Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Verkon kiinnitys heinähäkin pohjalle?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   7.10.25 08:05:39

Umpinainen, korkeahko laitainen heinähäkki ja olen nyt pohtinut että laittaisin verkon heinien päälle vähentäen hävikkiä.

Millainen olisi paras kiinnitys? Jotkut lenkin pohjalle mutta millaiset lukot verkkoon? Mitkä toimii parhaiten myös pakkasella? Ihan varmasti tulee kosteutta ja sitten pakasta niin herkästi varmaan jäätyy.
Mites palohaka, mutta voiko se olla vaarallinen? Olen joskus kuullut että jonkun hevosen huuli jäänyt palohakaan kun karsinassa oli vesiastia kiinni.

  Re: Verkon kiinnitys heinähäkin pohjalle?

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   7.10.25 08:10:13

Palohaka, missä on kierrelukko. Heinäastian pohjalle tosiaan lenkki pohjaan mistä saa palohakasella kiinni.

  Re: Verkon kiinnitys heinähäkin pohjalle?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   7.10.25 08:17:10

Aivan, kierrelukollinen on turvallisempi, kiitos :)

  Re: Verkon kiinnitys heinähäkin pohjalle?

Lähettäjä: -.- 
Päivämäärä:   7.10.25 08:40:33

Meillä heinälaatikon pohjalla nurkissa peräkärryn sidontalenkit, joihin heinäverkko kiinnitetään juurikin noilla kierrelukollisilla palohakasilla :)

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.