Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Ratsastuskouluoppilaiden mestaruudet E-Suomi

Lähettäjä: Lollo 
Päivämäärä:   12.5.25 23:11:57

Avaan keskustelun. Koulumestikset on jo tällä viikolla.

Mitä mieltä? Mitä kouluja veikkaatte podiumille?

Aika rajallinen määrä kouluja osallistuu ainakin tuohon koulu-Esraan. TKR:llä nyt kotikisat ja laaja edustus. Paljon tuttuja nimiä edellisiltä vuosilta, kärkeen nousevia voi jo arvailla.

Lapsiratsastajien luokka jäi tosi pieneksi. Sennuissa, U25 ja aikuisissa todella kova taso.

Omahevospakettilaisia ei sääntöjen maininnoista huolimatta saatu jäämään pois.

  Re: Ratsastuskouluoppilaiden mestaruudet E-Suomi

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   12.5.25 23:18:56

Kouluratsastuksessa isommista ratsastuskouluista puuttuu Porvoo, mitä muita?

  Re: Ratsastuskouluoppilaiden mestaruudet E-Suomi

Lähettäjä: Maija 
Päivämäärä:   12.5.25 23:35:01

Miltä talleilta tuolla on sääntöjen vastaisia omahevospakettilaisia?

  Re: Ratsastuskouluoppilaiden mestaruudet E-Suomi

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   13.5.25 00:07:01

Nimiä kehiin omahevos paketeista?

  Re: Ratsastuskouluoppilaiden mestaruudet E-Suomi

Lähettäjä: -- 
Päivämäärä:   13.5.25 06:42:22

Onko osallistuvista ratsastuskouluista muilla omahevospaketteja kuin läntisellä Uudellamaalla olevalla tallilla?

  Re: Ratsastuskouluoppilaiden mestaruudet E-Suomi

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   13.5.25 09:02:36

Tarkoittaako omahevospaketti teidän mielestä sitä, että hevonen on vain muutaman vuokraajansa käytössä (tulen esim espoon oma hevonen systeemissä) vai sitä, että ratsastaja saa maksaa vähän lisää, että voi ratsastuskoulun tunneilla useimmiten saada mennä samalla hevosella? Ei kai jälkimmäistä voi rajata pois, kun kyllähän monessa paikassa kisaavat ratsastajat menee paljon samalla.

  Re: Ratsastuskouluoppilaiden mestaruudet E-Suomi

Lähettäjä: Redis 
Päivämäärä:   13.5.25 09:37:55

Jep, aika moni kisaaja menee kaikki tunnit samalla hevosella (ainakin missä itse käyn). Eihän tuo eroa mistään omahevosdiilistä. Ainoa toive ei-kisaajana olisi että ne maksaisi enemmän tunnista, mutta ei…

  Re: Ratsastuskouluoppilaiden mestaruudet E-Suomi

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   13.5.25 09:56:17

Samaa mieltä parin edellisen kanssa. Se, että joku ratsastuskoulu esim. tekee hevosjaon vasta muutamaa viikkoa ennen kisoja ja/tai ei muutoin päästä kilpailijoita treenaamaan ratsukkona on vaan kyseisen koulun omaa tyhmyyttä verrattuna niihin kouluihin, jossa tiedetään jo kauden alussa, ketkä todennäköisesti kilpailuihin lähtevät, millä hevosilla ja halutaan antaa näille ratsukoille mahdollisimman hyvät treenimahdollisuudet. Opettajat ja tallinomistajathan ne hevosjaot päättävät, yhtä hyvin monessa paikassa on päätetty, että joku ei-kilpaileva menee paljon samalla hevosella, koska jako on tallin kannalta hyödyllinen.

Kieltämättä olisi mielenkiintoista nähdä, olisiko tuloslista erilainen, jos toimittaisiin samalla lailla kuin esim. opiskelijoiden kilpailuissa. Eli hevosjako tehtäisiin vasta kilpailupäivänä ja hevoseen saisi tutustua normaalin kisaverkan verran. Ratsastuskoulussa kun ainakin minusta pitäisi olla lähinnä sellaisia hevosia, jotka sopivat kenelle vain ja taitavimpien ratsastajien pitäisi selvitä turvallisesti millä vaan tuntsarilla.

