Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Ratsastusmuoti ennen?

Lähettäjä: Ennen 
Päivämäärä:   18.6.25 21:50:25

Tai sen puute :D
Kasarilla ja ysärin alkupuolella kaikilla on Ma-Nu-merkkiset ratsastushousut, Aiglen kumiset saappaat ja Wembleyn munankuorikypärä.
Millaista tallimuotia muistatte menneiltä vuosikymmeniltä?

  Re: Ratsastusmuoti ennen?

Lähettäjä: g 
Päivämäärä:   18.6.25 21:51:24

Tikkitakit joissa irroitettavat hihat

  Re: Ratsastusmuoti ennen?

Lähettäjä: r 
Päivämäärä:   18.6.25 21:57:14

Ruudulliset ratsastushousut
Vakosamettihousut

  Re: Ratsastusmuoti ennen?

Lähettäjä: zäkä 
Päivämäärä:   18.6.25 21:59:26

Kokonaiset mokkachapsit hapsuilla, itsellä oli vihreät.

  Re: Ratsastusmuoti ennen?

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   18.6.25 21:59:36

Hapsuchapsit

  Re: Ratsastusmuoti ennen?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   18.6.25 22:00:17

Meidän tallilla Ma-Nuja ei näkynyt, ne oli ihan landet. Piti olla Euro-Starin pöksyt, guruilla oli Pikeurit. Kypärät oli Somerset. Paitoina ratsastuksessa oli ihan tavalliset collarit tai mitä olikaan. Tikkiliivejä ja takkeja oli, mutta harvalla oli tallille mitään ratsastukseen tarkoitettua ulkotakkia.

Ratsastuskoululaisilla oli saappaina Aiglen kumiset, proratsastajilla nahkaiset saappaat, sellaiset mitkä piti kiskoa jalkaan saapaskoukuilla ja ottaa pois saapasrengillä.

Hanskoina oli näppylähanskoja ja puutarhakäsineitä.

  Re: Ratsastusmuoti ennen?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   18.6.25 22:02:05

Tikkiliivi, aiglen muoviset tikkivartiset tallikengät, kaiken väreinä oli joko tummanvihreä, tummansininen tai viininpunainen. Hapsulliset minichapsit juu. Oikeat kokonahkapaikat manuissa.

  Re: Ratsastusmuoti ennen?

Lähettäjä: secccc 
Päivämäärä:   18.6.25 22:07:45

"Kokonaiset mokkachapsit hapsuilla, itsellä oli vihreät."

Mulla oli viininpunaiset. Omistin myös jo mainitut Aiglen (kumi)saappaat, Wembleyn kypärän, Euro Starin housut (myös Pikeurit myöhemmin!) itse tehdyn tikkiliivin ja nuo Aiglen tikkivartiset kusiluistimet... sori tallikengät.

Lisäksi muistan että esteraipassa piti olla se käsi lätkänä. Omistin myös sellaisia kovia muovisia raippoja jotka sitten katkesi varsinkin pakkasella. Ja tietysti hanskoina oli ihan ne tavalliset sormikkaat nappuloilla.

  Re: Ratsastusmuoti ennen?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   18.6.25 22:11:18

Ma-nu:t, ruudulliset ridapöksyt, muckersit, hapsuchapsit, cavallon nahkasaappaat, wembley kypärä, tikkitakki,

  Re: Ratsastusmuoti ennen?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   18.6.25 22:13:50

Näppylähsnskat ja sellaiset, joista alapuoli oli vaaleaa nahkaa ja päällä oli osittain jotain lankapunosta, en ihan tarkkaan muista.

  Re: Ratsastusmuoti ennen?

Lähettäjä: XD 
Päivämäärä:   18.6.25 22:38:53

Farkkuhousut JA farkkuminichapsit!! XD Mut ne punotut hanskat joissa alapuoli oli vaaleeta nahkaa oli oikeesti hyvät!

  Re: Ratsastusmuoti ennen?

Lähettäjä: Mutsi 
Päivämäärä:   18.6.25 22:47:43

Ysärillä Pikeurin vakosamettihousut kokonahkapaikoilla. Ruskeat mokkachapsit. Aiglen kumiset saappaat vihreällä vuorilla. Satulan mallinen tikkihuopa.

Sitten tuli vuosituhannen vaihteessa lampaankarva. Sitä tungettiin joka hlvetin paikkaan hevosen ja varusteen väliin. Naurattaa että sama trendi jatkuu osittain, vaikka jotkut ovat onneksi hiffanneet sille ihan oikeaa käyttökohdetta hevosten kanssa. Enkä tarkoita satulan istuvuuden korjaamista.

  Re: Ratsastusmuoti ennen?

Lähettäjä: r 
Päivämäärä:   18.6.25 22:50:36

"aiglen muoviset tikkivartiset tallikengät"

EII vitsi tuli muistot. Omat ekat "ratsastuskengät". :'')

  Re: Ratsastusmuoti ennen?

Lähettäjä: r 
Päivämäärä:   18.6.25 22:51:15

Kesät talvet näillä :DD

https://hipposport.fi/p42036/aigle-lad-ratsastuskeng%C3%A4t?
srsltid=AfmBOoo2AcfPRMYqkErolYrjsoXfBTR2njRIIZl8F96n2wwzjjZ4iWtb

  Re: Ratsastusmuoti ennen?

Lähettäjä: …. 
Päivämäärä:   18.6.25 22:56:59

Mun nuoruudessa arkiset ratsastushousut oli valkoiset.

  Re: Ratsastusmuoti ennen?

Lähettäjä: Hapsut<3 
Päivämäärä:   19.6.25 00:15:38

Olin katkera kun äiti ei ostanut tummansinisiä hapsullisia mokkachapseja joita himoitsin.

Tikkitakki löytyi, samoin Aiglen kumisaappaat ja tallikengät (joista äiti muuten ihmetteli miksen nykyään käytä vastaavia). Kisoissa piti olla valkoinen poolopaita.

  Re: Ratsastusmuoti ennen?

Lähettäjä: Fiu 
Päivämäärä:   19.6.25 00:21:30

Kasarin loppu/ysärin alku Jofa-kypärät, joissa ne korvan molemmin puolin tulevat Y-”remmit” olivat samaa kovaa muovia kuin kypäräkin.

Tallikenkinä oli kumisaappaat, joiden varsi oli käännetty niin, että sisäpuoli näkyi ja siihen oli kirjoitettu kaikkien tallin hevosten nimet.

  Re: Ratsastusmuoti ennen?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   19.6.25 00:36:29

Ai niin ja ratsastuskypärissä oli ysärillä leukanuppi, ainakin joissain

  Re: Ratsastusmuoti ennen?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   19.6.25 00:36:34

Vihertävät vahakangastakit oli in jossain vaiheessa

  Re: Ratsastusmuoti ennen?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   19.6.25 00:40:19

Munankuorikyrissä oli sellainen iso ylösalaisin oleva rusetti takana, uudemmissa paksummissa taisi niissäkin olla niskassa pieni rusetti

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.