Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  YPÄJÄ GP

Lähettäjä: X 
Päivämäärä:   8.6.25 23:22:01

Toivottavasti Johku uskaltaa laittaa vesihaudan jo karsintoihinn varsinaisista GP luokista nyt puhumattakaan. Ainakin pronssista alkaen pitäisi olla, mutta kyllä laatuputtekin selviää 3m askeleesta.

Ja niin upea kenttä, että vesielementeillä voisi leikktellä enemmänkin, nyt kun banketit ja haudat tuhottu. Myös näyttävä nykyaikainen muuri olisi asiaa.

Aiemmin vesi ja vallit ja haudat olivat peruskamaa SM kisoissa ja GP luokissa ja itse asiassa 120-luokassa oli muissa paitsi erikoisarvosteluissa kolmoissarja ja vesihauta melkein aina, trippeli oli melkein joka radalla ja sitä käytettiin myös sarjaesteessä. Saattoi olla muuriokseri trippeli pysty kolmoissarja jo ihan 120 tasolla isommista radoista lpuhumattakaan. Ei ollut vaaratilanteita eikä onnettomuuksia = putoamisia läheskään niin paljon kuin nyt.

Ei saada koskaan enää yleisöä eikä mielenkiintoa, kun trippeli kolmoissarja ja vesihauta ovat jo jonkinlainen erikoisuus ja vaikeuden osoitus. Ohmisten pitäisi pärjätä koko ajan heikkenevillä taidoilla ja huonommin tehdyillä hevosilla mahdollisimman kliinisesti.

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: Niin 
Päivämäärä:   8.6.25 23:32:33

X oot vain säälittävä vanha pieru. Et osaa edes ratsastaa.

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   9.6.25 00:11:06

Mä olen vähän eri mieltä. Finaaliin nuo mun mielestä kuuluu. Mutta etenkin pienempiin GP-luokkiin olisi tarkoitus tehdä teknisyyttä ja valmistella ratsastajia seuraavalle tasolle. Ei niissä haeta mitään epäonnistumisia tai draaman kaarta. Osa on nousemassa ensi kertaa kansalliselle tasolle, eikä esimerkiksi pitkää vettä harjoitella tässä vaiheessa. Teknisyyttä lisätään muilla tavoin kyllä.

Ei tässä ole kyse siitä, missä "pitäisi pärjätä". Mun mielestä se ei ole mikään suoranainen taitotason mittari, saako joku hevosensa pitkästä vedestä yli.

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: Jep 
Päivämäärä:   9.6.25 00:16:56

Ei taida aloittaja tietää ratsastuksesta yhtään mitään

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: dffd 
Päivämäärä:   9.6.25 09:28:26

Kehitys on kehittynyt syystäkin – myös estemateriaaleissa. Moni asia oli ehkä ennen paremmin mutten itse ainakaan kaipaa esimerkiksi niitä pohjia kisa-areenoille joilla itsekin hyppäsin vielä reilu parikymmentä vuotta sitten.

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   9.6.25 09:35:26

Ylipäänsä radat on muuttuneet ihan erilaisiksi. Moderneiksi. Ihan pohjia myöten, kuten yllä sanottu. Ei tässä enää kaivata vanhan liiton show-meininkiä.

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: Z 
Päivämäärä:   9.6.25 14:13:05

Vanhan liiton show meininkiä??
Siis onko vesihauta showmeininkiä? Ihan peruseste, joka kuuluu ainakin arvokilpailuihin.

Kyllä ns vanhan liiton aikaan oli yleisöä ja kunnon palkinnot ja taviskin pystyi taloudellisesti kilpailemaan ja jopa tienaamaan. On kait se sit iiden liiton showmeininkiä, kun kisoista tehdään liian kalliita ja surkeat palkinnot.

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: M 
Päivämäärä:   9.6.25 14:34:42

Vesihauta on tylsin este esteradalla. Miksi tämä on edes enää mukana esteratsastuksessa? Yhtälailla voisi olla trippeli, jos halutaan mitata hevosen ratsastettavuutta.

Toisaalta, vesihauta Suomen kansallisissa on helppo, koska on sen verran pieni. Mutta on vaivaksi kisajärjestäjille järjestää vesihauta kisapaikalle. Kisajärjestäjät tekevät jo muutenkin liikaa ilmaista työtä..

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: ANNiina 
Päivämäärä:   10.6.25 23:45:30

Vesihauta on kaunis ja kivaa ja mittaa hevosen luottamusta ratsastajaan.
Esteradan parhaita esteitä ovat oikea nykyaikainen muuri, yli 3m vesi, trippeli ja kolmoissarja ja sellaisetvtehtävät, joissa joudut laukkaamaan kaarteen läpi ilman että ehdit säätämään paikkaa eli vähän sellainen kuolleesta kulmasta hyppyyttäminen.

Pidän myös älykkäistä poikkeavista tehtävistä.

GP sarjat saisivat olla 5 cm korkeampia ja myös karsinnat suurempia.
Gold pitäisi olla 150 ja karsinta samalla korkwudella.
Silver pitäisi olla 140 ja karsinta samalla korkeudella ja molempiin ainakin yksi pitkä vesi ja paljon tekemistä.
pronssi pitäisi olla 130 ja ainakin 2 m Vesi. Small 120, ja siinäkin sellainen Novan kääpiövesi.

