Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Jalostusarvostelemattomat orit

Lähettäjä: Pohtiipohtii 
Päivämäärä:   22.6.25 21:19:57

Kun puhutaan hienoimmista Suomenhevosoreista, niin pinnalle nousee tietty aina ne yleisimmät ja eniten esillä olevat.

Tällä kertaa siis jotain muuta!

Kertokaa mulle tuntemattomampia ja mielellään jalostusarvostelemattomia oreja, jotka miellyttää omaa silmää eniten! Jos jotain perusteluita löytyy ni kerro. Välillä sille tietty ei oo mitään ihmeempää perustelua, kun joku on omaan silmään hieno niin se on vaan hieno.

Olis kiva näin kannustaa omiatajia nostamaan omia orejaan näytille ja jopa lähtee arvostelee niitä kylille, niin saatais laajempaa orikantaa esille.

Itte voisin kyllä oman tammani kuvatulla orilla astuttaa, ilman arvosteluakin...

  Re: Jalostusarvostelemattomat orit

Lähettäjä: palstapoliisi 
Päivämäärä:   22.6.25 21:25:58

KASVATUS-PUOLEN TOPA!

  Re: Jalostusarvostelemattomat orit

Lähettäjä: Pohtiipohtii 
Päivämäärä:   22.6.25 21:47:56

Mr. Palstispollari, take a chill pill.

  Re: Jalostusarvostelemattomat orit

Lähettäjä: sinna 
Päivämäärä:   22.6.25 21:49:06

Ei ole ratsuhevonen, vaan työhevossukuinen, mutta siis. Kaverini kimo suokkiori Hempan Touho. Sitä pystyy käyttämään, kun vie tamman sille astutettavaksi. Kotisiitoslisenssi löytyy ja astuu luomuna. Todella hienoluonteinen ori. Mutta ihan hemmetin lihava, niin en tiedä, miten metabolinen se on ja kuinka hyvin sitten sitä ominaisuutta periyttää. Mutta jos haluaa hyväluonteisen isän suokilleen, niin tätä voisi kokeilla. Asuu pihatossa, niin ei ole ilmeisesti kesäihottumainen, mikä on iso plussa.

  Re: Jalostusarvostelemattomat orit

Lähettäjä: Pohtiipohtii 
Päivämäärä:   22.6.25 22:03:01

Siis ehdottomasti esille kaikensuuntaisia oreja!

Omaa silmää miellyttää eniten voikot ja ruunivoikot. Näistä molemmista väreistä ku nostaa esille jonkun ni tulee ensimmäisenä mieleen:

• Hallayön Jimbob (voikko), kuulin huhua, että omistaja ois ehkä tuomassa tätä esille jossain raossa?
• Kiukku-Latte (ruunivoikko), taitaa tarjota jo siitokseen?

Jotenki tollanen kunnon orileima iskee ja kun on massakkaampi ja sopusuhtainen ni näyttää hyvältä.

  Re: Jalostusarvostelemattomat orit

Lähettäjä: 22 
Päivämäärä:   22.6.25 23:50:40

Maximimus Suuri! Nähnyt luonnossa, ihan sika magee. Hieno luonne, liikkeet ja savu-voikko hopeageenillä.

  Re: Jalostusarvostelemattomat orit

Lähettäjä: Pohtiipohtii 
Päivämäärä:   23.6.25 00:10:02

Maximus on kyllä komea myös, se sen läsi tekee siitä erityisen miellyttävän ja kun on jotain tummaa voikon värin seassa, niin saa näyttämään hienolta.
Nokigeeni tai joku vastaava värin perusteella taitaa tuolta Jimbolta löytyä, kun joissain kuvissa näyttää melkein hopeiselta. Voiko sitä muuten millään vieläkään testata?

  Re: Jalostusarvostelemattomat orit

Lähettäjä: mä 
Päivämäärä:   23.6.25 07:57:02

Jalostusarvostelu on nykyään niin helppo, että en näe, miksi enää kukaan käyttäisi arvostelematonta, paitsi nuorta omalle.

