Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Valmentajien huonot neuvot

Lähettäjä: djjd 
Päivämäärä:   22.5.25 21:03:11

Tuli tuosta ohjista tukea ottavista ratsastajista mieleen, että voisi tehdä ihan oman ketjun hulluille tai typerille valmentajien antamille vinkeille ja mitä niistä on seurannut, jos on jotain seurannut.

Pari juttua, jotka on tullut itse nähtyä tai muiden kertomana vastaan:

1) Köytetään loimivyöllä käsivarret kiinni keskivartaloon että kyynärpäät pysyy kiinni kyljissä.
2) laitetaan joku keppi/harjanvarsi ratsastajan selän takaa ja kyynärpäät siihen ympärille. En tiedä mikä oli tarkoituksena, koska tuohan vetää kyynärpäät selän taakse.
= Kun hevonen sitten lähtenyt käsistä ja ratsastaja putosi selästä, niin kävi pahasti.

Ja nämä tapahtuneet siis ihan valmennuksissa ja valmentaja pakottanut tekemään, eikä asiakkaat, ehkä jopa nuoret sellaiset, ole osanneet/uskaltaneet sanoa vastaan.

3) Valkku laittaa setelin ratsastajan pyllyn alle ja käskee ravata kaksi kierrosta kentän/maneesin ympäri. Jos seteli putoaa, joutuu asiakas maksamaan kyseisen setelin verran valkulle siitä että epäonnistui, mutta jos seteli pysyy pyllyn alla, saa asiakas pitää sen. Valkku ei kuitenkaan kerro, miten siellä satulassa pitää istua, ettei pompi ravissa. Yleensä valkku hokee vain "istu alas alas alas!" vaikka täysin väärinhän tuo on. Oikeasti pitäisi hokea "myötää liikkeen mukana joka askeleella ylös ylös ylös!". Pylly ei siis nouse, vaan ratsastaja myötää istunnallaan niin, ettei vedä käsijarrua kireälle ja estä hevosta liikkumasta vaan antaa hevosen edetä. Mutta sen takia suomalaiset varmasti istuvatkin lösössä ja takakenossa käsijarru päällä, kun valkut hokee vain että "istu alas tiukasti alas pylly alas alas alas!" Huoh... Menepä Keski-Eurooppaan istumaan tuolla tavalla niin valkku vetelee pitkin korvia ja opettaa myötäämään hevosen liikkeissä.

4) Ja lisäksi tuo toisessa ketjussa eteen tullut, että valmentaja käskee istua suorana, kädet jäykkänä, kieltää myötäämästä esteillä ja käskee nojata taakse hypyissä ja ennen estettä. What???

Mitä kokemuksia teillä on tai mitä olette muilta kuulleet?

  Re: Valmentajien huonot neuvot

Lähettäjä: leelia 
Päivämäärä:   22.5.25 21:09:17

No, mitä sä ja sun kaverit käytte huonoilla ja osaamattomilla valkuilla?? Oma syy!

  Re: Valmentajien huonot neuvot

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   22.5.25 21:52:01

Katsoin alas ja pää ei ollut tarpeeksi pystyssä niin käski kallistaa päätä taakse. Tosi vaarallista liikkeessä, siinä kun hevonen rykäsee liikkeelle ni hyvästi niska.

  Re: Valmentajien huonot neuvot

Lähettäjä: Kielo #1 
Päivämäärä:   22.5.25 21:56:13

Saksassa 15 vuotta sitten olympiaratsastaja pisti hanskan takapuolen alle ja joka kerran, kun se tippui, laskeuduin hakemaan sen ja uudestaan selkään ja hanska persauksen alle... ja taas mentiin...
Samoin on pistetty pitkä raippa tai bambukeppi selän taakse, parinkin GP-ratsastajan toimesta. Radikaali korjaus, mutta auttoi kyllä löytämään oikeaa fiilistä.

Minua on käsketty pysymään "suoremmassa" esimerkiksi sarjoilla, kun hevosella oli tapana hypätä laakana ja kiirehtien = kolisutteli puomeja. "Suoremmalla" yläkropalla hevonen hyppäsi enemmän ylös.
Samoin on todettu, ettei ohjia heitetä pois. Tähän voisin kuvitella korjaukseksi neuvon "pidä käsi paikallaan"?
Olen nähnyt ratsastajia, jotka makaavat kaulalla 20m ennen estettä, näitä valmentaja on käskenyt istumaan pehvallaan ja ottamaan yläkroppaa taaemmas.

Huonoja neuvoja en ole saanut, ollut varmaan sitten hyvä vainu valmentajien suhteen.

  Re: Valmentajien huonot neuvot

Lähettäjä: irsikka k 
Päivämäärä:   22.5.25 23:39:38

raippa selän takana, jalustinhihnat kiinni satulavyöhön, ohjat kiinni turparemmiin, kädet kiinni kauhukahvaan, setelin pyllyn alle ovat mitä parhaimpia keinoja. Mutta hiekansyöntiä ei kyllä ole koskaan mikään valmentajan tai muukaan keino haastanut.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.