Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Parhaat hokilliset bootsit

Lähettäjä: kengätön 
Päivämäärä:   10.11.25 21:43:51

Liukkaisiin talvikeleihin yritän varautua ja nyt kaipaan suosituksia mitkä on parhaat bootsit kengättömälle? Sellaiset joihin saa hokit/nastat. Mistä olette hankkineet? Kyseessä varsa, jolle en vielä haluaisi kenkiä.

  Re: Parhaat hokilliset bootsit

Lähettäjä: kengätön 
Päivämäärä:   11.11.25 08:39:31

Eikö kellään ole tällaisia käytössä?

  Re: Parhaat hokilliset bootsit

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   11.11.25 08:46:37

Myydään/Ostetaan Bootsit kengättömille hevosille ja poneille

Kysele face ryhmästä käytettyjä

  Re: Parhaat hokilliset bootsit

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   11.11.25 08:48:42

Saako tunkea samaan ketjuun ja kysyä mistä näkee kuinka bootsien koot menee?

Jos mun hevosella on 0 kengät niin minkä kokoiset bootsit sille sopii?

  Re: Parhaat hokilliset bootsit

Lähettäjä: kengätön 
Päivämäärä:   11.11.25 08:53:54

En valitettavasti ole Facebookissa, siksi täällä kyselen

  Re: Parhaat hokilliset bootsit

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   11.11.25 09:04:29

Niillä on kokotaulukot ja mittausohjeet. Ei ole yksiä 'parhaita', riippuu kaviosta, hevosesta, omistajasta ja liikutuksesta.

  Re: Parhaat hokilliset bootsit

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   11.11.25 10:42:30

Hokillisia bootseja ovat mm. evoboots, scootboots ja swiss galoppers. Itse ostin nyt kokeiluun evobootseja hokeilla yhden parin. Flex hoof bootseihin saa vaan nastat. Toimivat tarhassa ihan ok pitoa antaen, mutta ratsastukseen ei pienet nastat riitä. Lisäksi flexit pysyvät mielestäni vähän huonosti jalassa kovassa vauhdissa, jos on paljon suojalunta joka takertuu kiinnitysmekanismeihin. Kesäkäytössä flex hoof bootsit ovat sen sijaan oikein näppärät.

  Re: Parhaat hokilliset bootsit

Lähettäjä: kengätön 
Päivämäärä:   11.11.25 11:51:08

Me etsitään bootseja ihan vaan tarhailuun siltä varalta että tulee jäätikkötalvi. Onko näiden laittamisessa kovin suurta eroa, tallityöntekijän näkökulmasta ajatellen?

  Re: Parhaat hokilliset bootsit

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   11.11.25 11:53:35

"Saako tunkea samaan ketjuun ja kysyä mistä näkee kuinka bootsien koot menee?

Jos mun hevosella on 0 kengät niin minkä kokoiset bootsit sille sopii?"

Jokaisella merkillä on ihan omat kokotaulukkonsa. Mittaa kavio ja katso koko haluamasi merkin kokotaulukosta.

Tavalliset hokit saa ainakin Scooteihin, Cavalloihin ja Evoihin. Pohjan läpi porataan reikä ja sen läpi sitten laitetaan mutteri, johon hokki kierretään kiinni. Flexeissä on sen verran ohuet pohjat, että niihin saa vain pienemmät nastat. Se, mikä merkki on paras, on sitten täysin kiinni hevosesta, kavioista ja käyttötarkoituksesta. Ei ole olemassa mitään yhtä absoluuttisesta parasta niin kuin ei ole esim. satuloissakaan, vaan pitää vain etsiä se omaan käyttöön sopiva.

  Re: Parhaat hokilliset bootsit

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   11.11.25 12:08:38

Jos on vaan tarhakäyttöön, niin nastallisetkin varmaan riittävät. Perus Cavallot ovat edullisimmasta päästä ja helpot/nopeat pukea, Flex hoof bootsit ovat siitä hyvät, että ne eivät hankaa niin helposti

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.