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: Raakel 
Päivämäärä:   11.6.25 00:10:21

Show-meininkiä kyllä nimenomaan kaivataan ja toki hyviä pohjia ja mielenkiintoisia monipuolisia teknisiä ratsastajalta ratkaisuja vaativia ratoja ja tehtäviä.
GP Sarjoihin pitäisi hankkia selllainen uudenajan reikämuuri ja sen olla kaikilla tasoilla, hankkia 3 tai 4 m vesi ja se olla kaikilla tasoilla. Hallahuhdan kautta hintakin on jees. GP kilpailujen yhteydessä pitäisi aina olla joka päivä yksi show luokka vaikka puikkari, viesti ja joku vaihteleva muu, jossa ei mennä rataa estejärjestyksessä tavalliseen tapaan.

Päivän kaksi suurinta luokkaa sääntöihin ihan niin, että hypätään klo 12 ja 16 välillä.

Ja että pitäisi välttää arvosteluja 367.jotain ja suosia C, A.2.0 ja AM5 palkintrahoista ja luokan merkityksestä riippuen.

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: Titta 
Päivämäärä:   11.6.25 09:34:54

Derby ei ole enää derby kun sieltä on poistettu pulvermanni ja muita myös. Osallistujaksto oli syynä kun juuri pulvermanni oli varsinkin poneille vaikea. Yksi toisensa jälkeen ponit kielsivät . Ylipäätään ponirstsastus oli paljon tasokkaampaa. Poniderby oli 120 ja samoin Horse Shown poniluokka. Tällä hetkellä isot ponit ovat ihan aallonpohjassa. Johtuuko poneista vai ratsastajista? Ilmeisesti paljon molemmista.

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: RR 
Päivämäärä:   11.6.25 10:04:42

Lapsiratsastuksesta

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: niidukitele 
Päivämäärä:   12.6.25 00:14:58

Derbykenttä olisi pitänyt ennallistaa eikä purkaa.
Derby pitäisi olla joka vuosi kaksiviikkoinen CSI2 ja CSI1 ja CSIA ja CSIYH.
Vesihauta, trippeli, muuri, kolmoissarja ja ratkaistavia tehtäviä pitäisi olla aina kun GP.

Nykyinen GP pitäisi olla
SH GP 110
PONIT 115 pienille tasoituksin
AMATÖÖRI 100 (eivät ole viiteen vuoteen startanneet kansallista)
SMALL 120
PRONSSI 130
SILVER 140
GOLD 150
ja mieluiten to - su kestävät sh tour, poni tour amatööri tour small tour pronssi tour silver tour ja gold tour, 3 päivää per tour
palkinnot eivät aina välttämättä rahaa.. esim seuraavana vuonna sarjassa ilmaiset lähtömaksut, finaalin meetingmaksu ilmainen.

niin ja kisoihin meetingmaksut ja sama luokkiin ja kierroksille ilmoitautuminen kuin kv kisoissa. Eli ilmottaudut vain kilpailuun.

Toivottavasti Johku ajelee huomenna derbykentältä heinät hevosille. Vähän pukkaa nimittäin jo niitto4ik444.

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: :))))) 
Päivämäärä:   12.6.25 06:57:58

Se vesihauta olisi kiva olla mukana aika aikaisessa vaiheessa. Hevoset tottuisi eikä sitten puolien matka tyssäsi haudalle kun se vihdoin tulee mukaan kuvioihin.

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   12.6.25 08:49:58

Meillä on vesikauhu. Iso osa lapsista ja junioireista pelkää vettä. Siksi se ei ole ikinä missään. Ulkomailla on vesi melkein kaikissa luokissa ja siitä ylös.

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: Gjn 
Päivämäärä:   12.6.25 09:24:25

Kasarilla ja ysärillä me ratsastuskoukussa hypättiin muurin ja vesikuopan yli harva se viikko.Tosin korkeudet ja leveydet ei olleet gp tasoa :)

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: ? 
Päivämäärä:   12.6.25 09:52:15

Veden pitäisi olla ainakin 2 m versio, joka oli Novassa, jo kaikista 120 luokista lähtien.

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: Voi vesi 
Päivämäärä:   12.6.25 10:07:03

Ketä kasariläyhääjiä täällä huutelee? Meidänkin radanrakennimus alkaa enemmän ja enemmän muistuttamaan kv-rakentamista, mutta täällä toivotaan kaivautumista takaisin poteroon?

Olisi parempi, jos motiivit olisi edes puhtaasti hyvää tarkoittavat,mutta kun taustalla on vielä ilkeä ajatus että näin nämä nykyiset surkimukset hylätään, toista se oli minun nuoruudessani kun vielä osattiin ratsastaa..

On jotenkin ilmeisen vaikea myös käsittää että Suomessa kilpailijat ja kisat eivät pääosin ole sillä tasolla, että voidaan rakentaa oikeasti vaativaa. Eikä tarvitsekaan olla, meillä on muutamia päteviä ratamestareita jotka rakentavat kehittävää ja reilua, ja sekin viime vuosien työ näkyy yleisessä tason nousussa.

Oletteko katsoneet kv1-2* kisojen ratoja? Miksi meidän alue-ja kansallisten luokkien tarvitsisi olla niitä vaikeampia? Equipesta näkee kolmen tähden ratoja myös, todellakin reiluja ja sujuvia eikä vesiesteitä juuri kun puhutaan 120-140cm. Vesihän ei enää ole hullun suosittu isoissakaan kisoissa. Eikä todellakaan mitään "kuolleesta kulmasta kikkailua" voi itku..

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: mä 
Päivämäärä:   12.6.25 11:08:13

Toivon reiluja ratoja, joissa on mukana kolmoissarjaa ja vettä. Ei se ole mitään show-meininkiä. Kun niitä on, niitä opetellaan ja opitaan hyppäämään.

Korkeudet ovat nyt hyvät, kun osanottajia on kivasti.

