Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Vuokrahevosen entsintä

Lähettäjä: pohtija 
Päivämäärä:   6.11.25 09:34:30

Olen tässä tovin etsiskellyt sopivan oloista vuokrahevosta eri alustoilta. Silmääni on kuitenkin pistänyt Hyvinkäällä kotitallilla vuokralle tarjottu puoliverinen, joka on ollut tämän 3kk aikana erilaisilla ilmoituksilla tarjolla. Uskaltaisitteko tuollaista mennä edes kokeilemaan?
Ilmoituksissa hevosen taso on vaihdellut Va A-VaB niin sekin ihmetyttää.
Ihmeellistä.

  Re: Vuokrahevosen entsintä

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   6.11.25 10:01:23

Sen lisäksi samalta suunnalta joku Tinker etsii aina vuokraajaa.

  Re: Vuokrahevosen entsintä

Lähettäjä: P 
Päivämäärä:   6.11.25 10:02:37

Pohdi joo vaan. Ehkä vuokraajien oma taso ei ole ollut sopiva hienolle hepalle. Uskokaapa vuokraajat, että useimmiten vuokraajat ovat surkeampia kuin luulevat...

  Re: Vuokrahevosen entsintä

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   6.11.25 10:12:24

Uskaltaisin. Hyviä vuokraajia on niin vaikea löytää että joutuu usein etsimään pitkään, ja sitten ne lopettavat yhtäkkiä kun sataa tai ei jaksakaan. Vaikka on maneesi.

  Re: Vuokrahevosen entsintä

Lähettäjä: Hep 
Päivämäärä:   6.11.25 10:20:09

Meillä myös parhaat vuokraajat ovat löytyneet ns. puskaradiolla.

Usein ratsastajan taso ei ole riittävä ”treenaamaan” kentällä itsenäisesti. Vuokrata halutaan, koska ei ole rahaa käydä tunneilla. Kuitenkaan pelkkä maastoilu ei riitä vuokraajille, tai sitten jos riittää, niin maastossa ei selvitä vaan se on liian jännittävää, jolloin hevonenkin alkaa jännittää.

Minulla on hyvin perushevonen jolle olen yrittänyt jo vuoden etsiä uutta vuokraajaa entisen luottotyypin muutettua. Olen todennut, että ei kannata. Nykyajan junnut ei halua vuokrata ellei saa kuvata tiktokkiin ja aikuiset on yleensä persaukisia, eikä edes sitä kymppiä halua maksaa.

Hevonen liikkuu sitten vähemmän, mutta paremmin. Itseltäni on loppunut mielenkiinto kokeilurumbaan, kun vuokraajien taidot ja halu ratsastaa oikein ei todellakaan riitä.

  Re: Vuokrahevosen entsintä

Lähettäjä: -- 
Päivämäärä:   6.11.25 10:40:21

En tiedä kyseistä ilmoitusta tai sitä mikä hevonen on kyseessä, mutta näin kotitallilla harrastavan näkökulmasta: Minullakin on ollut vaikeuksia löytää hevosille vuokraajia, koska moni vuokraaja halaua vuokrahevosen niin kipeästi, että vastailevat sellaisiinkin ilmoituksiin ja käy kokeilemassa ja jopa aloittaa vuokraamisen sellaisella hevosella ja sellaisissa puitteissa, joissa he ei todellisuudessa halua harrastaa.

Kotitallilla harrastaminen on melko yksinäistä, ja jo se yksinäisyys "ajaa pois" monia aloittaneita vuokraajia. Huomataan, että onkin vähän tylsää ratsastaa aina yksin, joitain jopa pelottaa, kun tallilla ei ole muita "henkivartijana" ja pitäisi ihan oikeasti uskaltaa toimia hevosten kanssa ja ratsastaa yksin. Toisilla sitten ei riitä osaaminen ja motivaatio treenata itsenäisesti. Jotkut puolestaan ahdistuvat siitä, että omistaja on aina paikalla (koska asuu kotonaan). Jotkut vuokraajat on jopa vähän kyselleet, että voisinko olla sisällä silloin kun he on tallilla, eli en saisi esimerkiksi leikata nurmikkoa tai tehdä lumitöitä, saati sitten tallihommia, kotonani vuokraajan ollessa paikalla :D

Sitten tulee vielä säiden ja vuodenaikojen vaihtelu. Touko-kesäkuussa vuokraajia on jonoksi asti ja heillä on mukavaa, sitten tulee heinä-elokuun helteet ja paarmainfermo, syyskuussa hirvikärpäset ja sateet, lokakuussa pimenevät illat. Vaikka kentän pohja pysyy hyvänä ja paikat on valaistut ja turvalliset läpi vuoden, niin kummasti ne kesällä aloittaneet vuokraajat karisee matkasta viimeistään loka-marraskuussa.

Eli tietämättä aloituksen tapausta - voi olla, että se hevonen on ihan normaali ja omistajakin täysjärkinen, mutta vuokraajat eivät ymmärrä mihin ryhtyvät kun vuokraavat kotitallilla asuvaa hevosta. Se on aika erilaista, kuin isommalla tallilla.

  Re: Vuokrahevosen entsintä

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   6.11.25 10:48:10

Tuossa edellä hyvin kuvattiin, minkä vuoksi kotitalli ei sovi kaikille. Eikä vuokraaminen ylipäätään.

  Re: Vuokrahevosen entsintä

Lähettäjääsl 
Päivämäärä:   6.11.25 11:23:22

Mulla on aina ollut todella hyviä vuokraajia. Hevonen on kiltti VaB tasoinen jos ratsastaja osaa. Mutta:
-meillä on hyvä maneesi
-tallille pääsee julkisilla ihan lähelle (monella ei ole autoa)
-vaadin että vuokraaja käy valkussa min kerran vkossa. Tähän asti kaikki mielellään käyneet
-saa maastoilla jos haluaa, ei ole pakko.
-hypätä ei saa
-hevonen on kaikissa tilanteissa kiltti ja yhteistyökykyinen, ratsastaessa joskus harvoin ottaa kipinää, mutta ei ikinä lähde käsistä tms.
-ei tarvii tehdä mitään tallitöitä
-tallissa on supermukava yhteishenki

tästä ilosta vuokraaja maksaa 35e kerta.

Ja kyllä on ollut kiinnostusta, moni on sanonut että "jos xx joskus lopettaa vuokraamisen, kai otat mut sitten vuokraajaksi!"

Eli jos sulla on tarjota hyvä paketti, vuokraaja löytyy kyllä. En itsekään vuokraisi kotitallilta jossa lähes aina surkea kenttä ja valkkuja vaikea saada edes tulemaan sinne.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.