|
Lähettäjä: .........
Päivämäärä: 28.10.25 08:14:29
Totta kai, vähintään 3min kolme kertaa päivässä. Nyt kaikki tallinpitäjät joutuvat nostamaan valtavasti vuokrahintoja, koska aika kuluu turpakosketusten toteuttamiseen ja joudutaan jopa palkkaamaan erikseen turpakosketustoteuttaja erikseen.
Kuluja nostaa vielä erilaisten turvaseinien ja turpakoskettajatoteuttajan turvavarusteisiin, sillä osa hevosista saattaa vinkua, keulia ja kopsia etusillaan kun ne pääsevään nuuskimaan vieraita hevosia. Yksi vaihtoehto tietenkin on ostaa sellainen kaikkien kaveri, joka ei stressaa agressiivisistakaan nuuskijoista ja kestää pientä osumaa ja hammasta.
Toivottavasti kaikki nyt ilmiantaisivat viranomaisille ne paikat, jossa turpakosketusta ei toteuteta! Tautiaikaan ja sairaiden hevostenkin turpakosketuksen voi oikeilla suojavarusteilla toteuttaa myös, hevoselle maski turvan päälle vain. Kaikki muu on tekosyytä omalle laiskuudelle, jos ei sen vertaa näe vaivaa.
|