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: Huoh 
Päivämäärä:   12.6.25 11:25:22

Fakta on se, että Kv -kisat kaikilla tasoilla on nouseva trendi ja jos ei kotimaan kansallisissa ole samoja tehtäviä ei hyvää tasoa ole mahdollista saavuttaa. Monelle Suomesta lähtevältä tulee yllärinä, että ulkomailla lähes kaikissa 120+ luokissa on kolmois sarjaa ja epäreiluja linjoja. Muureista, trippeleistä puhumattakaan. Ei ole mitenkään epätavallista että haastavalla tekniikka radalla, yhdistettyinä optisiin harhoihin, tiputetaan heikommat voittajista ja kaahaamalla ei enää pärjää.

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: Ei muuten ole näin 
Päivämäärä:   12.6.25 11:56:12

Siis MISSÄ on 1-3* tasolla optisia harhoja ja epäreiluja linjoja? Kolmoissarjassa ja lyhyessä vedessä nyt ei ole mitään vikaa.

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   12.6.25 12:22:26

Täällä on kyllä porukka niin jäänyt 80-luvulle kun puhutaan optisista harhoista ja kuolleista kulmista. Huh, onneksi te ette saa päättää mistään, pysykää vain siellä historiassa.
Nykypäivän radat ovat teknisiä, esteet kevyitä ja hevosille reiluja, enimmäisaika on tiukka. Hevoset ovat pienempiä, nopeita ja kevyitä ja ratsastajat käytännössä kaikki alipainoisia. Ja vähemmän näkee sellaisia karseita kuolainvirityksiä, jotka olivat normaaleja aiemmin. Ratsastus on siistimpää ja ihan terävin huippu on aina vain parempaa. Hevoset maksaa miljoonia.
Puhutaan mielestäni ihan erilaisesta urheilusta kuin 40-50 vuotta sitten. Suomessa ei toki olla lähelläkään huippua, mutta se suunta mihin katsotaan, ei todellakaan pidä olla mikään 80-luvun esteratsastus.

Ps. Trippeliä ei saa sääntöjen mukaan käyttää sarjassa muuta kuin a-osassa. Itse olen viimeksi nähnyt trippelin sarjaesteessä (a-osana) muistaakseni vuonna 2006. Eikä se silloinkaan ollut mitenkään kiva juttu hevosille.

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   12.6.25 12:57:46

Optisia harhoja (hevosille) ei saa enää käyttää. Ratojen pitää olla hevosystävlliset niin kauan kun ratsastaja kykenee ratsastamaan rytmikkäästi. Sitä haetaan nykyään, kaunista, eleetöntä ja rytmikästä ratsastusta.

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: ? 
Päivämäärä:   12.6.25 16:01:33

Tänä vuonna on nelkein kaikissa esteluokissa ollut kuolleita kulmia

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   12.6.25 21:10:52

Optinen harha voi syntyä myös esteen asettelusta ympäristöönsä nähden.

Optiset harhat ja kuolleet kulmat ovat nykyään tavalliisempia kuin ennen. Ennen napsahti ratamestarille keltainen kortti ja nykyään on ihan ok.

Varmaan pitkä nurmikin on ihan ok. Ennen ei koskaan kilpailtu pitkällä nurmella.

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: C 
Päivämäärä:   12.6.25 22:04:47

Minä olen nähnyt trippelin A- osana ihan muutaman vuoden sisään eikä se sinänsä ole mikään sen kummallisempi este. En kyllä ole varma oliko Suomessa vai muualla, mutta ei se ketään haitannut eikä siinä tullut virheitä.

Teppo laittoi kerran Savonlinnassa 6v-hevosten Racingkiin trippelin a-osaksi kolmoissarjaan ja silloin 6veet hyppäsivät vielä 130 sunnuntaina. Käännettiin suoraan tuomaritornin edestä ja sarja alkoi varmaan 14m aidasta ja siitä oli vielä suhteutettu jonnekin. Nyt ei ole enää 130 esteitä, ei kolmoissarjoja eikä trippeleitä eikä edes aikaa ja virheitä nuorilla hevosilla. Onhan se kehittynyt joo. Puominpotkijatkin heikolla skoupilla voivat voittaa. Suorituskyky on saanut uusia merkityksiä kehitykse kehittyessä.

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: Kisaaja 
Päivämäärä:   12.6.25 23:17:37

Millä hokeilla olette nyt hypänneet derbyllä?

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   12.6.25 23:25:23

Miksi muuria ei enää saa olla?

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: Kk 
Päivämäärä:   13.6.25 12:55:19

Talvihokit kannoilla

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: Jolly 
Päivämäärä:   13.6.25 19:58:31

FAkta on se että taso laskee ja radat on tullet helpoksi. Siksi pitää lähteä eurooppaan oppia hakmaan. Täällä tallataan paikallaan.

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   13.6.25 22:39:49

Rakentamalla ansoja ja optisia harhoja ei muuten ihan varmasti kehitytä.

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: Kyy 
Päivämäärä:   13.6.25 23:01:01

Fakta on että entiset ratsastajat on entisiä ratsastajia

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   14.6.25 06:44:04

Olisi kehittävää, jos niitä kuolleita kulmia ei olisi pikkuluokissa Ypäjän hallikisoissa..

Suomessa on menty kaikessa alaspäin..
Putet ja ponit menee 20 cm pienempää kuin ennen. Jalostus on kehittynyt, mutta vähän väärään suuntaan.
Nuoret hevoset menevät 10 cm pienempää ja monin tavoin ihan ylihelppoa eikä nolla ja puhdas hyppy paina enää mitään vaan on puominpotkijoitakin
suosiva suorityskykyarvostelu. Ja niinhän sitä perusteltiinkin silloin alussa. Mutta eipä suomalaiset juuri koskaan vie kv kisoissa hevosiaan nuorten hevosten rundeiille, kun ei vaan voi, koska kotimaan kisat niin surkeat.
Nuorten GP oli ennen 135-140 ja nyt Silver on 130-135.
Mutta se sisältö.. ennen, siis vielä muutama vuosi sitten, kahdessa isoimmassa GP ssä oli aina pitkä vesi ja aina muuri.
Ja vielä tämän vuosituhannen alussa 130-luokissa oli pitkä vesi.

