Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Minkä hintainen hevonen

Lähettäjä: h 
Päivämäärä:   13.10.25 12:43:37

Miten kisaamattomuus vaikuttaa hevosen hintaan?

11v 170cm kivasti liikkuva pv tamma, heA tasoinen plus sulut, avot ja kokoaa hyvin, maastoilee yksin ja kaverin kanssa. Pysyy langoissa, super helppo kuljettaa ja kaikki hoitotoimenpiteet helppoja, ell tarkastuksessa ei huomautettavaa. Esteitä ei taida olla testattu kun edelliset ratsastajat ovat lähinnä maastoilleet ja treenanneet perusratsastusta kentällä ja itse en ole hypännyt yli 10 vuoteen, puomeja olen treenannut ja ne sujuu. Liikkeiden puolesta riittää kansallisiin, mutta tosiaan ei ole koskaan kisannut.

Todella kiltti, herkkä ja rohkea hevonen, mutta vaatii kokeneemman ratsastajan tai fiksun ja näppärän juniorin että toimii aina kivasti, ei pompi tai tee muutakaan tyhmää, mutta on herkkä ja tarvitsee hyvän istunnan.

Missä hinnoissa tällaiset mahtaa pyöriä nykyään?

  Re: Minkä hintainen hevonen

Lähettäjä: Ööö 
Päivämäärä:   13.10.25 13:17:18

Äkkiseltään ilman kisatuloksia ja hyppytaustaa 10t, jos hyppää tai saa kisatuloksia (huom onnistuneita) 15t.

  Re: Minkä hintainen hevonen

Lähettäjä: juu 
Päivämäärä:   13.10.25 13:21:20

pv tamman hintaa nostaa hyvä suku. HeA tasoinen jos haluat nostaa arvoa, niin haet sille tuloksia jotta on näyttöä että taso todella on HeA (alue) eikä perus maastopuksutin minkä kuvitteellinen taso on HeA.

On täysin eriasia suorittaa kotona Hea tason tehtäviä kuin tuoda hea tason radoilta tuloksia kotiin. 11 vuotias on lisäksi vanha hevonen aloittamaan kansallista kilpauraa ilman kilpailukokemusta.

Näillä tiedoilla 10-12t

  Re: Minkä hintainen hevonen

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   13.10.25 13:27:13

Onko joku latvian pv vai oikeasti hyvä koulusuku?

  Re: Minkä hintainen hevonen

Lähettäjä: h 
Päivämäärä:   13.10.25 14:10:58

Suomessa syntynyt pv, yhtenä vaihtoehtona pyytää joku kisaamaan hevosella hetki, itse raskaana niin ei onnistu.

  Re: Minkä hintainen hevonen

Lähettäjä: X 
Päivämäärä:   13.10.25 15:50:16

Joo, ei tekninen osaaminen vielä määritä kykeneekö hevonen suorittamaan kisoissa. Ei kerro mitään siitä miten latautuu, matkustaa, käyttäytyy kisapaikoilla, miten reagoi ympäristön hälinään, miten reagoi kun ratsastaja jännittyy, miten reagoi vieraisiin hevosiin, yllättäviin tilanteisiin jne. Eikä sitä miten saa vietyä vaaditut asiat läpi kokonaisuutena siirtymisinern ja mikä on keskittyminen radalla ja mikä on liikkeiden laatu. Tulee paljon tekijöitä mukaan mitkä muuttaa tilanteen eriksi kuin kotona. Ei kaikista ole koskaan kisahevoseksi hermoston takia. Eikä ne kaikki kivat harrastehevoset myöskään kestä tavoitteellista treeniä.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.