  Re: Jalostusarvostelemattomat orit

Lähettäjä: Oriit 
Päivämäärä:   23.6.25 08:34:33

Fb:ssä on ryhmä suomenhevosten jalostusoriit.

Siellä saa vapaasti mainostaa näitä kirjaamattomiakin jotka ovat käytössä.

  Re: Jalostusarvostelemattomat orit

Lähettäjä: ko 
Päivämäärä:   23.6.25 08:54:58

Mielestäni on enemmän kuin kyseenalasta toimintaa käyttää siitokseen nyt KAKSI vuotiasta oria.. Hei haloo mikä kiire tätäkin on ryttyyttää kun vasta varsa niin pitäs oma varsa senkin astua??

No sitten meillä on se hallayön jimbob, sopisi paremmin ruunaksi käytöksen perusteella.. En tosiaan tuollaista omalle tammalleni valitsisi. Plus omistaja ihan sekaisin niin en haluaisi olla missään tekemisissä, kun kuitenkin olisi saatava rynkyttää luomuna..

Anteeksi avautuminen, tästä joku varmasti mielensä pahoittaa.

  Re: Jalostusarvostelemattomat orit

Lähettäjä: K 
Päivämäärä:   23.6.25 10:48:28

"Mielestäni on enemmän kuin kyseenalasta toimintaa käyttää siitokseen nyt KAKSI vuotiasta oria.. Hei haloo mikä kiire tätäkin on ryttyyttää kun vasta varsa niin pitäs oma varsa senkin astua??

No sitten meillä on se hallayön jimbob, sopisi paremmin ruunaksi käytöksen perusteella.. En tosiaan tuollaista omalle tammalleni valitsisi. Plus omistaja ihan sekaisin niin en haluaisi olla missään tekemisissä, kun kuitenkin olisi saatava rynkyttää luomuna.."

Värijalostajat taas vauhdissa. Näille on täysin yhdentekevää, millainen luonne, rakenne, terveydentila tai käyttöominaisuudet hevosella on, kunhan se vain on "erikoisen" värinen ja omistajan itsensä mielestä maailman upein ja laadukkain hevonen. Siinä ei silloin paljon paina hevosen ikäkään, vaan jopa 2-vuotiaita tammoja tuupataan tiineeksi tai 2-vuotiaan orivarsan annetaan astua. Näissä touhuissa ei ole yhtään mitään järkeä, eikä ne tuloksetkaan useimmiten kovinkaan järkeviä ole.

Tällä hetkellä jalostusarvostelemattomista käyttäisin Metkuttaja TS:ää, joka sentään näyttää jo ihan urheiluhevoselta ja jolla on jotain annettavaakin ratsujalostukselle. Ai niin, mutta sehän on vain tylsän värinen rautias ja sen käyttäminen maksaakin enemmän kuin näiden luomuna astuvien erikoisväristen liikalihavien pötkylöiden käyttäminen.

  Re: Jalostusarvostelemattomat orit

Lähettäjä: Hippi 
Päivämäärä:   23.6.25 10:54:46

Metkuttaja on tk-kirjattu toukokuussa 2025.

  Re: Jalostusarvostelemattomat orit

Lähettäjä: K 
Päivämäärä:   23.6.25 11:05:12

"Metkuttaja on tk-kirjattu toukokuussa 2025."

Aa, okei. On mennyt itseltäni ohi. Tarkoitus kai oli kuitenkin kirjata R-suunnalle, mutta se jäi välistä keväällä sairastelun takia.

  Re: Jalostusarvostelemattomat orit

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   23.6.25 11:34:05

Ois kyllä kiva, jos tämmöisiin ketjuihin kirjoitettaisiin hevosten nimet oikein. Helpottais huomattavasti Sukupostista löytämistä.

  Re: Jalostusarvostelemattomat orit

Lähettäjä: mm 
Päivämäärä:   23.6.25 11:52:39

En kyllä keksi syytä miksi pitäisi käyttää jalostusarvostelematonta oria? Miksi sellainen on orina? Miksi ei ole jalostusarvosteltu kun nykyään tehty sekin liian helpoksi. Ymmärtäisin vielä sen, jos ratsusuunta olisi ainoa vaihtoehto, kun se vielä jopa vaatii jotain, mutta se työ vai käyttö vai whatever onkaan tuo kt linja niin sinnehän pääsee kaikki keventelemään ja saa hyväksynnän.

