Lähettäjä: möö
Päivämäärä: 1.6.25 08:16:36
Tämä uutinen oli mielestäni pommi. Vähäinenkin hevostutkimus pois. Itse en luottaisi ainakaan Luken metsän hiilensiidonnan tutkimuksiin, ties paljonko on hassaantunut rahaa jonnin joutavaan. Ja vielä se, että tulokset muokkaantuu juuri sellaiseksi kuin maksetaan muilta tahoilta.
Ja Jokioisten navetta. Yrittäjät tarvitsee kannattavuutta toimintaansa ja mikään tutkimus sitä heille tuskin tuo. Aika moinen paukku kyllä. Saadaan tutkia ehkä mitä rehulisäaineita antaa lisää, ettei lehmän pierut rasita ympäristöä, huoh.
Olis jätetty vaan tutkimus, koulutus ja siittola niinkuin ne oli- yksi Ypäjä. Miksi tätä lähdettiin purkamaan, tulee olo että tämä oli keinotekoista alasajoa. Olihan tutkimus aikanaan hyödyttävää Saastamoinen, Hyyppä jne. En oikein pääse tästä nyt yli.
|