Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Poni vai hevonen jos omaksi?

Lähettäjä: Pommi 
Päivämäärä:   15.6.25 22:25:05

Ostohousut on jalassa, mutta mietityttää että olisiko se iso poni ja pienehkö heppa. Jonkinlainen kisapeli pitäisi olla, tulee siis näppärälle 13-vuotiaalle. Ponivuosia vielä siis jäljellä. Mutta, Suomen poniskene on vähän ohut, vai kuvittelenko vain?

Toisaalta, junnujen taso tuntuu aika kaukaiselta.

  Re: Poni vai hevonen jos omaksi?

Lähettäjä: * 
Päivämäärä:   15.6.25 22:28:39

Jos on kouluratsastaja niin poni ehdottomasti.

  Re: Poni vai hevonen jos omaksi?

Lähettäjä: Pommi 
Päivämäärä:   15.6.25 22:33:52

Enemmän este. Muuten olisikin ollut vähän selkeämpää.

  Re: Poni vai hevonen jos omaksi?

Lähettäjä: luimu 
Päivämäärä:   15.6.25 23:28:03

Jos tyttö itse on yli 150cm niin ehdottomasti jo hevonen. Voi mennä lapsiratsastajana ja avoimia luokkia. Mitä aiemmin oppii ratsastamaan hevosia sitä parempi!
Jos tyttö on poikkeuksellisen pienikokoinen niin sitten kai poni pariksi vuodeksi.

  Re: Poni vai hevonen jos omaksi?

Lähettäjä: Pommi 
Päivämäärä:   16.6.25 07:01:55

Täyttää syksyllä 14 eli tää olisi vika kausi lapsiratsastajana. Muuten olisin menossa suoraan hevoskaupoille.

  Re: Poni vai hevonen jos omaksi?

Lähettäjä: Kk 
Päivämäärä:   16.6.25 08:30:31

Poni tottakai

  Re: Poni vai hevonen jos omaksi?

Lähettäjä: Pommi 
Päivämäärä:   16.6.25 08:47:49

No sitten seuraava kysymys: mistä ihmeestä? Virosta? Ruotsista? Tanskasta? Suomesta?

  Re: Poni vai hevonen jos omaksi?

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   16.6.25 09:21:26

Ihan kumpi vaan.
Riippuu myös lajista ja siitä millaiset tavoitteet kisaamisessa on.
Toimiva ja kokenut heppa? Jos haluaa tavoitteellisesti kisata niin yleensä joutuu ratsu vaihtoon kun ponivuodet loppuvat. Toki sekin kuuluu lajiin.

Sekä poneissa että hevosissa on kyllä Suomessa rajallisesti valinnanvaraa ja vähänkin laadukkaammat yksilöt varsin hinnakkaita.
Lisäksi moni myyjä lähtökohtaisesti haluaisi myydä hevosensa (tai ponin) aikuiselle ammattilaiselle mielummin kuin lapsen tai junnun ratsuksi.

Kannattaa katsella muualtakin kuin Suomesta, jos uskaltaa ja tietää mitä etsii. Ei se hevosen osto ulkomailta tarkoita automaattisesti sitä että se menee pieleen. Voi se epäonnistunut ostos tulla vastaan Suomessakin.

  Re: Poni vai hevonen jos omaksi?

Lähettäjä: Pommi 
Päivämäärä:   16.6.25 11:42:17

Tavoitteellinen kisaaminen on mielessä, ja sitä on myös takana 80-90 luokissa. Lähinnä mietin sitä, että onko ”liian myöhäistä” ostaa poni.

  Re: Poni vai hevonen jos omaksi?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   16.6.25 11:50:34

Onko odotettavissa että tyttö kasvaa vielä kovin pituutta? Oma saman ikäinen on jo 170 ja iso hevonen käytössä, ei puhettakaan että poni olisi sopinut enää pariin vuoteen. Mutta isoja kisaponeja ei tosiaan ole suomessa myynnissä kun ei niitä ole kisoissakaan.

  Re: Poni vai hevonen jos omaksi?

Lähettäjä: Kk 
Päivämäärä:   16.6.25 11:52:55

No ei tietenkään ole! Kolme ponivuotta vielä jäljellä. Kivaa päästä tutustumaan samalla muihin poniratsastajiin ja pitää hauskaa! Totinen kisaaja ehtii olla myöhemminkin.

  Re: Poni vai hevonen jos omaksi?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   16.6.25 12:11:03

Esteponeissa Suomessa on valitettavasti huono valikoima. Kouluponeja tulee jatkuvasti radoille, enemmän Suomessa kasvatettuja kuin ulkomailta tuotuja. Kouluponien tilanne on tällä hetkellä hyvä ja kotimainen kasvatus onneksi laadukasta. Ehkä suomalaiset kasvattajat saavat vielä joskus myös kotimaisen esteponikasvatuksen samalle tasolle…

  Re: Poni vai hevonen jos omaksi?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   16.6.25 12:12:20

Esteponeja kannattaa siis katsoa esim. Ruotsista, Irlannista tai Keski-Euroopasta.

  Re: Poni vai hevonen jos omaksi?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   16.6.25 12:20:23

On sitä esteponikasvatustakin ollut, mutta ei ole ratsastajia, jotka toisi niitä systemaattisesti kehittäen radoille. Poniratsastajien kärki muutenkin heikko ja pieni.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.