  Re: Jalostusarvostelemattomat orit

Lähettäjä: K 
Päivämäärä:   23.6.25 11:59:30

"En kyllä keksi syytä miksi pitäisi käyttää jalostusarvostelematonta oria? Miksi sellainen on orina? Miksi ei ole jalostusarvosteltu kun nykyään tehty sekin liian helpoksi. Ymmärtäisin vielä sen, jos ratsusuunta olisi ainoa vaihtoehto, kun se vielä jopa vaatii jotain, mutta se työ vai käyttö vai whatever onkaan tuo kt linja niin sinnehän pääsee kaikki keventelemään ja saa hyväksynnän."

Niin, kyllähän siihen yleensä on syy, että miksi ei ole jalostusarvosteltu. Ja se syy on se, ettei sellaisilla oreilla ole mitään annettavaa jalostukselle. Huonorakenteisia, huonosti liikkuvia ja terveydentilaltaan huonoja (kesäihottuma, metabolinen oireyhtymä, suolistovaivat jne.) suokkeja on jo ihan tarpeeksi, eikä ole mitään järkeä tehdä niitä enää lisää. Jos ei saa hyväksyntää edes tälle uudelle käyttösuunnalle, jotain on jo pahasti pielessä. Ja niin nuorta, jolla ei ole vielä minkäänlaisia näyttöjä mistään, ei myöskään pitäisi käyttää ollenkaan.

  Re: Jalostusarvostelemattomat orit

Lähettäjä: RR 
Päivämäärä:   23.6.25 12:06:32

Voisin hyvin käyttää jalostusarvostelematonta oria, jos suku miellyttää ja ori on rakenteeltaan, liikkeiltään ja luonteeltaan sitä, mitä haen tammalleni. Osaan itse arvioida nämä ominaisuudet, kun orin livenä pääsen näkemään.

  Re: Jalostusarvostelemattomat orit

Lähettäjä: love it 
Päivämäärä:   23.6.25 12:49:00

Tutulla on pikimusta n. 165 ori. Itseä hänessä miellyttää ihana orimainen kaula, joka tuo näyttävyyttä ratsastettasessa, eli on "peräänannossa" ihan itsestään. Luonne väistyvä, eli ei uhittele ihmisille, eikä muille hevosille. Tarhaa ja laiduntaa ruuna laumassa, jossa vanhin ruuna pitää muut kurissa.

Olen sanonut, että ostan heti tamman, jos antaa orinsa sukusolut käyttöön, mutta ei ole vielä luvannut. Tarkoitus oli joskus ruunata, mutta ei sitten tarvinnut kun toimii muutenkin.

  Re: Jalostusarvostelemattomat orit

Lähettäjä: samaamieltä 
Päivämäärä:   23.6.25 13:58:06

Juuri niin kuin K kirjoitti, eli sille on tosiaan aina joku raskauttava syy mitä todennäköisimmin. Eli just joku isompi rakenteellinen vika, luonteessa vikaa, muutoin kropassa vikaa tms matabolinen tai sit niin nuori ettei ole edes muutoin mahdollista arvostella.

Kyllä niin taas on jokamiehen oikuksilla täällä orinpitäjät tarjoomassa omaansa tammoille. Toki ei se oli tyhmä joka tarjoaa vaan se joka ottaa sen..

  Re: Jalostusarvostelemattomat orit

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   23.6.25 14:47:25

"on "peräänannossa" ihan itsestään"

Kaareva kaula ei ole peräänanto.

  Re: Jalostusarvostelemattomat orit

Lähettäjä: SaraS 
Päivämäärä:   23.6.25 14:48:47

Taitaa olla joku mielensäpahoittaja liikenteessä, joka on saanu runtua Jimbon omistajalta. Omakohtaisella kokemuksella ihan huuhaata koko kommentti.

Itse oon kyseisen hevosen tavannu useamman kerran, en siis omistajan kanssa ole mitenkään kummoisemmin tekemisissä, mut ihan selväpäisenen ja asiallinen on ollut.