Nykyään on niin hienoja muureja, että on sääli, että niitä ei ole suomikisoissa.

Mikä järki on ajaa suomalaiset ulkomaille kisaamaan sitä, mitä Suomessa pitäisi olla?

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   14.6.25 06:44:40

Mutta Johku yllätti eilen hyvin positiivisesti ja toivottavasti linja pitää.

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: + 
Päivämäärä:   14.6.25 11:51:39

Seura- ja harjoitustapahtumat avainasemassa. Annetaan mahdollisuus nousujohteiselle harjoittelulle.

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: T 
Päivämäärä:   14.6.25 15:55:36

Miten on mahdollista, että Gundersby oli kolmas 140 cm luokassa 0 tuloksella, kun hevonen kielsi vedelle!!??

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: Yyy 
Päivämäärä:   14.6.25 16:06:51

Koska vesi ei ole osa rataa, sen saa hypätä ylimääräisenä.

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: T 
Päivämäärä:   14.6.25 17:50:59

Tuntuu erikoiselta, että 140cm tasolla voi harjoitella vesihaudan hyppäämistä luokan vaihtoehto esteenä: Eikö tämä porukka suurelta osin ole kisannut jo Euroopassa!?

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: Q 
Päivämäärä:   14.6.25 20:25:41

Tuo vesihautasirkus on niin jäätävän noloa.

Vesihauta on GP radan estetyyppi ja sen on kuuluttava karsintaan ja luokkaan ainakin Gold ja Silver, mutta pronssisakin saisi olla ja small GPssä se Hallahuhdan pikkuvesi.

Johtuuko tämä kaikki nyt yhdestä nuoresta miehestä?

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   14.6.25 21:34:29

Kuule nuori mies ei edes osallistu näihin kisoihin, sun vihjailut meni vähän pieleen.

"Miten on mahdollista, että Gundersby oli kolmas 140 cm luokassa 0 tuloksella, kun hevonen kielsi vedelle!!?"

No tää kiels jo viime vuonna vedelle, ei ole mitään uutta.

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: M 
Päivämäärä:   14.6.25 21:36:51

Yhdessä luokassa oli tänään pahannäköinen kaatuminen, ratsastaja kylläkin nousi heti ylös, että ei varmasti hirveästi satuttanut itseään, mutta missä oli ensihoitajat? Eivät tulleet tarkistamaan pudonneen kuntoa. Ambulanssi näkyi olevan paikalla, mutta itse hoitajat oli piilossa koko päivän. Siitäkö heille maksetaan?

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: rkfk 
Päivämäärä:   14.6.25 22:57:25

Vesi ei kuulunut rataan.

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: Softis 
Päivämäärä:   14.6.25 22:59:04

M: Jäin miettimään ihan samaa. Hevosen takajalat lipesivät ponnistusvaiheessa sillä seurauksella, että ratsukko rojahti esteen sekaan. Ainekset pahempaankin loukkaantumiseen olivat olemassa, mutta ensihoitajista ei näkynyt tapauksen jälkeen vilaustakaan. Myöhemmin illasta näin ambulanssin luona yhden ensihoitajan.

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: Q 
Päivämäärä:   15.6.25 08:29:31

Ei siinä kaatumisessa ensihoitajia tarvittu kuten ei muutenkaan tarvita 99% putoamisista ja kaatumisista. Oikeat ratsastajat osaavat myös pudota.

Putoaminen ei ole onnettomuus ja se oli aiemmin sallittua radalla ja siitä sai vain virhepisteitä. Sit joku pölvästi keksi alkaa kutsua lajiominaisuutta onnettomuudeksi. Ja siksi sitä ei enää opita ja siksi nuoret ihmiset eivät osaa enää pudota eli on sen onnettomuusihmisen vika, joka kerta kun nuori satuttaa itsensä. Nykyään läheltä pitikin pitää kirjata, vaikka suurimman osan ratsastus on vähän läheltä piti. Olen pitänyt Tukesia yhtä fiksuna kuin muu järjestäytynyt huonomainen kakka tässä yhteiskunnassa sen jälkeen, kun putoamisesta tuli onnettomuus. Tahallisia vakavan vaaran aiheuttajia siis ja pitäisi syyte heitä vastaan joka kerta, kun joku loukkaa pudotessa itsensä. Mutta ennemmin lwhmät lentää kuin tuokin valuvika korjataan ja ymmärretään seuraukset.

Ypäjälle pitäisi saada enemmän kilpailuja .Turvalliset väljät puittee.
Joku on HOn hinnottelussa tai periaatteissa tai jossain pielessä, kun kilpailuja ja järjestäjiä ei ole.

Ypäjä on ainoa hyvä kilpailupaikla Suomessa ja hurjaa, että kymmenen hengen porukka järjestää kisoja koko ajan yksin. Respect tälle porukalle.

Se Erkki pitäisi jotenkin saada järjestämään lisää ja tiedän, että se on kerho ja meidän kaikkien pitäisi jotenkin kantaa kortemme kekoon, että saisimme hyviä kisoja Ypäjälle.

Koska Teho ei kannattanut ja Erkki ei ole järjestänyt montaakaan kilpailua Ypäjällä, epäilen HOn hinnoittelevan kilpailut ulos. On se sitten valuvika siinäkin.

