Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Ruunaus klinikalla

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   23.10.25 08:49:14

Kertokaa kokemuksia? Kaadettuna klinikalla. Pääseekö samana päivänä kotiin?

  Re: Ruunaus klinikalla

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   23.10.25 08:52:23

Hiekkakuvat ehdottomasti ensin, meillä meinasi yksi kuolla siihen että kaatoruunaus jysäytti hiekat liikkeelle. Samana päivänä tuli kotiin, oli kotona vuorokauden ja lähdettiin takaisin pahan hiekkaähkyn vuoksi.
Tämä oli aikaa jolloin ei oltu hiekansyönnistä ja hiekkakuvista yhtä valveutuneita kuin nykyään, eikä osattu yhtään arvata että hevonen olisi vetänyt mahasna täyteen hiekkaa. Mutta jos klinikalta ei ehdoteta ensin hiekkakuvia niin pyydä niitä itse.

  Re: Ruunaus klinikalla

Lähettäjä: mama 
Päivämäärä:   23.10.25 09:10:23

Vietiin edellisenä iltana, ehdottivat hiekkakuvia, jotka otettiin. Tekivät toimenpiteen omien aikataulujen mukaan klinikalla ja soittivat kun hevonen herännyt, jaloillaan ja sai hakea kotiin.

  Re: Ruunaus klinikalla

Lähettäjä: vipsu 
Päivämäärä:   23.10.25 09:50:45

Periaatteessa pääsee kotiin seuraavana päivänä, jos kaikki menee hyvin. Mutta kannattaa varautua myös siihen että ei mene.

  Re: Ruunaus klinikalla

Lähettäjä~*~ 
Päivämäärä:   23.10.25 10:02:32

Miksi ihmeessä pääsisi kotiin seuraavana päivänä jos kaikki menee hyvin?

Klinikalla ei enää ruunata ellei ole pakko, kotona kaadettuna sujuu kuin tanssi.

  Re: Ruunaus klinikalla

Lähettäjä: ----------- 
Päivämäärä:   23.10.25 10:21:26

Kaatamisessa ei ole kuin riskejä hevosen kannalta, eikä sille hevosen kannalta ole mitään perusteita kuin siinä tapauksessa, että on piilokives, valtavat nivuskanavat tai muuta fysiologista epänormaliutta, joka estää seisten ruunaamisen.
Kun ruunataan perinteisesti pystyssä, itse toimenpide kestää vajaat puolituntia, siitä jää pois nukutukset, heräämiset, ylös nousemisen riskit jne. Reilu tunnin päästä kun hevonen on tullut klinikalle, voi taluttaa virkoisen hevosen autoon ja lähteä kotiin ja komplikaatioiden riski on pieni.
Menee naurettavuuksiin, jos ruunaukseen pitää varata jo yön yli reissu ja haiskahtaa silkalta rahastukselta, normaalin, terveen hevosen hyvinvoinnin kanssa sillä ei ole mitään tekemistä.

  Re: Ruunaus klinikalla

Lähettäjä: Täti 
Päivämäärä:   23.10.25 10:30:44

No meillä pääsi kotiin muutama tunti toimenpiteen jälkeen ja seuraavana aamuna normaali tarhaan. Mitään komplikaatioita, turvotuksia tms ei tullut kun heti jatkoi normaalia elämää. Kävelytystä heti viikon jälkeen ja parin viikon jälkeen ravailtiin ja siitä pikkuhiljaa normaaliliikuntaan

  Re: Ruunaus klinikalla

Lähettäjä: Luuh 
Päivämäärä:   23.10.25 10:41:16

Aamulla klo 8.15 piti olla klinikalla ja klo 12 jälkeen soitettiin, että saa tulla hakemaan pois.

  Re: Ruunaus klinikalla

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   23.10.25 15:16:02

Hyvinkään hevossairaalalle suositukset. Veimme hevosen edellisenä iltana Hyvinkäälle, paastottivat siellä yön yli, aamulla leikkaus ja iltapäivällä päästiin kotiin.
Hiekkakuvia suositellaan ennen leikkausta ja ne onnistuu vaivattomasti myös käynnin yhteydessä.

  Re: Ruunaus klinikalla

Lähettäjä: ! 
Päivämäärä:   23.10.25 15:25:50

Klinikkaruunauksen jälkeen muista tehdä ontumatutkimus klinikkahenkilökunnan läsnäollessa!

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.