Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Suokkien kalliit hinnat, arvostus vai rodun tuho

Lähettäjä: Putte 
Päivämäärä:   24.4.25 12:51:03

Nykyään pyydetään poskettomia summia aikuisista suomenhevosista, jotka juuri menevät kentällä joka askellajissa.

Ymmärrän tavallaan, että suokkien monipuolisuutta ja luonnetta tulee arvostaa, mutta niiden kohdalla se on kuitenkin ennemmin sääntö kuin poikkeus. Eli mielestäni suomenhevosessa se, että voit ajaa, hypätä, maastoilla ja käydä naapuritallin koulukisoissa, ei nosta sinällään hintaa vaan suomenhevosessa tulisi olla jotain oikeasti erityistä, jotta siitä voisi pyytää niitä hintoja, mitä nykyään pyydetään jokaisesta, joka pitää ratsastaja selässä ja pystyy laukkaamaan kentällä ympyrän (99% suokeista).

Tuleeko suokkien korkeat hinnat ajamaan rodun loppujen lopuksi siihen, että koska ihmisillä ei ole rahaa maksaa maastoilukaverista samaa hintaa kuin 120cm hyppäävästä puoliverisestä, hevoset eivät liiku ja varsojakaan ei tehdä? Koska suurin osa suokeista kuitenkin menee täti-/asiakaskäyttöön ja ne, joilla on ajatusta kilpailla ja myös rahaa maksaa se 15-25000e siitä kivasta kisakaverista, ostavat siihen käyttöön puoliverisen.

  Re: Suokkien kalliit hinnat, arvostus vai rodun tuho

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   24.4.25 12:59:19

Kyllä pyytää saa markkinahinnan, ei me missään neuvostoliitossa eletä.

  Re: Suokkien kalliit hinnat, arvostus vai rodun tuho

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   24.4.25 13:49:42

Minä päädyin juuri tästä syystä ostamaan reilu 10k budjetilla pienen puoliverisen kuin suomenhevosen. Ajaminen ei kiinnosta, se olisi tietty puoltanut suokin ostamista.

  Re: Suokkien kalliit hinnat, arvostus vai rodun tuho

Lähettäjä: * 
Päivämäärä:   24.4.25 13:53:47

"pystyy laukkaamaan kentällä ympyrän (99% suokeista)"

Ravisukuisissa on kyllä todella paljon sellaisia, joilta ei tämä (puhtaassa, kolmitahtisessa) laukassa onnistu koskaan millään työllä ja koulutuksella.

  Re: Suokkien kalliit hinnat, arvostus vai rodun tuho

Lähettäjä: Moi 
Päivämäärä:   24.4.25 14:48:47

Hevosen hinta on se mitä joku on siitä valmis maksamaan. Jos hinta on laatuun nähden älytön niin yleensä siellä on tunnearvo lisää eikä halua myydä ole oikeasti eli myydään vain jos joku on valmis maksamaan sen hinnan.

Jos joku myy aasin 30k hinnalla ja joku sen on valmis maksamaan niin aasin hinta on 30k, vaikka keskiarvo vastaavien myynnillä olisi tonnin.

  Re: Suokkien kalliit hinnat, arvostus vai rodun tuho

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   24.4.25 16:22:14

https://www.ratsut.fi/ilmoitukset/45-suomenhevoset.html

Mitä nyt noitakin vilkaisi niin mielestäni hinnat ovat ihan asialliset. Jos nuo tuntuvat liian kalliilta laatuunsa nähden niin hieman erikoista.

  Re: Suokkien kalliit hinnat, arvostus vai rodun tuho

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   24.4.25 17:05:48

Minä päädyin juuri tästä syystä ostamaan reilu 10k budjetilla pienen puoliverisen kuin suomenhevosen. Ajaminen ei kiinnosta, se olisi tietty puoltanut suokin ostamista.

Puokillekin voi laittaa kärryt perään ja hyvin toimii siinäkin.

  Re: Suokkien kalliit hinnat, arvostus vai rodun tuho

Lähettäjä: hmm 
Päivämäärä:   24.4.25 17:09:36

Joo ei kaikki suomenhevoset ratsun hommiin pysty. Mullakin tamma jonka emä ja sisko loistavia ratsuinakin, omani hyvä jos mahtuu 20 metrin ympyrälle ravaamaan, ei oikeastaan mahdukaan sinne. Laukka hyvin raskasta sille.

