Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Millaisia töppösiä/bootseja hevoselle?

Lähettäjä: ?? 
Päivämäärä:   22.6.25 11:52:06

Etsinnässä käyttöä ja nimenomaan ratsastusta kestävät pohjalliset hevoselle. Saa suositella merkkejä/malleja mitkä pysyy niin kentällä kuin maastossa jalassa. Kuinka tarkka mitoitus tarvitsee olla vai saako olla kasvuvaraa?

  Re: Millaisia töppösiä/bootseja hevoselle?

Lähettäjä: Poni 
Päivämäärä:   22.6.25 12:18:02

Millaiseen käyttöön pääasiassa ja millaiselle hevoselle? Tarvitseeko tossut kentällekkin vai ainoastaan maastoon?

Jos on iso hevonen ja kaviot ei kulu tasaisesti/astuu kannoille tai on muuta problematiikkaa liikkeessä, niin suosittelen cavalloja. Pohjat kestää enempi kulutusta ja pysyy hyvin jalassa. Pohjaan saa hokit, mutta märällä ei voi kyllä pitää 24/7, kun kosteus menee tossun sisälle ja hautoo vuohiskuoppia.

Jos taas on liikkeiltään siisti, niin flexit on ok. Ovat pehmeämpää matskua, mutta kestävät kulutusta hevosella joka ei laahaa jalkojaan. Kevyemmät ja sopii myös hyppäämiseen, jos kentälläkin tarvii tossuja. Näihin saa vain nastat, eli isolle hevoselle ei tarjoa riittävästi pitoa talvella. Voi pitää 24/7 kun jaksaa vaihtaa kuivia pehmusteita.

Swiss gallopersit ja scoot bootsit on näiden ns välimuotoja, molempiin taitaa saada hokit ja voi pitää 24/7, on ilmavat. Näistä ei oo käyttökokemusta, en osaa sanoa onko hrlpot pukea tai pysyykö hyvin jalassa.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.