  Re: Ratsastuskouluoppilaiden mestaruudet E-Suomi

Lähettäjä: ff 
Päivämäärä:   13.5.25 10:23:50

Omahevos-paketit on välillä verrattavissa hevosen vuokraamiseen, eli tietty määrä viikosta mennään myös itsenäisesti. Tämä ei ole sallittua.

Jos olet tavallinen tuntilainen, joka menee aina samalla (ilman, että on erikseen virallisella sopimuksella lukittu hevosta tälle), niin osallistuminen on sallittua. Onhan suurimmalla osalla kisaavista ratsastuskouluoppilaista varmaan vakkariheppa tunneilla.

  Re: Ratsastuskouluoppilaiden mestaruudet E-Suomi

Lähettäjä: he 
Päivämäärä:   13.5.25 11:05:58

Kyllä tuolla on vaan niitäkin, joilla ei virallista "omahevos pakettia" ole, mutta somesta näkee että samalla hepalla mennään sekä itsenäisesti että tunneilla. Esimerkkinä nyt vaikka tämä talli jonka käytöksestä oli kisoista tullut juuri noottia.

  Re: Ratsastuskouluoppilaiden mestaruudet E-Suomi

Lähettäjä: VAK 
Päivämäärä:   13.5.25 11:07:15

Minkä käytöksestä oli kisoissa tullut noottia ja miksi? :o

  Re: Ratsastuskouluoppilaiden mestaruudet E-Suomi

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   13.5.25 11:34:17

Mitä se vaikuttaa kilpailuun onko se samalla hevosella ratsastus tehty sopimuksesta vai ilman sopimusta? Sehän on vain hyvä bisnes tallille, jos saavat vähän lisää tuloa vaikka siitä, että joku haluaa ratsastaa aika samalla hevosella.

Muutenkin nää on vähän sillee, että jos mulla olisi halua ja rahaa käydä joka päivä tunneilla ja opettaja haluaisi jakaa mulle aina tai usein saman hevosen, onko oikein rangaista siitä osallistumiskiellolla? Puoliyp/yp diilit erikseen, mutta ei kaikilla ratsastajilla millään tasolla ole samat lähtökohdat kisaan. Pitäisikö jone illi sulkea ulos sm kisoista, kun hänellä on jatkuvasti enemmän hevosia kuin kilpakumppaneilla ja siten saa ratsastaa enemmän kuin muut?

  Re: Ratsastuskouluoppilaiden mestaruudet E-Suomi

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   13.5.25 11:45:52

Minusta kaksi asiaa määrittää, onko ratsastuskoulutoimintaa vai joku vuokrausmuoto.

1) tapahtuuko ratsastus aina/satunnaisia poikkeustilanteita (esim hevosen kuntoutus) lukuunottamatta opetuksessa tai opettajan silmän alla esim kisoissa
2) tapahtuuko hevosen liikkuminen pääosin ratsastuskoulun opetustuntien puitteissa, ratsastajasta riippumatta

Eli jos oppilas ostaa paljon tunteja, hänelle on mahdollista jakaa paljon samaa hevosta (yksityiskohdat sopimisesta ja muusta päättää jokainen koulu itse) ja halutessa koulu voi jakaa tiettyä hevosta pienelle joukolle ratsastajia, kunhan ratsastus tapahtuu ratsastuskoulun opetustunneilla (ryhmä/yksäri) eikä hevosella ratsasteta yksin. SRL:n kouluissa vuokraus itsenäiseen ratsastamiseen on käsittääkseni muutenkin kielletty.

  Re: Ratsastuskouluoppilaiden mestaruudet E-Suomi

Lähettäjä: VB 
Päivämäärä:   13.5.25 11:48:03

Pisteen listaan lisäisin myös sen, onko hevosella aina vain sama tietty joukko ratsastajia viikosta toiseen, vai onko aidosti tuntikäytössä myös satunnaisemmalla joukolla ratsastajia.

  Re: Ratsastuskouluoppilaiden mestaruudet E-Suomi

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   13.5.25 12:11:11

Rats koulujen nimiä kehii!!

  Re: Ratsastuskouluoppilaiden mestaruudet E-Suomi

Lähettäjä: Mitta 
Päivämäärä:   13.5.25 12:28:19

Vaikkei se omaan elämääni vaikuta, niin onhan se oikeasti harmi jos mukaan osallistuu omahevospakettilaisia tms. Se vie näiltä kisoilta koko idean, varsinkin kun niitä kisoja joihin saavat kaikki osallistua on ihan riittämiin.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.