Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Ratsastuksen ALV HU/SRL

Lähettäjä: Jenni 
Päivämäärä:   26.9.25 09:20:40

Niin onhan se hassua, että harrasteratsastajat ratsastuskouluilla saa opetuksen 14% alvilla (siellä on mukana sekä yksityisvalmennukset, ryhmävalmennukset, pienryhmätunnit taviksille ja isojen ryhmien ryhmäliikuntatunnit, jossa enemmän nautitaan..).
Millä perusteella rinnastetaan yksityisvalkku omalla hevosella PT-toimintaan ja sama yksityisvalkku ratsastuskouluhevosella jopa saman valmentajankin antamana ryhmäliikunnan tai ohjauksen alville?
Ero on vain siinä, että kuka omistaa hevosen eikä mitään muuta.

Monilla talleilla on yksityisvalmennusta ihan niillä ratsikouluhevosilla ja aivan samalla tavalla kuin jos hevoset olisi ratsastajien omia.

Kukaan ei voi väittää, että valmentajan antama palvelu muuttuu hevosen omistajuuden vuoksi. Tiedän ainakin neljä koulua, jossa on näitä yksityisvalmennuksia jotka taatusti muistuttavat enemmän PT-toimintaa kuin ratsastuskoulun perinteistä ryhmäliikuntaa.
Onhan se aika rumaa, jos ratsastuskoulut saavat myydä samaa palvelua asiakkailleen alemmalla alvilla kuin mitä yksityistallissa hevostaan pitävä harrastaja saa paikalliselta ratsastuksenopettajaltaan ostaa. Eli että sama ope/valkku pitää yksityisvalmennustunnin ratsastuskoululaiselle alv 14%, mutta kun hän menee viereiselle tallille opettamaan harrastajaa oman hevosensa kanssa pitää siitä maksaa ja tilittää alv 25,5%.

Kaikki opetus ja valmennus pitää olla saman arvoista, liikunnanohjausta tai valmennusta. Ja tämä on se, mitä SRLn tulee ajaa. Sillä ei pidä olla mitään merkitystä, kuka hevosen omistaa tai missä puitteissa ratsastuksen harrastaminen tapahtuu.

Miten on muissa liikuntaharrastuksissa?

  Re: Ratsastuksen ALV HU/SRL

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   26.9.25 09:56:29

Häipyikö se Nika-keskustelu? HU:ssa oli vedetty mutkat suoriksi. :D

  Re: Ratsastuksen ALV HU/SRL

Lähettäjä: jep 
Päivämäärä:   26.9.25 10:43:07

No ei siinä nyt mutkia ollut suoriksi vedetty, vaan referoitu tätä yhtä hallinto-oikeuden päätöstä ihan oikein. Nyt pitäisi verohallinnon tehdä ohjeistus kaikille talleille tästä alv- käytännöstä. Jos yhdelle on annettu tällaiset ohjeet niin muita ei voi (periaatteessa) kohdella eri tavalla, lörpötteli Gundersby nyt liiton sivuilla mitä lörpötteli. On toki niin että vain KHO antaa ne ennakkopäätökset jotka voidaan katsoa yleispäteviksi kaikkia koskeviksi lain tulkintaohjeiksi, mutta Suomessa pitäisi olla yhdenvertainen ja samanlainen verotus kaikille, riippumatta missä asuu ja minka alueen verottaja hommia tulkitsee. Eli tältä pohjalta kaikkien talliyrittäjien pitäisi saada tehdä jatkossa asiat kuten Nikassa. Siksi tätä voi mielestäni pitää jo suuntaa antavana yleisohjeena, ja jokainen tallihan voi itse hakea verottajalta ennakkoratkaisua omassa casessaan. Toki jos verottajalla on ns järki päässä niin omia hommia säästelläkseen kannattaisi antaa uudet alv:nb soveltamisohjeet talleille. Ja tässä kohtaa SRL voisi olla se aktiivinen vaikuttaja joka yhteistyössä verohallinnon kanssa nyt ajaa asian siihen että ne ohjeet tulee kiireen vilkkaa. Eikä niin että "katsellaan nyt rauhassa mitä verottaja keksii".

  Re: Ratsastuksen ALV HU/SRL

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   26.9.25 10:54:51

Päätös koskee yhtä tallia, eikä meillä ole tietoa tämän yhden verotustapauksen yksityiskohdista. Silloin on vaarallista yleistää.

  Re: Ratsastuksen ALV HU/SRL

Lähettäjä: * 
Päivämäärä:   26.9.25 11:39:46

En ole nyt viimeaikaisia keskusteluja jostain ilmeisesti tietystä tapauksesta lukenut, mutta ymmärrän verottajan kannan.

Ratsastuskoulu tarjoaa opetuspalvelun lisäksi myös sen liikuntavälineen, eli hevosen, ratsastajan käyttöön. Ratsastuskoulu maksaa tämän liikuntavälineen kaikki kulutkin. Opetuksen alv 14%

Yksityishevosen omistaja on ostanut liikuntavälineen omakseen ja maksaa sen kulut itse. Opettaja tulee pitämään valmennuksen ilman, että hänelle koituu liikuntavälineestä mitään kuluja. Opetus katsotaan valmennuspalveluksi, koska liikuntavälinettä ei tarjota valmentajan toimesta -> alv 25,5%.

Palvelu ei välttämättä itsessään muutu siis näiden kahden välillä muutoin, kuin sen liikuntavälineen osalta. Se on kuitenkin merkittävä menoerä ja todennäköisesti osin siksi palvelua saa myydä alennetulla verokannalla, mikäli tarjotaan käyttöön myös liikuntaväline ja -tilat.

  Re: Ratsastuksen ALV HU/SRL

Lähettäjä: Jenni 
Päivämäärä:   26.9.25 12:14:05

Voiko tähden logiikslla siis tallinomistajavalmentaja myydä yksityisvalmennusta tiloissaan alennetulla alvilla ja jos ulkopuolelta tulee valkku, niin huolimatta tilavuokrasta jonka hän jo kentästä maksaa talliyrittäjälle, veloittaa valmennuksesta alv 25,5?

Molemmissa tapauksissa hevonen on harrastajan oma. Mahdollistaminen tapahtuu talliyrittäjän tiloissa, kun talli ei ole harrastajan oma.
Ulkopuolinen ope ei mahdollista mitään, siksi alv 25,5.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.