Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Eristämätön pihatto

Lähettäjä: Talvi 
Päivämäärä:   12.8.25 21:47:01

Voiko hevosia pitää talvella lautarakennuksessa jonka alaosa levytetty 1,5m korkeudelta? Iso "lato" neljällä seinällä ja yhdellä oviaukolla. Kaksi hevosta. Vai onko parempi olla kunnolla eristetty rakennus? Vai onko sillä väliä hevosen kannalta? Yhtä kylmiä mutta eristetty kuitenkin ajatuksena lämpimämpi ja suojaisampi.

  Re: Eristämätön pihatto

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   12.8.25 21:53:55

Oviaukkoon suikaleet tai matot roikkumaan. Kunnolliset istuvat loimet. Heinää ja lämmitetty vesiasia, jotta sula vesi. Kunnollinen paksu olkpeti. Sitten pärjää

  Re: Eristämätön pihatto

Lähettäjä: vimer 
Päivämäärä:   13.8.25 07:58:34

Laittakaa levyt koko seinän korkeudelle, ettei synny vetoa.

  Re: Eristämätön pihatto

Lähettäjä: hei 
Päivämäärä:   13.8.25 09:26:19

Karseita kyhäelmiä tuollaiset lautamajat mattoineen. Talvella voi olla monta viikkoa 30 astetta pakkasta, hevoset voi kastella loimensa ja ne jäätyy yöllä. Pihatto voi olla hyvin kin eristety, tilava ja lämmin jos se on oikein tehty. Älkää pitäkö hevosia, jollei teillä ole niille tarjota muuta kuin lautamaja.

  Re: Eristämätön pihatto

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   13.8.25 09:34:23

Eihän siitä ole mitään hyötyä että pihatto on eristetty jos siinä on kaksi tai yksi ovi-aukko ulos.
Ainoastaan sillä on väliä ettei vedä mistään laudan rakosista.

Mutta se että on eristeet seinien välissä ei sinne lämpöä tuo jos vieressä tosiaan se aukko ja vaikka siinä ne liuskatkin on.

Meillä eristämätön mutta vedoton pihatto niin pakkasella kyllä huomaan pienen eron lämpötilassa tai siinä että kovempi pakkanen pihaton sisällä ei tunnu ihan sama kasvoilla kuin ulkona.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.