Hevosen rakenne ja liikkeet ovat mielestäni erittäin hyvät, luonteesta puhumattakaan. Olen nähnyt hevosen laumassa ja tallissa, aina käyttäytynyt fiksusti ja ollut helposti käsiteltävissä, vaikka en hevosihminen olekaan. Olen siis käynyt hevosta kuvaamassa muutamaan otteeseen ja saanut samalla hevosta harjailla ja syötellä.

Ei rynni vihreälle, kuten useimmat ja lähtee vihreältä nätisti kävelylle. Antaa hoitaa vapaana. Tulee aina kutsusta paikalle. Ei härvää, ei ole mun kanssa käyttäytynyt mitenkään huonosti tai uhkaavasti. Hevonen on ennemminkin touhukas puuhaaja, joka haluaa olla kaikessa mukana (tämä toki vaikeuttanut kuvaamista välillä). Fiksusti käyttäytyvä ori, jolla on järki päässä vaikka tammojakin ollut tallissa.

On kyllä kummaa itkemistä, jos omistajan avautumiset menneet noin tunteisiin. Ja ei, en ole hevosen omistaja, vaikka nyt varmasti niin tahot itellesi uskotella :)

  Re: Jalostusarvostelemattomat orit

Lähettäjä: Pohtiipohtii 
Päivämäärä:   23.6.25 14:53:54

Nyt meni osalta koko idea ohi. Tässä oli nimenomaan tarkoitus tuoda esille niitä arvostelemattomia hevosia, JOTTA omistajat ehkäpä innostuisivat niitä esille tuomaan.

Noi mitkä mainitsin, ni on oman ymmärrykseni mukaan tuomassa ne näytille kyllä ja tällä ketjulla nimenomaan haluisin kannustaa niitä niin tekemään.

Myös muita vastaavia hevosia on kiva nähdä ja te saatte kannustaa omia suosikkejanne!

Jos idea ei vieläkään uppoa kaaliin, ni aina voi olla kommentoimatta. Vinkkinä vaan!

  Re: Jalostusarvostelemattomat orit

Lähettäjä: J 
Päivämäärä:   23.6.25 15:52:12

Arvostelujen yksi anti on terveystulokset, jotka voivat jäädä piiloon, jos niitä ei ole teetetty.

  Re: Jalostusarvostelemattomat orit

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   23.6.25 15:55:39

Nykyään noi jalostusarvostelut ovat niin kevyitä, että mikä vain pihanperän ori niistä selviää.

  Re: Jalostusarvostelemattomat orit

Lähettäjä: Orhi 
Päivämäärä:   23.6.25 16:11:07

Itsellä on kirjaamaton iäkäs ori. Syy kirjaamattomuuteen on toisen etusen 4/5 luutuma, joka on ollut aina täysin oireeton. Muuten ori on aina ollut todella terve ja on muutenkin hyvärakenteinen, toimiva harrasteratsu (erikoista väriä ei tosin ole). Sillä on suht harvinainen suku ja mietin joka vuosi pitäisikö sitä tarjota muillekin, mutta sitten silmiin osuu näitä kritiikkejä ja totean, että parempi olla hiljaa ja käyttää itse sen verran kun pystyy. Pääsee paljon helpommalla, vaikka rodun edun kannalta voisi olla hyödyllistä laittaa geenit jakoon.

  Re: Jalostusarvostelemattomat orit

Lähettäjä: Sh 
Päivämäärä:   23.6.25 16:13:40

Ihmettelen näiden ihmisten kapeaa näkökulmaa, joiden mielestä jalsotusarvostelematon on aina huonorakenteinen, huonoliikkeinen ja luonteinen ja tutkimatta.
Olen vuosien myötä käyttänyt useampaakin kirjaamatonta oria, joilla on ollut oman näkemykseni mukaan annettavaa sen hetkiselle tammalle. Nämä orit on irropalakuvattu, käyneet näyttelyissä, laatareissa hyvin arvostelun. Ja näin myös moni tuttuni. Ei ole tullut kovin montaa niin kammottava rakenteista oria vastaan, etteikö voisi tehdä yhden tai kaksi varsaa suljettuun rotuun.