Tilat voisi antaa järjestäjän käyttöön tai liitto maksaa vuokrat ja HOn tili tulla talleista ja majoituksista ja muusta oheismyynnistä, jota pitäisi olla.

Näitä valuvikoja pitäisi korjata vielä kun on korjattavaa.

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   15.6.25 08:43:12

Ypäjällä tosiaan hienot puitteet pitää kisoja ja olisi ehdottoman tärkeää että olisi enemmän kisoja ja saataisiin toimintaa kannattavammaksi ja näkyvyyttä lisää.

Pitäisi saada sellaista positiivisuutta enemmän Ypäjän ympärille, nyt viime vuodet ollut niin paljon negatiivista mainetta. (Toki varmasti osa ihan aiheesta sitä en kiellä)
Todella sääli olisi jos Ypäjän puitteet menisi ihan hukkaan ja toiminta loppuisi. Siihen suuntaan ollaan vahvasti valitettavasti menossa ja tosiaan se jatkuva negatiivisuus Ypäjää kohtaan vain vauhdittaa asiaa.

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   15.6.25 13:54:22

Jos ratsastaja itse nousee ja liikkuu, eikä putoamiseen liity tajunnanmenetystä (ym neurologisia oireita)/voimakasta iskua päähän, ei ensihoidon tarvitse mitään "tarkistaa".

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   15.6.25 14:38:23

Jos vuosi toisensa jälkeen tie päättyy vesihaudalle, niin pitäskö asialle tehdä jotain muuta kuin yrittää aina yli hevosta raipattaen..? Hyvä, että nyt tuli kutsu tuomaritorniin.

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   15.6.25 15:03:34

Kuka?? Joutuiko todella Torniin?

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   15.6.25 17:38:54

Mikäs pikkuderbyssä hylsyjä tuo? Hurja määrä hylätty.

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: Veeras 
Päivämäärä:   15.6.25 18:01:41

Katsellut tässä liveä, niin siis tippumisia on varmaan 6? Vai peräti 7? Kieltoja on tullut vähän pitkin rataa kyllä.

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: Q 
Päivämäärä:   15.6.25 22:38:04

Johku onnistui radoissa hyvin.
Hallahuhdan pikkuvesimattoa Silver GPssä en tajunnut, kun vieressä oikea hauta, mutta tuota vesihautakysymystä säädellään ilmeisesti jostain korkealta ja kovaa.
Iso kenttä mahdollistaa kivoja neljän esteen linjoja ja suhteutettuja sarjoille ja pois.
Lisää Ypäjän derbykenttäö, lisää samanlaisia ratoja, lisää aurinkoa ja paljon lisää Ypäjän hyödyntämistä urheiluun.

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   15.6.25 23:28:37

Ypäjällä pitäisi olla ainakin 2 isot kansalliset estekisat kuukausittain!!

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   15.6.25 23:41:49

Onneks parin viikon päästä on Finnderby

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: Oo 
Päivämäärä:   16.6.25 08:30:41

Rakennetaanko suomessa liian vaikeaa?? Kun kattoo noita jotka lähteneet ulkomaille niin taso nousee samantien 20 senttiä, vai missä mättää? Liiankin teknistä, ahdasta?

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: Vesi 
Päivämäärä:   16.6.25 11:00:51

Vesihauta on joillekin tuskan paikka. Sitä ei ymmärretä että jos hevonen on joskus jossain hypellyt vettä, niin talven jälkeen se ei välttämättä muista mikä siinä maassa välkkyy. Ja ratsastaja voi olla "oh @!#$" moodissa muistaessaan, että ei sitten muistanut harjoitella eri paikoissa erilaisia vesiesteitä. Maneesikausi on erilaista...
Olen samaa mieltä Oo: kanssa,; matkailu avartaa...

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: Anno 
Päivämäärä:   16.6.25 11:11:56

Suomessa ei ole vaikeita ratoja, pikemminkin keskimäärin hyvin helppoja.

Nyt Ypäjällä oli pitkästä aikaa ns normaalit radat normaaleine tehtävineen ja Silver GPhenkin oli saatu edes veden tekele. Tosin se oikea vesihauta olisi ollut vieressä, kun olisi sen vaan rataa piirtänyt. Veden pihtaaminen on typerää. Muuten oli tosi mukavat radat. Osa hevosista ei ole avuilla ja siksi useamman esteen linjat ovat vaikeita. Kaksi estettä hyppää peräkkäin ihan osaamista ja ilman ajatusta, mutta neljällä käy helposti kolisten. Se taitoarvostelun suosima pylly pystyssä etukenossa lavoilla olevalla hevosella ei oikein ole sitä oikeaa tavoiteltavaa taitoa.

Se miksi ulkomaiden ja Suomen välillä on eroa..
ensinäkin avoin GP on ihan täsyin eri asia kuin junnu tai nuorten luokka, vaikka kuinka olisi geepee tai avoimen kilpailun ns kakkos kolmos neloshevosen luokka.
Aina kun vertaa, pitää verrata samoja asioita. Pääsarjan pääluokkia pääsarjan pääluokkiin eikä pääsarjan pääluokkia helpotettuihin junnuluokkiin tai täyteluokkiin. Ne oikeat avoimet GPt ovat teknisiä ja tapissa joka paikassa. Paitsi, jos on syy tehdä helppoa.

Hevoskauppamaissa, hevoskauppiaiden tulostehtaissa eli muutama kisapaikka siellä Riesenbeck Sentowerpark Lier ym sektorilla, joissa on liki joka viikonloppu kansainväliset kisat. Niissä on mahdollisimman kivaa ja harmitonta, että myyntihevosille saadaan helposti kaupallisia tuloksia eikä hevosten vesikauhut ja muut angstit ja ongelmat ja kapasiteetin vajaukset tule niin helposti esille ja saadaan myytyä ongelmattomana GP hevosena isolla rahalla.

