin kuitua?

Lähettäjä: Rosee 
Päivämäärä:   11.11.25 19:23:12

Tallissa missä hevoseni asuu on maneesissa kuitu ja itse otan hevoseltani hokit pois ennen ratsastusta ja ruuvaan takaisin ratsastuksen jälkeen. Tosi helppo ja nopea operaatio, ihan kuin kavioiden puhdistus. Ja maneesin on tallista todella lyhyt matka ja sekin pätkä aina hyvin hiekoitettu liukkailla, joten oikein hyvin ne muutamat metrit ulkona kulkee hokitta kelillä kuin kelillä. Omani on jo vanhempi hevonen jolla paljon kilometrejä takana, joten teen näin säästääkseni seniorin jalkoja. Useampi tuttu ja tallikaveri tekee samaa, vaikka ei toki kaikki.

  Re: Miksi laitatte maneesiin kuitua?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   11.11.25 19:26:09

Miten kuitu vaikuttaa jos on hokit?

  Re: Miksi laitatte maneesiin kuitua?

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   11.11.25 19:33:39

"Miten kuitu vaikuttaa jos on hokit?"

Ei saa käyttää hokkeja kuidulla. Hokki jää kuitupohjaan "kiinni" ja pysäyttää jokaisen askeleen töksähtävästi ja kaikki iskuvoima menee täysimääräisenä hevosen jalan rakenteisiin, ja nostaa loukkaantumisten ja mikrovaurioiden riskiä hurjasti. Ihan jääkin joustaa paljon enemmän kuin kuitupohja.

  Re: Miksi laitatte maneesiin kuitua?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   12.11.25 08:42:19

Ilman kenkiä toimii hienosti. Ei vikaannu jalat eikä tarvii ruuvailla.

  Re: Miksi laitatte maneesiin kuitua?

Lähettäjä: Uus juttu mulle 
Päivämäärä:   12.11.25 17:13:35

Hui, en oo ikinä kuullukkaan tämmösestä. Meillä kuitua pohjassa ehkä 1/4 ja hiekkaa 3/4. Onko tämmönenkin määrä jo riittävä siihen että askel tökkää hokkien kanssa?

  Re: Miksi laitatte maneesiin kuitua?

Lähettäjä: Ja 
Päivämäärä:   13.11.25 10:56:30

Laittaako kukaan enää muovirouhetta?

  Re: Miksi laitatte maneesiin kuitua?

Lähettäjä: -- 
Päivämäärä:   13.11.25 11:07:49

Muovirouhe taitaa olla kielletty nykyään.

  Re: Miksi laitatte maneesiin kuitua?

Lähettäjä: Ja 
Päivämäärä:   13.11.25 13:58:43

Ei ole kielletty. Ilmanvaihdosta pitää maneesissa toki huolehtia kun on kumirouhetts pohjissa, toki muutenkin.
Onko se nyt vain pois Muodista?

  Re: Miksi laitatte maneesiin kuitua?

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   13.11.25 14:13:35

Kuitua 1/3 tai 1/4, loput hiekkaa. Toimii ja ei kyllä ole niveliä rasittanut vaikka talvikaudella normaalisti hokeilla liikkuvat ja hyppäävät.
Opetus-ja kisahevosia. Jos on liikaa tai vääränlaista pelkkää hiekkaa niin hiekan pyörähtäminen taas rikkoo jänteet.

  Re: Miksi laitatte maneesiin kuitua?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   13.11.25 15:15:44

Onko näin, että edelleen perus hiekka onkin se paras pohja ratsastukseen?

  Re: Miksi laitatte maneesiin kuitua?

Lähettäjä: * 
Päivämäärä:   13.11.25 16:33:34

Samaa mieltä, kunhan kuitua ei ole liikaa, niin on hyvä eikä rasita niveliä. 15 vuoden kokemus omasta kuitu-hiekkapohjasta.

  Re: Miksi laitatte maneesiin kuitua?

Lähettäjä: Ku 
Päivämäärä:   13.11.25 17:48:48

Onko teillä röntgen katse?

  Re: Miksi laitatte maneesiin kuitua?

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   13.11.25 18:01:49

Useampi kuvattu ihan muista syistä esim myynti ja ei ole ollut muutoksia. Joten meillä ainakin tykätään kun on vähän kuitua joukossa.

  Re: Miksi laitatte maneesiin kuitua?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   13.11.25 19:06:21

Riippuu se aina kuidun määrästä ja hiekan laadustakin. Sellainen ns kisapohja kuivulla onkin varmasti raskas jaloille hokkien kanssa. Jos on pehmeämpi pohja ja maltilla kuitua, ei se mitenkään tarraa kiinni.

Omalla seniorilla otan kärkihokit pois ratsastukseen ja usein vaihdan ne kärjen matalat hokit samalla kannalle.

  Re: Miksi laitatte maneesiin kuitua?

Lähettäjä: Mikä 
Päivämäärä:   13.11.25 19:10:24

Tekeekö tuo muoviouhe saman efektin, että hokkien kanssa huono?

  Re: Miksi laitatte maneesiin kuitua?

Lähettäjä: K 
Päivämäärä:   16.11.25 13:34:17

Kuidusta tehty tutkimus
Ei olekaan niin hyvä kuin uskottiin
Hypyn alastulossa kavio ei liu eteenpäin niinkuin kuuluisi eli tavallaan töksähtää niille sijoilleen mikä on kuluttavaa nivelille jänteille ymv

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.