  Re: Suokkien kalliit hinnat, arvostus vai rodun tuho

Lähettäjä: Breeder 
Päivämäärä:   24.4.25 17:42:44

Kasvatan laadukkaita puoliverisiä, mutta ihan samat kulut niissä suokeissakin on.

Euroopasta ei tällä hetkellä oikein löydy minkäänsortin puoliverisiä alle 20.000 €. Oikein hyvä juttu! Hevosenpito on kallista - olipa rotu mikä hyvänsä.

  Re: Suokkien kalliit hinnat, arvostus vai rodun tuho

Lähettäjä: No 
Päivämäärä:   24.4.25 17:47:08

Suokkien hinnoissa on aika paljon kuitenkin hajontaa. Kyllä niitä edullisempiakin vielä on. Lisäksi on niitä selvästi ylihintaisia, joissa on tunnearvolisä ja värilisä.

  Re: Suokkien kalliit hinnat, arvostus vai rodun tuho

Lähettäjä: … 
Päivämäärä:   24.4.25 20:35:56

Juuri katselin suokkitammaa, josta oli pyynti 17t. Nätti väri juu, mutta askel pientä ja tikittävää ei millään lailla erikoisen laadukas. Sellainen ihan perus kivan näköinen ratsu, muttei mielestäni missään nimessä tuon rahan arvoinen. Ja minä sentään olen suomenhevosihminen.

Tuon rahan laittaisin itse mieluummin puoliveriseen, saa ihan näppärän pelin jo tuolla hintaa. Joten ihmettelen myös, mistä nämä suomenhevosten hinnat nykyään tulee. 10t on mielestäni vielä ihan ok osaavasta heA suorittavasta suokista, mutta lähemmäs 20t kun aletaan menemään, niin saa olla jo todella erikoisen kyvykäs rotunsa edustaja.

  Re: Suokkien kalliit hinnat, arvostus vai rodun tuho

Lähettäjä: * 
Päivämäärä:   24.4.25 20:40:09

No tuo 17k tamma on ihan poikkeus. Siinä on tunnearvolisää. Ja tyhmähän ei ole se joka pyytää vaan se joka maksaa.

Hevosten hinnat tuntuvat olevan normalisoitumaan päin koronan jäljiltä. Ei suokit mitenkään erikoisen kalliita ole puoliverisiin nähden.

  Re: Suokkien kalliit hinnat, arvostus vai rodun tuho

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   24.4.25 20:57:36

Onko toi 17k tamma se jolla on luutumat?

  Re: Suokkien kalliit hinnat, arvostus vai rodun tuho

Lähettäjä: virma 
Päivämäärä:   25.4.25 08:59:31

17t euroa luutumaisesta hevosesta, jonka suku ei ole millään tapaa mielenkiintoinen, on kyllä omassa luokassaan. Mutta saahan sitä tosiaan pyytää.

Sinänsä minusta perus helppoB suokista, jolla ei ole isompaa terveyskremppaa, voi hyvin pyytää 5 - 10 t, tapauksesta riippuen. Etenkin, jos on luonteeltaan sellainen, että harrastajakin pärjää ilman isompaa katastrofia. Suomenhevosen liikkeet ovat usein sen verran puoliveristä loivempia, että kaltaiseni harrastajatkin pysyvät paremmin kyydissä niissä ekstramuuveissakin. Silläkin on arvonsa.

  Re: Suokkien kalliit hinnat, arvostus vai rodun tuho

Lähettäjä: No 
Päivämäärä:   25.4.25 09:15:55

17 tonnin hevonen on just se, jossa on värilisä ja tunnearvolisä. Ykkösen saisi ottaa tuosta hinnasta pois, mutta sittenkin voisi olla hinnassa liikaa.

  Re: Suokkien kalliit hinnat, arvostus vai rodun tuho

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   25.4.25 09:46:01

Tuolla tammalla ei myöskään ole kilpailutuloksia, eikä hypätty. Oikea arvo on siis juuri se 50% pyynnistä. Ostotarkastuksessa ilmeisesti ollut eli onko joku kuitenkin meinannut ostaa (vielä kalliimmaalla pyynnillä)?

Sitten on tuo Ampeeri, muutaman kk ratsastettu ex-ravuri. Oli viime talvena myynnissä +10k pyynnillä. Nyt luokassa D. Tässäkin on aika suolainen hinta.

