Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Nostava kuolain?

Lähettäjä: Hutu 
Päivämäärä:   17.10.25 22:56:39

Kuulin kun meidän tallilla pari tyyppiä keskusteli kuolaimista ja ja jotakin kuolainta toinen kuvasi nostavaksi. Mää en kehtaa heiltä kyllä mennä kysymään mutta minkälaiset kuolaimet toimii hevosta edestä nostavasti?

  Re: Nostava kuolain?

Lähettäjä: Huoh 
Päivämäärä:   17.10.25 22:59:08

Buahahahahaa. :D

  Re: Nostava kuolain?

Lähettäjä: Hutu 
Päivämäärä:   17.10.25 23:02:09

Okkei

  Re: Nostava kuolain?

Lähettäjä: Joo 
Päivämäärä:   17.10.25 23:02:42

Kiinnostaa kans

  Re: Nostava kuolain?

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   17.10.25 23:05:22

Nivelkuolain nostaa.

Mut lihakset oikein käytettynä oikeasti.

  Re: Nostava kuolain?

Lähettäjä: wanha 
Päivämäärä:   18.10.25 04:41:05

No ei todellakaan mitään "nosta". Sellaista kuolainta ei ole olemassakaan.

Selvitä mitä ratsastuksen käsite "kokoaminen" tarkoittaa. Siinä on ainut mahdollinen etuosan nouseminen.

Hevosta voi ryhdittää ohjasotteen suuntaa vaihtamalla, mutta sen vaikutus ei ole etuosaa nostava, ja siinä ei kuolaimella itsessään ole mitään roolia.

Tämä on hyvä esimerkki miksi ratsastusta opiskellaan aina käytännön lisäksi teoriassa, eikä vaan netissä. Termit, käsitteet, sekä apujen ja varusteiden vaikutus pitää ymmärtää, sekä mitä tehdään ja MIKSi.

  Re: Nostava kuolain?

Lähettäjä: K 
Päivämäärä:   18.10.25 05:34:09

Kyllä mä muistelisin että joistakin kuolaimista on ennenvanhaan puhuttu nostavina. Ihan myyntitekstissäkin. En kyllä muista mitkä tälläisiä kuolaimia olis ollu. Ehkä baucher ja olympia?

  Re: Nostava kuolain?

Lähettäjä: Gh 
Päivämäärä:   18.10.25 06:36:36

Onko fysiikan lait oikeasti noin vieraita? Kannattaa lukaista se yläasteen fysiikan kirja uudestaan ja miettiä uudestaa hevosen anatomiaa ja liikemekaniikkaa.

Esim. kankikuolain ja muut varrelliset on omaan tarkoitukseensa, mutta ei sekään mitään nosta. Miksi kukaan haluaisi nostaa pelkkää päätä? Ja kipeyttää hevosen. Aloittajan kuvaama edestä nostaminen tapahtuu takaosaa laskemalla.

Nyt oikeasti perusasiat haltuun!

  Re: Nostava kuolain?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   18.10.25 06:55:36

Gagista oon kuullut puhuttavan nostavana kuolaimena. Esim tässä mainoksessa mainitaan:

https://hipposport.fi/p47511/beris-gag-leather-soft-nahkainen-kuolain?

srsltid=AfmBOopjXq8ZnLTeq1hJ0inDKJ8CK0GJuE8tlwJtAIY85aK9TDGQ7Egx

(poista kappalejako linkin keskeltä)

  Re: Nostava kuolain?

Lähettäjä: Gh 
Päivämäärä:   18.10.25 07:03:31

"Kuolaimella on päätä nostava ja hallittavuutta parantava vaikutus."

Päätä nostava. Ei etuosaa nostava. Ja tuo on pelkkä mainosteksti, niihin voi kuka tahansa kirjoitella ihan mitä tahansa. Pelkkä kuolain ei itsessään nosta yhtään mitään, etenkään edestä taakse vetämällä. Järki hoi.

  Re: Nostava kuolain?

Lähettäjä: wanha 
Päivämäärä:   18.10.25 07:14:45

"minkälaiset kuolaimet toimii hevosta edestä nostavasti?"

Ei minkäänlaiset, koska kuolaimessa ei ole tällaista vaikutusta. Vaikka sen paine kohdistuisi hammaslomaan, kitalakeen, nenäpiihin, huuleen, kieleen, leuan alle, tai näiden yhdistelmiin, tämä ei tee muuta kun muuta pään asentoa, ja sen liikkeen suuntaa. "Etuosalla" tarkoitetaan yleisesti ns. rintakoria jonka pelkkä jatke pää on.

Etuosa kevenee ja nousee kun hevonen, vuosien oikeanlaisten notkistavien ja voimistavien harjoitusten ansiosta, liikkuu rennosti, tahdissa ja pystyy siirtämään enemmän painoa takaosalleen.

Siihen ei valitettavasti mikään varuste tai väline tarjoa oikotietä, ja varrelliset erikoiskuolaimet kuuluvat vain erittäin kokeneiden ratsastajien käsiin.

  Re: Nostava kuolain?

Lähettäjä: wanha 
Päivämäärä:   18.10.25 07:19:49

https://www.kouluratsastus.net/kouluratsastus/arvostelunakokohtia/

http://www.sustainabledressage.net/collection/true_collection.php

  Re: Nostava kuolain?

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   18.10.25 07:22:27

Jos nivelkuolainkin nostaa, niin miten teillä pysyy suitset varustehuoneen seinällä, eikä nouse kattoon?

  Re: Nostava kuolain?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   18.10.25 09:32:57

Jos kankikuolain kankeaa niin miten sulla pysyy tavarat paikoillaan varustehuoneessa jos säilytät siellä kankia?? Lähtee painavemmatkin esineet sijoiltaan...

  Re: Nostava kuolain?

Lähettäjä: Hämy 
Päivämäärä:   18.10.25 10:28:06

Ainakin meille kuolainmyyjä suositteli bombers mchardy kuolainta rullalla.
Kuulemma aiheuttaa kitalakeen painetta ja hevonen nostaa päätä sen takia, jos meinaa painua liian alas.

Samantapainen Kuolain on fagerilla.

  Re: Nostava kuolain?

Lähettäjä: Göö 
Päivämäärä:   18.10.25 10:57:22

Kyllähän nivel monella toimii niin että nostaa päätä, jos ohjista vetää, nivel taittuu ylös ja painaa kitalakea ja väistääkseen painetta hevonen nostaa pään ylemmäs. Poislukien ne, jotka säikähtää painetta/kipua ja tekee jotain muuta

  Re: Nostava kuolain?

Lähettäjä: — 
Päivämäärä:   18.10.25 14:19:52

Tämähän riippuu siitä miten suuosa asettuu suuhun ha mihin kohti se tekee paineen liikkuessaan suussa. Miten hevonen tukeutuu kuolaimeen.

Vipuvarret sitten erikseen.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.