Useimmiten kirjaamattomuuden syy on omistajan intresseissä, tai sitten tiedossa ettei esim. Röntgenit kelpaisi. Koska kuten moni täällä kommentoi, nyt on helpot kokeet saada ori kirjoihin. Ja niin kuuluu suljetussa yleisrodussa ollakin.

  Re: Jalostusarvostelemattomat orit

Lähettäjä: jep 
Päivämäärä:   23.6.25 16:33:04

Se on ihan sirkusta tämä jalostus arvostelu ja kantakirjaus härdelli. Jos itsellä olisi tamma astuttaisin sen tutulla orilla riippumatta mistään kantakirjoista.

  Re: Jalostusarvostelemattomat orit

Lähettäjä: E 
Päivämäärä:   23.6.25 17:02:56

jep ja sitten et saisi sitä varsaa mihinkään rekisteriin.

  Re: Jalostusarvostelemattomat orit

Lähettäjä: Sh 
Päivämäärä:   23.6.25 17:18:46

E: ihan normaalisti rekisteröidään suomenhevoseksi. Ainoastaan ravikilpailuoikeutta ei saa, ellei ole samalla henkilöllä ori ja tamma astutuksesta varsomiseen.

  Re: Jalostusarvostelemattomat orit

Lähettäjä: .-.- 
Päivämäärä:   24.6.25 08:18:26

no olkoonkin suljettu mutta ihan millä tahansa kamaluudella mikä vaan ilmatteeks jostain pihan perältä löydetään ei tarvitse käyttää. Samaa voisi miettiä tammoista, et ihan jokainen ei ole hyvä emäksi. Rotu tarvitsee joo lisää jälkeläisiä, mutta priimakelpoisia sellaisia, ei jalka-asennevirheellisiä tms muita vikaisia mitä tämmösset pihatontut monesti periyttää.

Ei toki ole autuas onnessa jalostusarvostellut vanhemmat, voi niidenkin varsa olla rikki, mutta ainakin siellä olisi tutkittu molemmat vanhemmat. Jahka oma tamma vanhenee niin se ehdottomasti jalostusarvostellaan ennen kuin sitä koskaan edes harkitaan siitokseen.

  Re: Jalostusarvostelemattomat orit

Lähettäjä: Huooh 
Päivämäärä:   24.6.25 12:12:43

Ihan kaikkia pallillisia eläimiä ei kannata käyttää. Eikä ihan kaikkia tammojakaan. Täälläkin on mainittu yksi, jolla rakenne ei ole sellainen, mitä tuleville hevosille toivoisi.
Nykyään jalostusarvostelu on sen verran kevyt, että kyllä sinne kannattaa viedä. Ja vaikka näin sanonkin, niin olen käyttänyt jalostusarvstelematonta oria. Mutta kyseisen orin luonne oli loistava, rakenne oli sanalla sanoen hieno, oikeasti hyvä. Rungon mittasuhteet loistavat ratsulle ja jaloissa oli luustoa. Ei ole yllätys että jälkeläisensä on oikein mainio. Tämä ori oli jäänyt kirjaamatta ihan siksi että omistaja heräsi vasta hevosen vanhoilla päivillä tarjoamaan. Ja tästä orista onkin jäänyt useampi hieno jälkeläinen.
Mutta pitää todella olla silmää hevoselle kun käyttää arvostelemattomia, sillä tarkoitushan olisi tehdä terveitä ja käyttökelpoisia hevosia...

  Re: Jalostusarvostelemattomat orit

Lähettäjä: A 
Päivämäärä:   24.6.25 19:10:35

”Se on ihan sirkusta tämä jalostus arvostelu ja kantakirjaus härdelli. Jos itsellä olisi tamma astuttaisin sen tutulla orilla riippumatta mistään kantakirjoista.”

Suomenhevosen kohdalla kyllä! Niitä on niin vähän ja ihminen ei oikeasti vaikuta, mitä sieltä tammasta tulee. Ja ratsujalostus SH on JO mennyt pieleen. Ypäjän tekeleissä on enemmän sairauksia kuin koskaan. Yllä mainittu Jimbo on ihan varteen otettava vaihtoehto.