  Re: Suokkien kalliit hinnat, arvostus vai rodun tuho

Lähettäjä: D 
Päivämäärä:   25.4.25 09:59:37

Minä olen etsinyt tässä hiljakseen suomenhevosta, kesän jälkeen ajankohtaisempaa mutta nytkään ei ole poissuljettua jos helmi löytyy.

Havaintoja:

- markkinoilta löytyy nuorehkoja (sanotaan alle 7-8-vuotiaita) vähän tehtyjä, ehkä jonkin verran kuitenkin ajettuja ja ratsasteltuja projekteja. Nämä tuntuvat myös löytävän uuden osoitteen suht hyvin (etenkin tammat), kun hinta on oikeasti kohdallaan. Näissähän on tietenkin se riski, ettei tiedä kestääkö käyttöä jos on vaan pihan perällä möllöttänyt. Mutta joistain saa varmasti tekemällä kivan, ostajan pitää olla nopea, ja mitä nuorempi sen parempi.

- varsat tuntuvat käyvän kaupaksi huonosti, tammat taas ehkä paremmin kuin ruunat tai varsinkaan oriit.

- jonkin verran löytyy ekassa kohdassa mainitun kaltaisia, jotka kuitenkin yritetään myydä selvästi laatuaan kalliimmalla, hp. yleensä 6000 tai yli. Näissä on jonkin verran myös ihottumaisia tai sellaisia, joilta ei löydy järkevää kolmea askellajia, ei ole ajettu tai joilla on jotain terveys-/käytösongelmaa. Hinta siis laatuun nähden liian suuri ja nämä sitten roikkuvat markkinoilla.

- sitten on normaaleja ja kivoja harrastehevosia, jotka hinnoitellaan järkevästi laatunsa mukaisesti, mutta yllättävän vähän näitä tulee avoimille markkinoille saakka. Tästä varmaan tuleekin käsitys kalliista hinnoista, kun niitä nelitahtilaukkaa jyräävistä tekemättömistä pyydetään samaa hintaa kuin näistä kivoista harrastehevosista.

- pienessä vähemmistössä ovat räikeästi ylihinnoitellut mammanmussukat ja värilisälliset.

- vielä pienemmässä vähemmistössä ja tiskin alta liikkuvat ne hevoset, joilla on kelvollisia alue-kansallisen tason tuloksia ja hinta sen mukainen.

Itse ostajana tähtään noihin pariin ensimmäiseen kategoriaan: vähintään 2v, mieluummin vähän vanhempi, vähintään ajolle opetettu, mieluiten käyty selässäkin. Helpompi siitä sitten alkaa tehdä itse mieleistä.

  Re: Suokkien kalliit hinnat, arvostus vai rodun tuho

Lähettäjä: # 
Päivämäärä:   25.4.25 10:14:05

Ostin oman sh-tammani kaksivuotiaana kuudella tonnilla ja en kyllä nyt vähän vanhempana, ratsutettuna myisi samaan hintaan pois vaikka mitä sanotte. Kiltti, hyvä rakenne, energinen, perushyvät kaikki kolme askellajia, säännöllisesti ajettu, kaunis liinakko. Vähintään 8000 olisi hinta.

  Re: Suokkien kalliit hinnat, arvostus vai rodun tuho

Lähettäjä: ## 
Päivämäärä:   25.4.25 10:18:50

"Ostin oman sh-tammani kaksivuotiaana kuudella tonnilla ja en kyllä nyt vähän vanhempana, ratsutettuna myisi samaan hintaan pois vaikka mitä sanotte. Kiltti, hyvä rakenne, energinen, perushyvät kaikki kolme askellajia, säännöllisesti ajettu, kaunis liinakko. Vähintään 8000 olisi hinta."

Tällaisia suokkeja on kymmenen tusinassa. Ainut, mikä tekee hevosestasi hieman erityisen, on sukupuoli. Ja suku, jos se on harvinainen.

  Re: Suokkien kalliit hinnat, arvostus vai rodun tuho

Lähettäjä: # 
Päivämäärä:   25.4.25 10:23:57

Juu, en muuta väitäkään. Sanon vaan, että en myisi polkuhintaan hyvin koulutettua hevosta vaikka se jonkun mielestä on kallis. Ja kyllä hyvärakenteiset, sporttiset, 160-säkäiset tammat erottuu edukseen massasta.

