Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Hampunsiemeniä hevoselle, kokonaisia vai murskat

Lähettäjä: Peppi 
Päivämäärä:   2.8.25 11:55:44

Kärsiikö siementen säilyvyys, kun ne on murskattu? Ainakin kauraa ja ohraa suositellaan murskattavan n. viikon annos kerralla.

  Re: Hampunsiemeniä hevoselle, kokonaisia vai murskat

Lähettäjä: lop 
Päivämäärä:   2.8.25 12:12:56

Kyllä, kaikkien siementen säilyvyys kärsii suuresti murskattuna/litistettynä (ellei ole lämpökäsitelty, kuten kaurahiutaleet, mutta öljykasveilla tämäkään ei toimi). Viikon jälkeen nyt ei vielä havaittavaa härskiintymistä tapahdu, mutta toki tuollainen lyhyempi aika aina parempi.

  Re: Hampunsiemeniä hevoselle, kokonaisia vai murskat

Lähettäjä: Low 
Päivämäärä:   2.8.25 12:14:57

Hankkijalta saatava hamppurouhe myydään 10g säkeissä. Säilyvyyttä on.
Toki hamppuöljy ajaa saman asian hyvinkin pienellä annoksella

  Re: Hampunsiemeniä hevoselle, kokonaisia vai murskat

Lähettäjä: Peppi 
Päivämäärä:   2.8.25 12:32:10

Meillä on menekki n 3 dl päivässä, niin tuo 10 kg kestää kyllä aika pitkään. Sitä tässä pohdin, että ostanko tuon rouheen vai kokonaisia. Ja onko parempi vaikka itse sitten rouhia jollakin tavalla ne siemenet juuri ennen syöttöä. Meneekö kokonaisessa siemenessä hyvät öljyt hukkaan, jos kulkeutuu kokonaisena läpi?

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.