Lähettäjä: Pööpö
Päivämäärä: 12.5.25 16:16:45
Mikä aloittelija heA-tasoinen kotitallinpitäjä muka on? Ei mikään. Jokainen hankkii ensimmäisen oman varsansa joskus. Ei se varsa ole hevosta kummempi.
Suomessa suurin osa varsoista syntyy harrastajakasvattajille, joista monilla on vaan se yksi tamma. Joten se varsa varttuu oman emänsä, ja ehkä muutaman muun aikuisen hevosen, ehkä vuotta vanhemman sisaruksen kanssa. Tämä on ihan normaalia. Ja kelpo hevosia niistä tulee! Tottakai ihannemaailmassa varsalla on ikätovereita, hehtaaritolkulla kumpuilevia laitumia, eikä koskaan ole kurakelejä. Reaalimaailmassa kukin tarjoaa varsalleen parhaat olosuhteet niissä rajoissa kuin pystyy. Sen varsan voi viedä kesälaitumelle sitten varsaporukkaan. Tai sinne varsapihattoon.
Hanki ruuna- tai tammavarsa, ne eivät ole niin rajuja leikeissään kuin orivarsat, vaan sopivat paremmin aikuisten hevosten laumaan (siis jos haluat pitää varsaasi kotonasi eikä siellä varsapihatossa).
Osta ihmeessä varsa! Varsamarkkinat ovat paljon laajemmat kuin aikuisten hevosten markkinat, paljon helpommin saat juuri sellaisen hevosen kuin haluat. Ja voit kouluttaa siitä sellaisen hevosen, kuin haluat.
|