  Re: Jalostusarvostelemattomat orit

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   24.6.25 19:17:51

Mulle tää jalostusmaailma on vieras. Joten kysyn, että saako jälkeläistä kantakirjaan, jos ori on arvostelematon? Lähtökohtaisesti kyllä ajattelisi olevan aika isosti jotain pielessä, jos ori on arvostelematon.

  Re: Jalostusarvostelemattomat orit

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   24.6.25 20:13:02

"Värijalostajat taas vauhdissa. Näille on täysin yhdentekevää, millainen luonne, rakenne, terveydentila tai käyttöominaisuudet hevosella on, kunhan se vain on "erikoisen" värinen ja omistajan itsensä mielestä maailman upein ja laadukkain hevonen."

Haha, aina samaa koitat jankata! :D :D :D Kyllä on katkeraa kun oma ori ei kelpaa vaikka on kirjoissa niin pitää jatkuvalla syötöllä muita haukkua. :D :D :D Tuo ei yksinkertaisesti pidä paikkaansa ja se on täällä monta kertaa rautalangasta väännetty.

  Re: Jalostusarvostelemattomat orit

Lähettäjä: Huooh 
Päivämäärä:   24.6.25 20:17:21

A: Jimbon omistaja ei ole vaivautunut edes viemään varsanäyttelyyn, joten surkeista kuvista arvio: sapelihakuiset etuset ja suora kinner/pysty lautanen. Ja noin värikasvattajille löytyy geenitestauksen tuloksetkin. Hevonen myös jo sen ikäinen, että olisi kyllä jotenkin hyväksyttävää jos jonkinlaista käyttöhevosen uraa olisi edes tehnyt ettei ole ehditty kirjata millekään suunnalle, mutta ei ole tehnyt mitään..
Kyllä kirjaamattoman oriin pitäisi olla tehnyt edes jotain( eli kilpaillut hyvin/kohtuullisin tuloksin) tai olla suvullisesti niin erikoinen, että kannattaa käyttää kirjaamattomuudesta huolimatta. Tai sitten kannattaa näyttää TK-suunnalle se oma helmi, ei ole hankalaa.

  Re: Jalostusarvostelemattomat orit

Lähettäjä: niin no 
Päivämäärä:   24.6.25 20:19:34

Jalostusarvostelu on suomenhevosilla täysin turhaa touhua. Kaikki suomenhevoset ovat pelkkiä harrastehevosia ja saavat suomenhevosen paperit. Noissa arvosteluissa ei selviä mitään mitä ei kokenut hevosihminen itse näkisi.

  Re: Jalostusarvostelemattomat orit

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   24.6.25 20:25:07

Suomenhevosen kohdalla kyllä! Niitä on niin vähän ja ihminen ei oikeasti vaikuta, mitä sieltä tammasta tulee. Ja ratsujalostus SH on JO mennyt pieleen. Ypäjän tekeleissä on enemmän sairauksia kuin koskaan. Yllä mainittu Jimbo on ihan varteen otettava vaihtoehto.
_

Vain hevosen somea seuranneena, ei tuokaan kovin terve yksilö ilmeisesti ole. Ig-tiliä kun selaa muutaman vuoden taaksepäin löytyy pitkä sairauskertomus autoimmuunisairaudesta. Ainakin ihmisillä ovat monesti vahvasti periytyviä

  Re: Jalostusarvostelemattomat orit

Lähettäjä: Huooh 
Päivämäärä:   24.6.25 21:00:38

Niin no: no niitä kokeneita silmiä ei ole riittävästi.. kun edes jalostusarvostelun mustaa valkoisella ei kerro monelle riittävästi.

