Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Klippausjälki

Lähettäjä: Lister Master 
Päivämäärä:   29.5.25 19:18:50

Klippasin vanhan karvaturren kesää vasten. Ajoin myötäkarvaan että jäi vähän jäljellekin. Kone (tai no terä) oli säädetty ohjeen mukaan, teräänon käytetty aika vähän. Leikkuujälki oli vähän kuin ruudullinen ja klipperi (Lister Legend) pitää kovaa pärinää. Mikä mättää?

  Re: Klippausjälki

Lähettäjä: A 
Päivämäärä:   29.5.25 21:44:50

Se että ajoit myötäkarvaan. Eihän siitä voi mitenkään tulla tasaista.

  Re: Klippausjälki

Lähettäjä: Peppi 
Päivämäärä:   29.5.25 22:11:41

Vastakarvaan se kuuluu klipata.

  Re: Klippausjälki

Lähettäjä: Lister Master 
Päivämäärä:   29.5.25 22:43:45

No niinhän se "kuuluu" joo, hienoa että löysitte virheen. Mutta ajoin nyt näin. Klipperi on pitänyt aina jotenkin kovaa ja rämisevää ääntä, onko muiden Legendeissä samaa?

  Re: Klippausjälki

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   29.5.25 23:24:12

Legend on tosi kovaääninen klipperi, ehkä osittain tehokkuutensa takia? Mutta aina kannattaa vastakarvaan klipata, se kasvaa äkkiä vähän pituutta ja on hyvä kesäkarva sitten

  Re: Klippausjälki

Lähettäjä: ii 
Päivämäärä:   29.5.25 23:59:48

Listeriin on saatavilla myös eri teriä, eli medium jättää pidemmän karvan kuin fine, joka on ainakin Starissa se koneen mukana tuleva terä (Legendistä en ole varma). Ensisijaisesti ottaisin kyllä terät sen mukaan minkä pituisen karvan haluaa kuin ajaisin myötäkarvaan, on varmasti haastavaa saada tosi siistiksi.

Mitkään Listerit eivät ole kaikista hiljaisimpia, mutta laittaisin varuiksi vähän reilummin + useammin öljyä kerta oli vähän käytetyt terät ja tsekkaisin että terät varmasti sopivalla kireydellä (voi kokeilla hiukan säätää siitä suosituksesta että onko vaikutusta) plus kunnon puhdistus sisältä ettei ole mitään selittävää tekijää. Jos ne ei auta ja kone on selkeästi alkanut pitempää kovempaa ääntä kuin aiemmin voi laittaa ihan perushuoltoon, jos sillä on paljon klipattu niin voi olla sekin ihan fiksua että joskus ammattilainen avaa ja hoitaa kaikki osat kuntoon.

  Re: Klippausjälki

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   30.5.25 00:21:38

Myötäkarvaan yksinkertaisesti ei voi klipata koska koneen kulmaa suhteessa hevoseen ei mitenkään saa pidettyä tasaisena. Välillä haukkaa enemmän, välillä vähemmän. Ainoa millä sen voi edes yrittää korjata on klipata hevonen uudestaan ja tällä kertaa vastakarvaan.

Kone on aika äänekäs mutta myös tehokas, joten ääni on aika voimakas. Voihan sen vehkeen tosiaan huoltoon laittaa jos epäilee että on rikki.

Toisaalta jos on tullut mieleen leikata myötäkarvaan niin tulee mieleen, että onko ollut myöskään tiedossa että teriin ja niihin voitelureikiin pitää lisätä öljyä 10min välein. Jos pistää menemään kuivilla terillä niin kone alkaa aika äkkiä pitää pahaa ääntä.

  Re: Klippausjälki

Lähettäjä: Lister Master 
Päivämäärä:   30.5.25 06:38:50

No on tullut mieleen öljytä :D ja säätää kone ohjeen mukaan. Onko Star hiljaisempi?

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.