Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Hevosen nivelrikko

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   13.5.25 07:39:40

Itselläni ei ole kokemusta nivelrikkoisista hevosista joten kysyn täältä. Tuttavani tarjosi ostettavaksi hevosta jolla toisessa jalassa 1 asteen nivelrikko. On kuvattu, piikitetty. Tällä hetkellä käytössä sileällä. Enää ei voi hypätä. Ikää hevosella jo yli 16v. Onko tällaisilla hevosilla yleensä käyttövuosia edessä päin vai onko tämä aikapommi johon uppoaa vain rahat ja mielenterveys?

  Re: Hevosen nivelrikko

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   13.5.25 07:53:05

Sanoisin että aikapommi johon uppoaa vain rahat ja mielenterveys. Hevosella jo ikää joten sekin tuo omat riskinsä tilanteeseen. Tottakai on aina mahdollista että ei oireile ja rikko ei etene, mutta yhden pikkuvikaisen ostettuani en kellekään suosittelisi.

  Re: Hevosen nivelrikko

Lähettäjä: X 
Päivämäärä:   13.5.25 08:33:40

Nivelrikko etenee yksilöllisesti, toinen pysyy hyvin liikutettuna tukihoidoilla hyvässä käyttökunnossa 5-10 v ja toinen on liian kivulias seurahevoseksi. Mutta yli puolella kaikista yli 15 v hevosista on nivelrikkoa, estehevosista yli 70% jo oireettomista nuoremmista, jotka vielä ovat aktiivikäytössä.

  Re: Hevosen nivelrikko

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   13.5.25 12:29:38

Muilta kokemuksia/mielipiteitä nivelrikkoisista hevosista?

  Re: Hevosen nivelrikko

Lähettäjä: Kansas 
Päivämäärä:   13.5.25 12:37:23

Iäkkäillä hevosilla on jonkinasteista nivelrikkoa hyvin yleisesti. Kaikki eivät sitä kuitenkaan oireile. Jos hevonen on oireillut nivelrikkoaan eli se löytyi koska hevonen oli kipeä ja kuvattiin, niin en ostaisi käyttöön. Jos ei ole oireillut vaan kyseessä on satunnaisläydös ja haluat hyvin halvalla kevyeen käyttöön hevosen, joka kestää sen minkä sattuu kestämään (vuoden tai viisi), voi olla jotain järkeä. Mutta mikään useamman tonnin hevonen 16-vuotias nivelrikkoinen ei ole.

  Re: Hevosen nivelrikko

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   13.5.25 14:53:23

Mikä nivel?

On aika paljon eroa, onko se nivelrikko etujalan alanivelissä vai kintereissä.

  Re: Hevosen nivelrikko

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   13.5.25 14:55:26

Etujalan alanivelessä tällä hevosella nivelrikko

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.