|
Lähettäjä: +
Päivämäärä: 4.11.25 21:38:08
Ruotsi haluaa, että ratsastuksessa ei enää tervehditä tuomaria. Kyse on sen verran pyhästä asiasta, että on ollut hylätty suoritus, jos ei ole tervehtinyt ja on osa ratsastuksen syvintä olemusta. On varmaan vaarallista irrottaa se toinen käsi ohjista..
Ruotsalaiset haluavat ikäluokkatoiminnassa poistaa radoilta vedet, muurit, portit, avoimet esteet ja kaiken vähänkin muka hankalan. Eivät ole kaukana siitä, että vaativat ponnistuspuomin ja esiratsastuksen. Käytännössä jenkkimeininkiä - enää puttuu vain se, että joku hyppää hevosella ns alle eli menee radan ennen ikäluokkaratsastajaa. Ja sitten joku tulee radalle pitämään kädestä ja kehuu ja kannustaa koko radan.
Ruotsalaiset eivät noudata FEIn sääntöjä missään vaan ovat keksineet ihan omat sääntönsä. Varmasti vaatisivat ne FEIlle, jos vaan kantti riittäisi. Ja yrittäväthän nyt sitä tervehtimisen poistamistaan tunkea.
FEI U25 rankingissa paras ruotsalainen on sijalla 154, paras norjalainen sijalla 69 ja meidän Hugomme sijalla 110 (ja varmaan taas noussut), ennen ruotsalaisia on vielä yksi norjalainen sijalla 139, tanskalainen sijalla 152 eli ei voi kyllä puhua siitä, että Ruotsi olisi edes loivassa ylämäessä.
Tai mallimaa missään. Takana loistava tulevaisuus, joka oli rakennettu sille vauraudelle, joka sodalta säästymiseltä tuli. Nyt on täysi syöksy.
Sennuja pitää muutama ukko vielä pinnalla, muita seuraajia heille ei ole nousemassa eikä ruotsalainen sääntötehtailu ja ikäluokkatoiminta ole mitenkään onnistunutta ja tulokset puhuvat puolestaan.
Että eipä mulla muuta. Ärsyttää se, kuinka Jens ja kuinka Pia ja kuinka Markku ja kuinka kukakin. Kyra sentään ymmärsi lähteä pois. Eivät ole koskaan olleet mukavia, päättäväisi, kivoja tai älykkäitä eikä ole ollut ihannoitavaa ja onneksi ihannointi on vuosien saatossa vähentynyt. Nyt se ruotsalaispalveonta yrittää nostaa ratsastuksessa päätään Suomessa. Ollaan ihan väärässä veneessä.
|