Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Missä kohtaa hevosesi lopetti kasvamisen?

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   12.9.25 19:15:29

Minkä ikäisinä teidän nuorukaiset on kasvaneet loppuun? Tässä 4v:n suokin kanssa mietin että milloin raaskisi ostaa ns paremmat loimet, ilman pelkoa että jäävät heti ensi talvena pieniksi. Pari viime vuotta menty samoilla 145 loimilla.

  Re: Missä kohtaa hevosesi lopetti kasvamisen?

LähettäjäPäivi 
Päivämäärä:   12.9.25 20:01:55

Ei nelivuotiaan pitäs enää suuremmin kasvaa ehken vankkuutta ja leveyttä voi viellä jonkun verran tulla..

  Re: Missä kohtaa hevosesi lopetti kasvamisen?

Lähettäjä: :E 
Päivämäärä:   12.9.25 20:46:41

Kyllä suokit kasvavat paljon pidempään kuin 4v asti. Omani kasvoi 6-7v välillä vielä 4cm korkeutta ja meni liki kaikki loimet vaihtoon. Nyt 7,5v ja kasvanee vielä pienesti ja levenee varmasti edestä vielä.

  Re: Missä kohtaa hevosesi lopetti kasvamisen?

Lähettäjä: Tamma 
Päivämäärä:   12.9.25 20:47:14

Meillä kasvoi 8v. asti. 4v. syksyllä 163cm ja 8v. syksyllä 167cm. Tästäkin sanottiin 3-vuotiaana klinikalla irtopalakuvissa ettei enää paljon kasva (oli tuolloin 161cm). No toisin kävi. Samat loimet tälle kyllä kävi tuosta 3-vuotiaasta eteenpäin. Satulaa saikin sitten vaihdella 6-vuotiaaksi ja sitten oli helpompaa tuon suhteen.

  Re: Missä kohtaa hevosesi lopetti kasvamisen?

Lähettäjä: HS 
Päivämäärä:   12.9.25 20:58:13

Suokkiorilla ollut sama loimikoko 5-vuotiaasta, tosin niska on paksumpi nykyään ja kaulakappaleet ei enää kaikista mahdu. Nelivuotias voi vielä hyvinkin kasvaa pituutta ja leveyttä, vaikka korkeuskasvu alkaisikin olla jo valmis. Mutta voi myös olla, että se sama 145 menee sille lopun ikää.

  Re: Missä kohtaa hevosesi lopetti kasvamisen?

Lähettäjä: havainto 
Päivämäärä:   12.9.25 21:10:13

Kaikki hevoset kasvavat noin 6-7 -vuotiaaksi asti.

  Re: Missä kohtaa hevosesi lopetti kasvamisen?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   12.9.25 21:17:49

Miksi sanotaan että 1v hevonen on kasvanut 90% korkeudestaan? Tuntuu että harvoilla pitää paikkaansa, aina kuulee sanottavan että paljon on vielä tullut kasvua jälkeen päin.

Mihin tuo mahtaa perustua?

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.