Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Rats.koulu hevosen kisamaksu.

Lähettäjä: LA 
Päivämäärä:   8.6.25 10:11:26

Mitä tallillanne maksaa kun osallistuu tallin hevosella kilpailuihin?
- Omalla tallilla
- toisella tallilla
Sisältyykö lähtömaksu hevos vuokraan?
Vastuut?

  Re: Rats.koulu hevosen kisamaksu.

Lähettäjä: Fii 
Päivämäärä:   8.6.25 11:33:14

Meillä saa kisata vain omalla tallilla. Järjestetään sekä harkka- että seurakisoja. Hevosvuokra on 25e/luokka. Ratsastaja maksaa lisäksi osallistumismaksut ja kilpailuluvan.

Estekisoissa opettaja on mukana verkassa (sis. hevosvuokraan), koulukisoissa pitää pärjätä verkassa yksin. Hevosen normaalit varusteet ovat käytössä, jos haluaa valkoisen kisahuovan, se pitää hankkia itse. Jos hevosella on ei-nivelkuolain käytössä, koulukisoihin saa tallin puolesta nivelkuolaimen. Varusteet jos haluaa puhdistaa, pitää olla omat puhdistusvälineet mukana.

  Re: Rats.koulu hevosen kisamaksu.

Lähettäjä: Uffe 
Päivämäärä:   8.6.25 16:00:15

Meillä hevosvuokra 30€/ lähtö.

  Re: Rats.koulu hevosen kisamaksu.

Lähettäjä: Hh 
Päivämäärä:   8.6.25 16:55:05

Entä Pk-seudulla hinnat?

  Re: Rats.koulu hevosen kisamaksu.

Lähettäjä: heido 
Päivämäärä:   8.6.25 17:09:15

Ei olla Pk-seudulla. Hevosvuokra tallin kisoissa 15e/lähtö jos osallistuu talkoisiin ja 25e jos ei osallistu, ulkopuolisissa 50e/pv

  Re: Rats.koulu hevosen kisamaksu.

Lähettäjä: P 
Päivämäärä:   8.6.25 17:10:38

35€ hevosvuokra. Pikkuluokissa esteillä ristikko-60/70 on verkassa opettaja, muuten pitää pärjätä. Oman seuran kisoihin saa osallistua kaikki, naapuritontin kisoihin kisatiimiläiset. Muuten ei lähetä sellaisiin ulkopuolisiin jonne pitäisi kuskata

  Re: Rats.koulu hevosen kisamaksu.

Lähettäjä: pt 
Päivämäärä:   8.6.25 17:12:31

Hevosvuokra 40e kortista tai käteinen 49 e e ja itse maksettava lähtömaksut ym.

  Re: Rats.koulu hevosen kisamaksu.

Lähettäjä: Riipa 
Päivämäärä:   8.6.25 17:33:21

Hevosvuokra 170 eur, pk-seutu

  Re: Rats.koulu hevosen kisamaksu.

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   8.6.25 17:46:42

Ohhoh. Olen ihmetellyt miten kenelläkään on nykyään varaa kisata kisamaksuineen ja kuljetuskustannuksineen ja yleiseen hinnannousuun, mutta on kyllä hevosvuokratkin ihan tähtitieteellisiä nykyään. 2000-luvun alussa hevosvuokra oli 12e/päivä, jos menin vain yhden luokan ja joku muu toisen samalla hevosella oli se 6e. Tämän sai kuitattua myös karsinoita siivoamalla viikonloppuaamuisin. Karsinat piti olla siivottuna ennen klo 8 joten eihän sinne kyytejä saatu kuin kisa-aamuina korkeintaan. Kisapäivät olivat kyllä aika hurjia ihan seuratasollakin, kun herättiin neljältä sitä varten.

Ratsastustuntien hinta oli juuri noussut 10e -> 12e ja hinta oli todella kova meidän mielestämme. Vakiokortilla halvemmalla ja sitä halvempi oli yksittäisen tunnin hinta mitä enemmän ratsasti.

10-kortin taisi saada satasella tai vähän päälle. Nyt sillä saa kaksi ratsastustuntia.

  Re: Rats.koulu hevosen kisamaksu.

Lähettäjä: Sari 
Päivämäärä:   8.6.25 17:51:35

Pk-seudulla 45€ hevosvuokra tallin jäsenelle ja 20€ kisamaksu oman seuran kisoissa.

  Re: Rats.koulu hevosen kisamaksu.

Lähettäjä: ! 
Päivämäärä:   8.6.25 23:41:18

Omalla tallilla kaikkine kustannuksineen kisat 40€/startti. Ulkopuoliset ~170€/kisat

  Re: Rats.koulu hevosen kisamaksu.

Lähettäjä: Jhnn 
Päivämäärä:   9.6.25 08:56:26

Meidän koulu ysärillä ja 2000 l alkupuolella ei ottanut vuokraa.Kiitos siitä

  Re: Rats.koulu hevosen kisamaksu.

Lähettäjä: Lila 
Päivämäärä:   9.6.25 23:05:01

Eepeellä eräällä ratsastuskoululla, jossa tyttäreni ratsastavat ja kilpailevat on hevosvuokra 10€/luokka. Itse tietysti maksetaan luokkamaksut ja kyyti. Taitaa olla erittäin edullinen hinta, mitä muilla vastanneilla.

  Re: Rats.koulu hevosen kisamaksu.

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   11.6.25 09:52:35

25 €/startti. Sama hinta sekä kotikisoissa että ulkopuolisissa kisoissa. Ulkopuolisissa kisoissa maksetaan tietysti erikseen kuljetusmaksu.

  Re: Rats.koulu hevosen kisamaksu.

Lähettäjä: Joo 
Päivämäärä:   11.6.25 11:04:09

35e oma talli, 80e ulkopuoliset. Ja tähän kaikki muut maksut (startti, kuljetukset) päälle.

  Re: Rats.koulu hevosen kisamaksu.

Lähettäjä: kk 
Päivämäärä:   12.6.25 10:52:17

Katoin että täällä päijät-hämeessä yhden ratsastuskoulun julkisessa instassa oli tallin harkkakisat heppavuokra + startti 40€ ja ulkopuolisten startti 30€ eli vuokraahan hevosesta jäisi vain 10€.

Toisessa harkkakisassa osallistumismaksu 40€ ja 25€ hevosvuokra. Ulkopuolisille taas tilamaksu 15€

Oikeissa kisoissa pitänee maksaa hevosvuokra ja kipamaksut.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.