Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Miten opettaa hevonen olemaan vaihtamatta laukka

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   28.10.25 15:56:30

Minulla entinen estehevonen, joka osaa ihan puhtaat vaihdot. Tämä myös vaihtaa laukan hyvin herkästi ja helposti kun suunta vaihtuu. Ongelmaksi on tullut se, että en pääse treenaamaan vastalaukkoja, vaikka kuinka yritän pitää painon ja avut niin ettei hevonen vaihtaisi laukkaa valmentajan ohjeiden mukaan. Jos jollain on hyviä kielikuvia, joista voisi saada kiinni miten selässä kannattaisi olla tai muuten vinkkejä niin otetaan kiitollisena vastaan. Vastalaukkaa päästään menemään jos nostan suoraan sen laukan kun haluan, mutta ei jos laukkaan toista laukkaa valmiiksi

  Re: Miten opettaa hevonen olemaan vaihtamatta laukka

Lähettäjä: KL 
Päivämäärä:   28.10.25 16:09:22

Älä päästä menemään liian kovaa. Ajattele, että olisit koko ajan nostamassa sitä laukkaa, jota haluat ratsastaa.

  Re: Miten opettaa hevonen olemaan vaihtamatta laukka

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   28.10.25 16:24:21

Aloitathan vastalaukan harjoittelemisen tarpeeksi helpolla tehtävällä? Alkuun vain ihan mini loiva kaareva pitkällä sivulla. Liioittele viemällä ulkopohje todella taakse.

Ajattele, että opetat hevoselle nyt kokonaan uuden tempun joten älä kiirehdi ja apujen pitää aluksi olla liioitellut.

  Re: Miten opettaa hevonen olemaan vaihtamatta laukka

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   28.10.25 17:12:22

Minulla myös estehevonen joka osaa tehdä vaihdot vaikka ykkösillä, ei mitään väliä mikä suunta, mikä laukka ja mikä tehtävä. Vaihtaa siis laukan heti jos itse selässä yhtään heilahdan tai ratsastan epäselkeästi. Tärkeintä on siis kehittää omaa tasapainoa ja istuntaa, jos on herkkä hevonen niin ihan pienikin heilahdus, mikä ei välttämättä edes näy ulospäin, saattaa saada hevosen vaihtamaan. Harvoin hevoset siis "huvikseen" vaihtavat laukkaa, vaan yleensä siksi, että ratsastaja ei ole tasapainossa eikä ratsasta haluttua laukkaa.

Itseä helpottaa myös unohtaa ajatus vasta-ja myötälaukasta, vaan ajattelen vain vasenta tai oikeaa laukkaa suunnasta huolimatta, ja sitä sitten pitäää ratsastaa. Liian helposti jäädään ikään kuin matkustamaan myötälaukkaa, ja vastalaukassa sitten aletaankin säätämään jos ja mitä. Kun molempia laukkoja ratsastaa molempiin suuntiin, tulee niiden ratsastamisestakin tasaista eikä niissä ole enää mitään ihmeellisyyksiä.

Harjoitteet, jotka ovat itseäni auttaneet, ja ainakin kuvittelen että myös "kouluttaneet" hevosta, on se että ratsastan vastalaukkaa alkuun ihan vain muutamia askeleita, jonka jälkeen vaihdan askellajia, ennen kuin hevonen "keksii" vaihtaa laukan. Tällöin se ei ainakaan vahvista tapaa, että laukka vaihtuu heti, kun avut ovat epäselkeät, ja itsellekin helpompi keskittyä tasaiseen, selkeään istuntaan alkuun niitä muutamia askeleita, kuin heti kokonaisen pitkän sivun tai pyoliympyrän ajan.

  Re: Miten opettaa hevonen olemaan vaihtamatta laukka

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   28.10.25 21:25:44

Pidä astetus voimakkaasti ulkona ja katso että rytmi pysyy koko ajan samana.

  Re: Miten opettaa hevonen olemaan vaihtamatta laukka

Lähettäjä: Q 
Päivämäärä:   28.10.25 21:29:51

Kokeile lähteä lävistäjälle jostain kohtaa niin, että jää paljon tilaa sen laukan suuntaan jota teet ja kun tuntuu, että hevonen alkaa suunnitella vaihtoa, niin käännä voltille

  Re: Miten opettaa hevonen olemaan vaihtamatta laukka

Lähettäjä: Q 
Päivämäärä:   28.10.25 21:36:39

Lävistäjällä voit myös kokeilla, että otat hevosen raviin ennen kuin se ehtii vaihtaa laukan.

Kun sujuu, niin laukkaa lävistäjällä sillä ajatuksella, että olisit valmis kääntämään voltille, vaikka et aikoisikaan tehdä volttia.

  Re: Miten opettaa hevonen olemaan vaihtamatta laukka

Lähettäjä: ?? 
Päivämäärä:   28.10.25 21:41:09

Oma istunta kuntoon!

  Re: Miten opettaa hevonen olemaan vaihtamatta laukka

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   28.10.25 21:44:16

Jos on hevonen joka tekee vaihdot automaatiolla, niin istunnalla ei välttämättä ole tekemistä sen kanssa. Ulkomailla esimerkksi harvat tekee estehevosilla mitään kummoisempaa siletyöskentelyä, sileällä paukuttaa vaan vaihtoja ja askellajit. Vastalaukkaa ei treenata, vaan suunnanvaihto tarkoittaa aina vaihtoa.

  Re: Miten opettaa hevonen olemaan vaihtamatta laukka

Lähettäjä: Valkku 
Päivämäärä:   28.10.25 21:52:22

Ulkopohje kiinni.
Ts oik laukassa vas kierroksessa takajalat vähän oikealla.
Riittävän loivat kaarteet alkuun. Loiva kiemura hyvä. Eli ulkokyljen kautta korjaus.
Pitäis olla peruskauraa jokaiselle, joka markkinoi itseään valmentajana 

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.