Lähettäjä: mirnana
Päivämäärä: 22.5.25 15:34:14
"Lähettäjä: ,
Päivämäärä: 22.5.25 14:53:23
Hitto, että hevoset on nykyään heikkoja. Ennen kyllä jaksoi vetää jopa kyntöauroja ja tukkeja metässä."
^ Kerro, ettet ymmärrä entisaikojen hevosten huonosta kohtelusta mitään kertomatta, ettet ymmärrä entisaikojen hevosten huonosta kohtelusta mitään...
Auttaisiko yhtään, jos käyttäisit aivojasi?
Onko kuorman vetäminen sama asia kuin kuorman kantaminen?
100 kg ratsastaja on siis sama asia kuin 100 kg vaunut/reki?
Välitettiinkö ennen vanhaan hevosten hyvinvoinnista kaikin tavoin, vai laitettiinko hevoset tekemään töitä myös rajojensa yli?
Lue vaikka tämä Kiesimertareiden julkaisema teksti, jos et osaa vastata:
https://www.facebook.com/kiesimestarit/posts/
pfbid02HGNno4EFTwnCsYnJnKT91oEn37TdCq1wpsn1J8GF2iTVGQhmX9h
vYv1WrjQ3LgHkl
Pari poimintaa tuosta tekstistä. Jos et osaa tai viitsi lukea pidempää tekstiä, niin pinnistele edes nämä:
"Pitkälti hevosia käytettiinkin työtehtäviin niin kauan, kuin ne vain suinkin jaloillaan pysyivät, kunnes kirjaimellisesti kuolivat työnsä ääreen."
"Jos hevonen ei ole ns ”valmis” eli koulutukseltaan ja kokemukseltaan tiettyyn tehtävään soveltuva, ei sitä siihen tulisi pakottaa, vaikka jonkun mielestä ”aina on hevoset tätä työtä tehneet” tai ”pärjäsi ne hevoset näissä hommissa ennenkin”.. ”Aina on tehty näin” ei ole lause, jolla voi korvata puutteelisen koulutuksen, sopimattomat välineet tai kuskin osaamattomuuden. Ja vaikka ne hevoset ennen saattoivat olla töissä sen 8 tuntia, ei tämän päivän yleisötapahtuman järjestäjä voi vaatia valjakkoa päivystämään kekkereissään samaa 8 tuntia.. ei, vaikka ”ennen hevoset olivat töissä koko päivän..."
"Historia on useimiten ketju virheitä. Hevosen historia ei muusta historiasta poikkea tässä kohtaa millään lailla."
"Mutta nykyisessä lukutaidon, kirjastolaitoksen ja internetin maailmassa tietämättömyys ei ole vahinko, vaan se on valinta. Eli kaiken tämän tietomäärän keskellä, edustipa sitten mitä laitaa tahansa, kannattaa hieman opeiskella ja ottaa selvää, miksi joku asia on koettu hyväksi, miksi joku toinen on todettu huonoksi, ja mikä on täysi myytti."
"Kuva: Onko kuvassa ajomies, joka taidolla tuntee hevosensa kyvyt ja rajat, ja antaa hevosen omaan tahtiin ja rauhassa, sen osaamiseen luottaen tuoda kuorman syvässä hangessa, koska tietää sen siihen kykenevän? Vai onko kuvassa ajomies, joka hevosesta välittämättä kuvaajalle haluaa näyttää, että sellaista kuormaa ei olekaan, mitä meidän ori ei hangessa kelko?….Pelkässä kuvassa jokainen voi halutessaan nähdä vain sen, mitä haluaa nähdä.. ( kuva: Lusto-Suomen metsämuseo )" (kannattaa katsoa se kuva)
Nyt voitkin sitten vastata vaikka tähän:
Kun puhutaan ajasta ennen autoja ja koneita, niin välitettiinkö silloinkaan hevosten hyvinvoinnista vai tehtiinkö vain se mikä oli pakko ja hevoset vetivät ja kantoivat sitä mitä lastattiin kyytiin, vaikka länget/valjaat/satula ei olisikaan olleet sopivat?
Onko nykyajan hevoset sittenkään käsittämättömän heikkoja, vai koetetaanko nykyään välittää hevosten hyvinvoinnista vähän enemmän kuin ennen vanhaan?
|