Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Mitä ootte mieltä hepokaupasta

Lähettäjä: Minni 
Päivämäärä:   19.9.25 21:09:27

Mun ystävä myi hevosen seurahevosena halvalla koska ei halunnut ottaa vastuuta sen terveydestä ja oma elämäntilanne oli niin huono että pika myynti oli ratkaisu. Hevonen oli ollut siihen asti hänen harraste ja kisaheppana viimeiset pari vuotta sitä ennen ihan oikee kisa hevosen roolissa ammattilaisella.hän itte osti sen sillon 5numeroisella summalla opetus mestarina.
Myynti oli puolisen vuotta sitten ja alle 1000e.
Nyt hevonen myynnissä ja nykyinen omistaja kertoo että ollut aiemmassa elämässä kisa hevonen nykyään harraste hepo. Ja myydään edullisesti eläkepäiviä viettämään mutta myy käyttöön eikä seuraksi. Hintakin on nyt 7000e.
Onko tää ihan okei teistä?

  Re: Mitä ootte mieltä hepokaupasta

Lähettäjä: ks 
Päivämäärä:   19.9.25 21:20:00

on.

  Re: Mitä ootte mieltä hepokaupasta

Lähettäjä: wanha 
Päivämäärä:   19.9.25 21:20:22

Miksi ei olisi? Hevosen hinta muodostuu sen käyttö- ja jalostusarvosta. Ei edellisen omistajan elämäntilanteesta. Ja sen voi arvioida uudelleen vaikka kuukauden välein.
Jos hevosessa ei ole terveydellistä vikaa ja ikä ei vielä ihan ehtoopuolella, niin mikä tässä nyt on se ongelma?

  Re: Mitä ootte mieltä hepokaupasta

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   19.9.25 21:20:26

On. Sitä kutsutaan järkeväksi kaupaksi. Ostaa kun saa halvalla ja onnistuu pitämään hengissä niin, että jää ehkä kaiken jälkeen vielä voitolle.

  Re: Mitä ootte mieltä hepokaupasta

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   19.9.25 21:21:48

Ei kukaan voi oikeasti kirjoittaa noin karmeaa suomen kieltä...

  Re: Mitä ootte mieltä hepokaupasta

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   19.9.25 23:01:19

Ei yksi myyjä määritä hevosen arvoa. Oikea hinta on se, millä kaupat syntyy. Jos haluaa myydä äkkiä pois, kannattaa laittaa alhaisempi hintalappu.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.