Jos haluaa tuloksia joltain tasolta, voi valita sopivia kilpailuja. Niin toimitaan koiranäyttelyssä ja monessa muussakin asiassa.
Arvokilpailuissa, kuten nyt vaikka EM ja PM, joissa on ne tehtävät ja vedet ja kaikki, totuus tulee esille. Ja kyllähän tuolla Ypäjälläkin näki ketkä ovat väistelleet niitä avoimia pääluokkia ja tehneet helpoissa paikoissa kivoja tuloksia.

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: :) 
Päivämäärä:   16.6.25 12:27:26

Ypäjälle ja Derbykentälle lisää kisoja! Viiden kuukauden aikana voisi olla viisi GP kisaa ja päälle SM.

Miksi Illi puhuu haastatteluissa Silver GPstä derbynä, vaikka derby on kahden viikon päästä?

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: Jäärä 
Päivämäärä:   16.6.25 12:48:13

Näitä teidän juttujanne kun täällä lukee, niin kertokaas nyt oliko siellä yhtä ainokaistakaan onnistujaa?

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: T 
Päivämäärä:   16.6.25 12:54:46

Anno hyvä kirjoitus.

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: Anno 
Päivämäärä:   16.6.25 13:21:14

Tuloksia katsomalla näkee onnistujat ja epäonnistujat.

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: raj 
Päivämäärä:   16.6.25 17:07:14

"Miksi Illi puhuu haastatteluissa Silver GPstä derbynä, vaikka derby on kahden viikon päästä?"

Itse tulkitsin sen automaattisesti niin että puhuu derbystä kun puhuu derbykentästä.

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: kauha 
Päivämäärä:   17.6.25 15:23:26

derby on kilpailu ei paikka.

Suomessa FinnDerby on legendaarinen hautoja, valleja, banketteja ja luonnonpuuesteitä sisältävä Ypäjän nurmikentällä pidetty estekilpailu.

Kenttää on kutsuttu derbykentäksi, mutta ei derbyksi. Tai voi kutsua miksikä vaan, mutta jos futiskenttää kutsuu sit jalkapallo-otteluksi samalla tavalla. Tai kauppaa banaaniksi.

Johku onnistui radoissa, pohja toimi, koska esteitä vaihdeltiin ja siirreltiin, aurinko paistoi.

Kahvi ja palvelut olivat jossain muualla kuin kentän lähellä enkä onnistunut näkemään niitä enkä myöskään ketään kahvikuppi kädessä neljän päivän aikana. Järjestäjä menetti varmaan rahaa.

Ypäjällä pitäisi olla paljon kilpailuja nurmella. Mahtava paikka!!

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: raj 
Päivämäärä:   17.6.25 15:42:36

"derby on kilpailu ei paikka."

Kyllä minä sen tiedän mutta paljon kisoissa pyörineenä sitä välillä kuulee joidenkin puhuvan derbykentästä ihan vain derbynä :D Ja koska haastattelussa on noin nuori niin he nyt puhuu muutenkin niin että joutuu vähän kuunnellessa keksimään itse mistä puhutaan (kuten vähän asian vierestä itsellä särähtää jatkuvasti korvaan se, miten "hevonen teki metrin" kun meillä ne hevoset hyppää metriä...).

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   17.6.25 17:12:53

"Kahvi ja palvelut olivat jossain muualla kuin kentän lähellä enkä onnistunut näkemään niitä enkä myöskään ketään kahvikuppi kädessä neljän päivän aikana. Järjestäjä menetti varmaan rahaa."

Täh? Ajomestarista sai kahvia, kaakaota, jäätelöä, limuja, sämpylöitä, salaattia ja keittolounastakin. Siellä punaisessa ladossa (en tiedä onko sille joku oikeampi nimikin) sai erilaisia hamppareita, makkaraperunoita, ranskalaisia... Mitä palveluja jäit kaipaamaan?

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: dfwefwwfwfwefwf 
Päivämäärä:   17.6.25 17:23:29

Ajomestarissa tarjonnasta ja toiminnasta vastasi ilmeisesti paikallinen Golf-paikka ja tarjonta oli kyllä hyvää.

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: S 
Päivämäärä:   17.6.25 18:27:43

Puusilmä täälläkin. Neljä päivää useamman hevosen kanssa enkä nähnyt katsomossa ketään kahvin kanssa enkä missään myyntiä.

Enkä ihmisiä tulossa ja menossa oletetuille myyntipisteille.

Liikuin kevyen katsomon ja verkan välillä.

Siellä metsäravintolassa vaikutti enemmänkin olevan jotain järjestettyjä koiratappeluita ja liekö myös aiheeseen liittyvää vedonlyöntiä ja raviradalla oli jotain telttoja selkä kisapaikkaan päin eli ilmeisen sisäpiirin touhua sielläkin. Kuuluttaja selitti jostain kanien hyppykilpailuista eli kai ne fasiliteetit oli jotenkin sitten niille. Itse kyllä ajattelin, että ne koiratappelut ja kanikisat olisi voinut yhdistää jotenkin.

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: peå 
Päivämäärä:   17.6.25 18:39:10

tä? :DD
Puhutaanko "metsäravintolana" siis paikkaa jossa on median työskentelytilat ja toimihenkilön ruokailu? Ja teltathan oli varustemyyjiä? Yhdeltä heistä kuulin, että aiemmin ovat olleet siinä raviradalla mutta sen pohja on mennyt ihan kuraksi sateilla niin oli järjestelty nyt näin.