  Re: Jalostusarvostelemattomat orit

Lähettäjä: Ihmeotuksia 
Päivämäärä:   24.6.25 21:34:01

.. Sehän ei koskaan selvinnyt mikä oli, meni ohitse ja tuollaisena ollakseen oireiden olisi pitänyt jatkua? Ei näy uusissa kuvissa muuta kuin parantuneet kohdat karvoissa. Eli en hyppäisi juuri mihinkään lopputulemaan vain päivityksen tai parin perusteella. Sen mitä ite tiedän niin hevosella ei ole mitään sairautta todettuna.
Mitä haittaa on ettei ole käynyt missään, hevonen on 7-vuotias nyt, on sillä aikaa jos vaan omistajalla mielenkiintoa riittää eteenpäin viedä ja näytille tuoda (toivottavasti ei tule tätä ketjua lukemaan, muuten pienikin motivaatio katoaa varmasti...). Kaikki pitäis nähtävästi kahteen ikävuoteen mennessä tekstien perusteella olla arvosteltu, ratsutettu, kantakirjattu, kisoissa käyty ja mitä vielä. Kyllä sääliksi käy teidän hevosianne.

  Re: Jalostusarvostelemattomat orit

Lähettäjä: Puuhhh... 
Päivämäärä:   24.6.25 22:18:33

Jimbo on tasan kertaalleen käytetty mätsäreissä. Silloin oli paras varsa (2v.) ja koko porukan 4. Hevosia taisi olla paikalla parisenkymmentä ainakin. Omistajaa ei ole luultavasti vain kisaaminen kiinnostanut eikä hevosen esille tuominen. Eiköhän syy siis ole omistajan intresseissä eikä hevosessa. Tämän ketjun perusteella toivon kovasti että tuo Jimbon esille niin saa osa porukasta näpsyt nenälleen :) Sitä paitsi jos hevosen ulkonäkö kiinnostaa niin paljon että jaksaa käydä jotain päivityksiä selaamassa niin melkeen sama vaiva olisi käydä paikanpäällä, eikö omistaja ole sanonut että sinne vaan!

  Re: Jalostusarvostelemattomat orit

Lähettäjä: Hah 
Päivämäärä:   24.6.25 22:43:37

Puhhhh.. siitä vaan näyttämään oria, tammanomistajatkin haluavat nähdä sen orin. Puheilla ei pitkälle pötkitä. Terkuin: astutan tammani tänäkin vuonna jalostusarvostellulla orilla

  Re: Jalostusarvostelemattomat orit

Lähettäjä: Puuhhh... 
Päivämäärä:   25.6.25 01:28:11

Toisin näytille jos olisi minun hevonen. Toivottavasti omistaja tuo! Hän ei sitä ole tarjonnut astutukseen kertaakaan, joten vihjailut sen osalta voi jättää :)

  Re: Jalostusarvostelemattomat orit

Lähettäjä: .----. 
Päivämäärä:   25.6.25 08:35:13

eikös se jimbo ole kokonaan ratsuttamaton SEITSEMÄN vuotias?? SIllä käydään jollain hauhau lenkeillä, hyvä ettei flexissä viedä. :D

  Re: Jalostusarvostelemattomat orit

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   25.6.25 09:27:05

Vai että ihan mätsäreissä.. sehän on saavutus.

  Re: Jalostusarvostelemattomat orit

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   25.6.25 09:37:31

Jimbosta ei ole mitään ratsastusmateriaalia joten itse oletin/oletan olevan ratsuttamaton, onko ajettu? Mitä sillä on oikeasti tehty?

  Re: Jalostusarvostelemattomat orit

Lähettäjä: Puuhhh... 
Päivämäärä:   25.6.25 11:47:35

Voi jestas... Tämä tuntuu olevan ihan sydämenasia teille nyt. Pointtina että jos omistajalla olisi ollut mitään mielenkiintoa tuoda hevosta näytille niin olisi varmasti tuon jälkeen sitä tuonut. Eiköhän asialle ole jokin syy miksi ei ole ratsutettu. Nyt en jaksa teidän kanssanne asiasta enempää yrittää keskustella kun näköjään ette siihen kykene asiallisesti.

