Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Mikä tekee ratsastusklinikasta hyvän?

Lähettäjä: Mieti 
Päivämäärä:   29.9.25 09:46:13

Suomi, klinikoiden luvattu maa, ainakin tällä hetkellä tuntuu siltä koska klinikoita hyppää silmille kuin sieniä sateella.

Mikä tekee klinikasta mielenkiintoisen? Oletko ollut seuraamassa onnistunutta tai epäonnistunutta klinikkaa? Mikä siinä oli hyvää ja/tai huonoa? Mitä kaikkea pitää osata ottaa huomioon järjestäjänä?

Inspiroiduin lähialueen klinikasta ja tekisi mieli yrittää jotain vastaavaa ensi vuodelle.

  Re: Mikä tekee ratsastusklinikasta hyvän?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   29.9.25 09:52:55

Lol.

  Re: Mikä tekee ratsastusklinikasta hyvän?

Lähettäjä: :) 
Päivämäärä:   29.9.25 09:56:54

Yritä saada sun tiimiin joku joka on järjestänyt klinikoita aiemmin!
Muuten voi tulla aikamoisena yllätyksenä se mitä kaikkea sulta vaaditaan.

  Re: Mikä tekee ratsastusklinikasta hyvän?

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   29.9.25 11:25:36

Klinikkaa toteuttaessa kaikkein tärkein asia on muistaa, että sitä tehdään ensisijaisesti yleisölle. Paikat, tehtävien sijoittelu, äänentoisto, valmentajan selitykset yms. pitää palvella yleisöä, joiden pitää kuulla mitä puhutaan, miksi jotakin asiaa tehdään, miksi valmentaja korjaa tiettyä asiaa jne.

Jos yleisö on toissijainen asia, se on valmennus ja silloin ei kannata myydä kalliita lippuja.

  Re: Mikä tekee ratsastusklinikasta hyvän?

Lähettäjä: Nolla 
Päivämäärä:   29.9.25 11:34:45

Huonoissa klinikoissa ei yleisö kuule mitään. Monesti halleissa on ongelma kaikuminen joten se asia olis hyvä tarkistaa katsomon puolelta. Ja tosiaan sellainen opettaja joka on kiinnostunut opettamaan myös maksavaa yleisöä.

  Re: Mikä tekee ratsastusklinikasta hyvän?

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   29.9.25 11:38:29

Yleisölle pidettävän klinikan valmentajan täytyy olla hyvä esiintyjä ja hyvä selittämään ajatuksensa ja ohjeensa ääneen ja näyttämään ne erot yleisölle. Moni valmentaja on hyvä ratsastajalle, mutta yleisölle ei jää mitään käteen, kun valmentaja ei osaa kertoa, mikä ero pitäisi havaita ja missä.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.