Se ravintola oli siis siinä rakennuksessa joka on derbykentän ison katsomon vieressä ja josta on kätevä matka niin koulu- kuin estekatsomoon. Todella hyvällä paikalla siis.

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: ?? 
Päivämäärä:   18.6.25 01:00:32

Miten 145 hevosen voi nostaa 140 tasolle?
Miksi hevonen oli tauolla kaksi kautta?

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: Voih 
Päivämäärä:   18.6.25 08:21:47

Että nyt jaksaa huippujunnujemme äitikin marmattaaa ruohokentästä!!!

Maailmalla ei kuulemma enää juurikaan kisata ruohokentillä. No esim Hampurissa ja Saksan pikkukisoissakin kisataan ja varmasti monessa muussa paikassa.
Vesihaudat ovat "vanhanaikaisia" ja pitäisi poistaa!

No, kaikkea sitä valitettavasti kuulee ja lukee!

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   18.6.25 08:59:03

"Maailmalla ei kuulemma enää juurikaan kisata ruohokentillä."

No sinne si vaan. Ei kukaan pakota kisaamaan Ypäjällä. Vali vali.

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: marjut 
Päivämäärä:   18.6.25 09:26:05

Maailmalla ruohokentät on isoille pääluokille, eli 150/160.
Ostan hattua Ypäjälle ja Laakspohjan kartanolle, joissa molemmissa paikoissa on tehty laadukas nurmikenttä ja hyvät radat.
Pienistä luokista alkaen on isojen kisojen tunnelma. Katsojien iloksi myös 

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: marjut 
Päivämäärä:   18.6.25 09:27:18

...siis nostan hattua...

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: Joo 
Päivämäärä:   18.6.25 09:59:51

Marjut, mut jos ostat ni löytyy sitten Finnderbyn hattukisaan! Mutta ihan totta, täysin samaa mieltä kanssasi. Plus sitten vielä Turun Metsämäessä on hyvä nurmi myös :)

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: Amor 
Päivämäärä:   18.6.25 10:38:13

Yhdestä huippuperheestä on tullut aika nega kokonaisudessaan. Vali vali joka asiasta, mikään ei kelpaa, kaikki maksaa liikaa ja julkisuutta ja juttuja hinnalla millä hyvänsä. Liiton kannattaa miettiä se momentum, milloin on enemmän haittaa kuin hyötyä.

Tämä yksi ykköstykki, kun kielsi ennen uusintaa verkassa niin, että huippukuski putosi ja tykki ollut poissa radoilta toista kautta ennen myyntiä Suomeen ja ennen radoilta poisjäämistä oli ongelmia hyl sun muuta ja kuitenkin mennyt 145-luokkia aiemmin. Yleensä rikkoutunut joko kroppa tai sydän, koska hyvänikäisiä hevosia ei vedetä pois radoilta eikä etenkään myyntitalleilla.

Maailmalla on nurmea ja vettä ja hyvä, että meillä Suomessakin.

Nuo kisapaikat, joissa kisoja joka vkonloppu eivät tietenkään kestäisi nurmella ja ne paikat ovatkin vaan sitä varten, että pienillä kuluilla saadaan sopivilla radoilla tuotettua mahdollisimman paljon mahdollisimman arvokkaita myyntihevosia eikä niinkään laadukkaita kisahevosia tai laadukasta ratsastusta. Niissä on ison näköisiä esteitä, ei pitkää vettä, ei oikeita tehtäviä, helpot tiet ja helppo saada hyviä tuloksia. Maissa, joissa hevoset suurimpia vientituotteita, alustoja tuottaa siis näitä kansantaloudellisesti tärkeitä vientituotteita mahdollisimman halvalla mahdollisimman paljon mahdollisimman helposti mahdollisimman vaatimattomista aineksista ja mahdollisimman hyvällä katteella.

On noloa alkaa vertaamaan mitään tuohon tehtailuun.

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: + 
Päivämäärä:   18.6.25 11:17:49

Ja Amor valittaa ettei laji maksa vieläkään liikaa :D

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: ok 
Päivämäärä:   18.6.25 11:18:24

En ota muuten kantaa keskusteluun, mutta ihmettelen sitä, että yksi verkassa tipahtanut saa mennä radalle, mutta toista ei päästetty? Mikähän siinä oli sitten syy? Jälkimmäinen ei ainakaan loukannut itseään, että olisi ollut syy evätä radalle pääsy.

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: Amor 
Päivämäärä:   18.6.25 11:31:14

Tietysti maksaa liikaa, mutta valittamalla se ei ainakaan korjaannu.
Jostain pitää tinkiä, jos halutaan hinnat alas ja käytännössä se on turvallisuus.

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   18.6.25 11:55:08

Kiuruvedellä GP1 24 taipuivat säännöt varsin perusteellisesti, kun yhdelle tähdelle suotiin erikoisjärjestelyin vartti vesihaudan lähestymisharjoituksia ja vesisulkeisia kesken luokan. Suomessa on kahdet säännöt, yhdet yksille ja toiset toisille.

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: Voih 
Päivämäärä:   18.6.25 12:59:08

Amorilta järkitekstä!

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: ctö 
Päivämäärä:   18.6.25 13:11:43

Voiko Suomesta kasvaa hyviä esteratsastajia enää nykyisellä taitoluokkasysteemillä? Miksi vesihauta on vaikea este?
t.Koulutuuppari

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: just 
Päivämäärä:   18.6.25 13:37:29

Siis nimenomaan taitoarvostelulla kasvaa taitavia ratsastajia, kun ei kaahata enää hullunkiilto silmissä sokeasti esteeltä toiselle vaan keskitytään hallitsemaan ratsu.