  Re: Jalostusarvostelemattomat orit

Lähettäjä: Hah 
Päivämäärä:   25.6.25 12:12:22

Puhhh.. no harvempi toivottavasti haluaa astuttaa tammaansa vain koska ori on "kivan näköinen". Hevonen on käyttöeläin ja lähtökohtaisesti on toivottavaa että ne myös soveltuvat suunniteltuun käyttötarkoitukseensa. Eli sekä rakenteen, luonteen että muiden ominaisuuksien pitäisi tukea käyttötarkoitusta. Joten noin yleensäkin kun lähdetään astuttelemaan niin niissä molemmissa osapuolissa on voitu todentaa olevan käyttöhevoselle haluttuja ominaisuuksia. Ori lähtökohtaisesti voi saada enemmän jälkeläisiä kuin tamma, siksi sen orin ominaisuudet ovat aika oleellisia. Varmasti vähemmistönä on ihmiset, jotka haluavat kasvattaa hevosen pihankoristeeksi. Toivottavasti.

  Re: Jalostusarvostelemattomat orit

Lähettäjä: Puuhhh... 
Päivämäärä:   25.6.25 12:23:59

Missä vaiheessa kukaan on puhunut että tätä olisi tarjottu tammoille?

  Re: Jalostusarvostelemattomat orit

Lähettäjä: Hah 
Päivämäärä:   25.6.25 13:43:12

Puuhh: tekstini koskee yleisesti näitä jalostusasioita/arvostelemattomia oreja ja toki myös siltä osin mainitsemaasi oria, että ehkä omistaja ei ole valmis tekemään edes minimiä jotta oria kannattaisi tarjota.

  Re: Jalostusarvostelemattomat orit

Lähettäjä: oiop 
Päivämäärä:   25.6.25 14:51:42

Jimbon omistaja ei itse voi hevosella mitään tehdä joten ei kai ole intoa myöskään opettaa sitä muille käyttöhevoseksi. Jos haluaa ja on varaa pitää hevosta vain lemmikkinä ja hevonen sellaisena viihtyy, niin mitä se teidän pylleröänne kutittaa? Ei kaikkia oreja pidä käyttää jalostukseen vain siksi että ovat oreja.

Aikoinaan Taika-Laakeri kantakirjattiin vasta vanhempana. Todella harmi, koska se olisi pitänyt laittaa kirjoihin jo aiemmin ja siitä olisi pitänyt saada enemmän varsoja. Todella hienoluonteinen ori ja suvultaan pelkkää työhevosta.

  Re: Jalostusarvostelemattomat orit

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   25.6.25 15:52:03

Maavoima!

  Re: Jalostusarvostelemattomat orit

Lähettäjä: X 
Päivämäärä:   25.6.25 17:17:51

Jos ei oria saa edes tk-kirjauksesta läpi, sillä ei ole mitään annettavaa jalostukseen. Hyvä esimerkki tämä Jimbo, saanut kenkää käytöksensä takia useammalta tallilta ihan omistajan omienkin juttujen mukaan. Ei ole terveystuloksia eikä mitään näyttöjä. Tk:ssa pitää humputella askellajit kentällä, kärryjen kanssa ei tarvitse edes laukata eli jos ei siitä edes selviä niin...

  Re: Jalostusarvostelemattomat orit

Lähettäjä: Höhönetinkerma:D 
Päivämäärä:   25.6.25 17:49:19

Missä lukee et ois kenkää saanu?
Yheltä lähti ku hevoste yhistämine ei onnannu (sai "oreja ymmärtävältä" hevoste hakkaajalta 6pvää aikaa vaihtaa tallia) ja toiselta muutti omaan paikkaansa. Mielikuvitus laukkaa mm. neiti X:llä taas melekosta vauhtia :D
Tuoho loppupätkään jaksa ees vastata ku tämäki mainittu jo nii monesti et taitaa olla jo luetun ymmärtämises vikaa pahasti eikä millää jaksas alkaa tavuttaa et vois tsägäl mennä jakeluun :D
Suosittelen keksimää jonku toise harrastuksen ku tääl kommentoimisen (useille teistä) ku pitää samaa jankata ku ei muuta keksi ja ku vastataa ni aivokapasiteetti o nollan luokkaa ja vastaanottimis pätkii pahasti eikä mitää sisästetä. Ei ihme et o elämäs hiuka hankalaa :D
Ootte tätä hötönetin kermaa! <3 Siin o teiän saavutukset täs maailmas, onnittelut! :DD <3

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.