  Re: Suokkien kalliit hinnat, arvostus vai rodun tuho

Lähettäjä: No 
Päivämäärä:   25.4.25 10:37:50

Varsoja saakin sitten melko edullisesti

  Re: Suokkien kalliit hinnat, arvostus vai rodun tuho

Lähettäjä: virma 
Päivämäärä:   25.4.25 10:38:51

"Ostin oman sh-tammani kaksivuotiaana kuudella tonnilla ja en kyllä nyt vähän vanhempana, ratsutettuna myisi samaan hintaan pois vaikka mitä sanotte. Kiltti, hyvä rakenne, energinen, perushyvät kaikki kolme askellajia, säännöllisesti ajettu, kaunis liinakko. Vähintään 8000 olisi hinta."

Tuollaisesta 8t olisi varsin säädyllinen hinta. Tammoilla on aina enemmän arvoa kuin ruunilla. Itsellä on 7 v omakasvatti tamma, säkää yli 160 cm, sporttinen rakenne (myös varsanäyttelyn tuomareiden mielestä), koulutustaso tällä hetkellä vahva heB, erittäin fiksu luonne ja varsin kelvolliset liikkeet. Jos olisi pakko myydä, hintalappu olisi sen 7000-8000, vaikka kilpailutuloksia ei vielä ole.

  Re: Suokkien kalliit hinnat, arvostus vai rodun tuho

Lähettäjä: D 
Päivämäärä:   25.4.25 10:46:36

"Ja kyllä hyvärakenteiset, sporttiset, 160-säkäiset tammat erottuu edukseen massasta."

Minä olen tuon pitkän viestin kirjoittanut ja olen kanssasi ihan samaa mieltä. Jos tamma on oikeasti kivaliikkeinen, ok-sukuinen, koulutettu ja toimiva, tuo 8000 kuulostaa ihan järkevältä, koska noita ei markkinoille asti kuitenkaan kovin usein tule. Olettaen siis, että hevonen on aidosti kiva.

Sen sijaan samaa hintaa tai kalliimpaakin pyydetään monesti hevosista, joilla ei ole edes järkeviä askellajeja. Olen nähnyt "laadukkaana" myytävän mm. hevosta, jonka ravi oli niin etupainoista, ettei sillä ollut mitään tahtia. Tai yli kymppitonnin pyyntö hevosesta, jonka laukka on hurjaa nelitahtista kaahausta. Tai pyydetään se kahdeksan tonnia hevosesta, jolla ei ole juuri tehty mitään ja josta selviää hyvin nopealla somen tsekkauksella, että sillä on paha lastausongelma tai jotain terveyskremppaa.

En siis allekirjoita yllä kirjoittaneen väitettä, että "Tällaisia suokkeja on kymmenen tusinassa". Niitä vähemmän tehtyjä ylihinnoiteltuja on kymmenen tusinassa. Samoin niitä nuoria, mitkä pitää tehdä itse. Kivoja ja oikeasti toimivia koulutettuja harrastehevosia ei, laadukkaammista yksilöistä puhumattakaan.

  Re: Suokkien kalliit hinnat, arvostus vai rodun tuho

Lähettäjä: Vanhus 
Päivämäärä:   25.4.25 10:51:38

ennen haettiin raviradalta viidellä sadalla niitä, jotka olivat laukanneet lähdössä ja niistä tehtiin täysin toimivia ratsastuskouluhevosia ja vaellushevosia. nykyään saat maksaa vastaavasta sen kuusi tonnia .

  Re: Suokkien kalliit hinnat, arvostus vai rodun tuho

Lähettäjä: .... 
Päivämäärä:   25.4.25 11:55:58

Taas pitäs olla siis täysin terve, nykyhetkessä ja menneisyydessä, ja koulutettu niin että täti kuin täti voi startata heA ja 100cm, ja silti hinta ei saa missään nimessä olla yli 8k, mielelään alle 5k.

  Re: Suokkien kalliit hinnat, arvostus vai rodun tuho

Lähettäjä: ## 
Päivämäärä:   25.4.25 12:28:31

Harva suokki tulee koskaan elämässään kilpailemaan he a ja 100cm. Sellainen on jo poikkeus, ja onkin kalliimpi. Mutta kun tuota hintaa pyydetään normisuokista, joka on "kivaluonteinen, toimiva ja tällä voi ajaa ja maastoilla, taso he b (ja videossa nelitahtinen laukka ja turpa kyntää maata)", eli kuten lähes kaikki suokit. Siihen päälle luutumat ja kesäihottuma samaan hintaan.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.