Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Ostaisitko mahahaavasta toipuvan hevosen?

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   28.4.25 07:42:15

Jos se on muuten juuri sellainen kuin olet halunnut? Haavoja ollut sekä epiteeli- että rauhasmahassa.

  Re: Ostaisitko mahahaavasta toipuvan hevosen?

Lähettäjä: Veipu 
Päivämäärä:   28.4.25 08:01:31

Ostin itse tälläisen hevosen.
Kukaan ei pysty kertomaan mistä ne johtui, luultavasti stressistä ja huonosta ruuasta.

Parani hyvin eikä koskaan oirehtunut vaikka oli siis kärsinyt niistä jo sen 1.5v

  Re: Ostaisitko mahahaavasta toipuvan hevosen?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   28.4.25 08:08:28

Joo. Jokaiselta hevoselta löytyy haavoja jos tutkii.

  Re: Ostaisitko mahahaavasta toipuvan hevosen?

Lähettäjä: Y 
Päivämäärä:   28.4.25 08:11:07

Parikin löytyy hoidettu,kisataan ja pollet suorittaa hyvällä fiiliksellä! Rohkeesti ostamaan vaan!

  Re: Ostaisitko mahahaavasta toipuvan hevosen?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   28.4.25 10:22:58

Mahahaava on niin yleinen ja johtuu niin monesta asiasta, etten sinällään pitäisi oston esteenä jos on joskus ollut. Krooninen mahahaava, jota ei ole saatu paranemaan, on huonompi homma, joten toipuVAA hevosta en kuitenkaan ostaisi. Jos taustalla on jotain vaikeammin löydettäviä tai hoidettavia syitä, rahaa tulee menemään mahdollisesti tosi paljon. Eli terveenä ostaisin hevosen, jolla on ollut mahahaava mutta on näyttöä siitä, että se myös paranee.

  Re: Ostaisitko mahahaavasta toipuvan hevosen?

Lähettäjä: -- 
Päivämäärä:   28.4.25 10:33:36

Varmasti melkein kaikilla hevosilla on elämänsä aikana jossain vaiheessa mahahaava. Jos haavat on lähteneet toipumaan hyvin ja oireilu vähentynyt lääkityksellä, niin en näe ostolle mitään estettä.

  Re: Ostaisitko mahahaavasta toipuvan hevosen?

Lähettäjä: T 
Päivämäärä:   28.4.25 13:26:41

Yksi tuttu vaatinut n 10 hevoselle sellaisen ostotarkin että maha tutkitaan ja ihan jokaisella näistä oli jälkiä mahahaavasta. Lopulta osti näistä yhden ja ihan hyvin mennyt.

  Re: Ostaisitko mahahaavasta toipuvan hevosen?

Lähettäjä: -- 
Päivämäärä:   28.4.25 13:56:26

Jo se pelkkä mahan tähystykseen valmisteleva paastotus on sellainen, että jos hevosella ei ennestään ole mahahaavaa, niin paastotuksen jälkeen sillä varmasti on mahahaava.

  Re: Ostaisitko mahahaavasta toipuvan hevosen?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   28.4.25 19:38:22

En. Taipumus periytyy ja uusiutuu helposti. Hevoselle todella kivulias.

  Re: Ostaisitko mahahaavasta toipuvan hevosen?

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   28.4.25 20:07:44

Joo, näitä on jokaisella hevosella elämän varrella. Kunhan syy on selvillä.

  Re: Ostaisitko mahahaavasta toipuvan hevosen?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   28.4.25 20:10:26

Näistähän ei saisi puhua mutta klinikalla jossa työskentelin vuosia niin asiakkaana ollut monia tunnettuja korkean tason kilpahevosia joilla mahahaava. Nämä hevoset tehneet siitä huolimatta hyvän uran joten uskon ettei mahahaava ole ainakaan itselle syy jättää ostamatta hevosta joka muuten vaikuttaa hyvältä.

  Re: Ostaisitko mahahaavasta toipuvan hevosen?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   28.4.25 22:51:21

Jälkiä sairastetusta mahahaavasta tai parantumassa oleva mahahaava on ihan eri asia kuin akuutti tilanne sekä epiteeli- että rauhasmahassa.

Jos hevonen laitetaan myyntiin niin kyllä ne olosuhteet on siinä vaiheessa yritetty saada sellaiseen kuntoon, että oireilu helpottaa. Jos tähän ei ole pystytty edes hevosen kotona niin mikä onkaan tilanne kun muuttostressi tulee päälle.

Haavaherkkien olemista kun katsoo samalla tallilla niin on se sellainen riesa että itselleni en ottaisi. Yksi ei kestä oikein mitään valmentautumista tai ratsutusta (mikä taatusti on ollut syy miksi koulutus on jäänyt aikuisella hevosella niin vajaaksi). Toinen vähän iäkkäämpänä ruunattu on epävarma ja vähän väliä oireilee. Yhdellä ei oikein voi mennä rataa edes omassa pihassa kun alkaa oireilemaan. Kokoajan pitää olla sydän syrjällään.

  Re: Ostaisitko mahahaavasta toipuvan hevosen?

Lähettäjä: Lilli 
Päivämäärä:   29.4.25 05:30:45

Kyllä.

  Re: Ostaisitko mahahaavasta toipuvan hevosen?

Lähettäjä: -- 
Päivämäärä:   29.4.25 08:08:57

Piste, jos teidän tallilla on noin monta pahasti oireilevaa mahahaavahevosta, niin todennäköisesti niissä tallin olosuhteissa on jotain aika pahasti pielessä. Ei se mahahaava mistään radan hyppäämisestä tai valmentautumisesta tule.

  Re: Ostaisitko mahahaavasta toipuvan hevosen?

Lähettäjä: .... 
Päivämäärä:   30.4.25 14:50:38

Ostaisin jos on vastannut lääkitykseen ja oireet ovat loppuneet tai helpottaneet huomattavasti.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.