Tuomareiden kommenteista voi myös oikeasti oppia jotain, jos ei ajattele että kaikki on väärässä ja perseestä, ja mun hevosella ei voi syystä xyz pärjätä taitoluokissa

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: ctö 
Päivämäärä:   18.6.25 13:43:11

Mutta miten ne osaa sitten yhtäkkiä ratsastaa aikaa jos sitä ei ole yhtään harjoiteltu?

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   18.6.25 13:52:09

Yaitoarvostelulla ei tosiaankaan opita ratsastamaan. Vaan nimenomaan niitä aikaluokkia. Vähän mallia ulkomailta ja pienistä luokista asti nopeaa aikaratsastusta, niin voisi suomalaisetkin alkaa päästä maailmalla pidemmälle. Ei meidän lapset opi koskaan tällä mallilla ratsastamaan, nysvätään pohkeen takana hitailla avuilla, eikä opita reagoimaan.

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   18.6.25 14:06:51

Mietin sitä että onko tosissa ihmiset unohtanut ne kaikki kuoleman tapaukset pienissä luokissa kun sai vielä ratsastaa aikaa? Joko ratsastaj

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   18.6.25 14:07:11

Joko ratsastan tai hevosen?

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: just 
Päivämäärä:   18.6.25 14:08:02

Ai että kun hallitaan ratsu ns taitoarvostelussa vaaditulla tavalla niin ei pystytä kääntämään pienempiä teitä ja laukkaamaan reippaammin silloin kun tarvitsee ja vastaavasti hallitummin jotta voidaan taas kääntää. Niinkö tosiaan?

Pohkeen takana nysväämisestä ei saa taitoarvostelussa pisteitä.

Mitä tulee ulkomailla aikaratsastukseen niin nimenomaan esimerkiksi ruotsissa taitoarvostelu on paaaljon pidemmällä ja vakiintunut osa kilpailujärjestelmää juuri ratsastajien kehittämisessä

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: Joo 
Päivämäärä:   18.6.25 14:35:48

..., siis anteeksi mitkä kaikki? Pk-seudulla oli yksi kisoissa koska ratsukko lähti eri suuntiin maneesissa. Koskella oli useita vuosia sitten toinen kun hevonen kaatui valmennuksessa, ei aikaratsastusta. Muistan muutaman muun tapauksen viime vuosilta, kuolainonnettomuus yksin maneesissa, maastossa tapahtunut, mutta mitä aikaratsastukseen liittyviä kuolemantapauksia on?

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: Joo 
Päivämäärä:   18.6.25 14:36:49

Ja Puhin hevonen kuoli sydänkohtaukseen Laaksolla, ei liittynyt aikaratsastukseen Ravihevosia joitakin olen otsikoissa nähnyt.

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   18.6.25 14:50:43

Kannattaa vilkaista vähän systeemiä esimerkiksi Belgia-Hollanti-Saksa. Ja pohtia syitä lasten ratsastustason erolle. Kilpaileminen alkaa jo esteluokissa taluttajan kanssa kun vähän pysytään selässä ja sitten vaan aikaluokkia kohti. Meidän systeemi on todella kritisoitu, että näin ei ratsastamaan opi. Nimimerkillä ison takamatkan päästä kehittynyt kansallisen tason esteratsastaja.

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   18.6.25 14:51:20

Ps. En myöskään keksi aikaratsastuksen vuoksi kuolleita hevosia tai sen paremmin ratsastajiakaan.

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: Joo 
Päivämäärä:   18.6.25 14:57:12

Eipäs kun Marinan hevonen Laaksolla, mutta kuitenkin...

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: zaaz 
Päivämäärä:   18.6.25 15:33:34

"Ps. En myöskään keksi aikaratsastuksen vuoksi kuolleita hevosia tai sen paremmin ratsastajiakaan."

Pohjanmaalla meni kaksi ponia saman kisakauden aikana (toisella katkesi jalka, toisella niskat) ja silloin tämä aikaratsastusten rajaaminen pikkuluokista poistettiin.

Ratsastajia ei (onneksi) ole radalle kuollut, yksi vakava loukkaantuminen vauhdin seurauksena kyllä näinä lähivuosina. Nämä tapahtui sen verran lähekkäin, että silloin tosiaan tehtiin muutokset jotta kaahaaminen saataisiin kuriin. Huonoa tuuria toki mukana koska kaahailua on nähty "aina". Muistan aikoinaan meidän alueella kilpailleen ratsukon, joka veti kahden laukan sarjatkin innarina ja meno oli ihan päätöntä.

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   18.6.25 15:49:43

"Koskella oli useita vuosia sitten toinen kun hevonen kaatui valmennuksessa, ei aikaratsastusta."

Oli kylläkin estekisat.

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: L 
Päivämäärä:   18.6.25 15:52:23

Onhan sitä kaahaamista vieläkin, ja ihan niissä taitoluokissakin. Ei se arvostelu sitä kaahaamista lopeta.
Ihan sama mikä arvostelu luokassa on, ne kaahaajat kaahaa joka tapauksessa.

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: zaaz 
Päivämäärä:   18.6.25 15:55:02


"Koskella oli useita vuosia sitten toinen kun hevonen kaatui valmennuksessa, ei aikaratsastusta."

Oli kylläkin estekisat."

Tämä oli tosiaan kisaharjoitukset 2013. Poni kompastui esteeseen eikä liittynyt kaahailuun.

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: ctö 
Päivämäärä:   18.6.25 15:58:12

Onko tilastoa paljonko estestartit on vähentyneet muutoksen myötä? Tai onko vähentyneet?

  Re: YPÄJÄ GP

Lähettäjä: S 
Päivämäärä:   18.6.25 16:48:13

Ihan mukavasti startteja, hyvät radat, neljän esteen linjoja, jopa jonkinlainen vesimatto

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.