Lähettäjä: --
Päivämäärä: 14.10.25 15:01:10
Tulee tosi hienoja ratsuja, näillä on yleensä luonnostaan parempi ja pyöreämpi laukka kuin suomenhevosravureilla, ovat ryhdikkäitä ja näyttäväliikkeisiä.
Ovat kuitenkin luonteeltaan yleensä herkempiä ja reaktiivisempia kuin suomenhevoset - kv-ravuria on lähdetty eriyttämään kilpahevoseksi ja erilleen työhevosroduista aikaisemmin ja selkeämmin kuin suomenhevosta ja niiden jalostuksessa on käytetty tarkoituksella täysiveristä, jotta on saatu kevyempi, nopeampi urheiluhevonen.
Siinä missä suomessa tehtiin tilan työt ja ajeltiin kylän raveissa samalla putella, ruotsissa ja norjassa oli jo kilpa- ja työhevoset erikseen.
Erityisesti pohjois-suomessa (Oulu-Tornio-Rovaniemi) on näitä aika paljon, koska kohtuullinen matka pohjois-ruotsin raveihin ja näillä saa kilpailla myös suomen kv-lähdöissä. Ravipuolella ollaan ihan huolissaan siitä, kun "tupsujalat" vie sijaa kotimaiselta.
|