Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Karhu talliin?

Lähettäjä: kontio 
Päivämäärä:   23.4.25 00:17:45

Voiko tai onko todennäköistä että nälkäinen karhu menisi avoimesta ovesta hevostalliin? Onko tälläistä käynyt? Sen olen kuullut että susia mennyt navettaan ties mistä koloista.

Näin yöllä alkoi vaan pelottaa, kun kuulin että lähistöllä (linnuntietä alle 2km) nälkäinen karhu kaatanut roskiksia ja käynyt kuistilta roskapussin, jos se tuleekin tänne ja koettaa nälissään talliin. Hevoset otettu tämän vuoksi yöksi sisään, etteivät juokse langoista läpi, mutta jätin tallin oven auki että ilma vaihtuu, muita aukaistavia räppänöitä kun ei ole.. Kaikilla kyllä kalterit lähes kattoon asti eli ei pääluukkuja, mutta tiedä sitten miten tuollainen lähtee nälissään repimään vaneriseiniä, eivät ole kuitenkaan mitään vahvimpia materiaaleja..

joo vähän ehkä menee yli kauhukuvat ja joku tulee kuitenkin lietsomaan pelkoani mutta ei ole varaa psykiatrille hevosten vuoksi ;)

  Re: Karhu talliin?

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   23.4.25 07:06:55

No jos se sinne talliin pääsee sisään, niin äkkiäkös kiipeää kaltereiden yli karsinaan. En kuitenkaan usko että karhu haluaa tulla niin lähelle ihmisasutusta ja hälinää, eiköhän se ruokaa löydä helpommallakin

  Re: Karhu talliin?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   23.4.25 07:07:56

" onko todennäköistä"

No ainakaan Suomessa näin ei ole koskaan käynyt, joten tilastotieteen mukaan ei ole todennäköistä.

  Re: Karhu talliin?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   23.4.25 07:12:28

Tonkii ennemmin jonkun roskiksen pihan reunalla kuin menee sisälle rakennukseen. Vaikka siellä olisi herkullinen poni ateriaksi niin talli on myös ansa jossa jää kiipeliin.

  Re: Karhu talliin?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   23.4.25 07:42:14

Jättäisin kyllä tallin ovet varmuuden vuoksi kiinni jos lähistöllä on liikuskellut ihmisasutusten lähelle tulevia karhuja. Miten pidät hevosia talvella tallissa jos ei mitään muuta ilmanvaihtoa ole kuin ovi?

  Re: Karhu talliin?

Lähettäjä: d 
Päivämäärä:   24.4.25 18:37:26

Meillä oli tässä vähän aikaa sitten tallin ovena verkosta ja puutavarasta tehty portti, joka sähköistettiin yöksi sähköpaimenen avulla. Toimi hyvin. Tarkoituksena oli juuri estää karhujen tai susien pääsy.

Tavallisilla eristepylpyröillä voi portin kiinnittää oviaukkoon. Tarpeeksi korkeaa verkkoa kannattaa hankkia (meillä 2 m), ja on hyvä käyttää kevyehköä puutavaraa (esim. jotakin rimaa), niin porttia on kevyt käsitellä ja nostaa päiväksi sivuun.

  Re: Karhu talliin?

Lähettäjä: d 
Päivämäärä:   24.4.25 18:38:04

Riistaverkon tai koiraverkon nimellä löytyy netistäkin.

  Re: Karhu talliin?

Lähettäjä: d 
Päivämäärä:   24.4.25 18:41:02

Siis ei valmiita portteja löydy tuolla nimellä, mutta materiaalia, verkkoa. Verkon voi kiinnittää puutavaraan vaikka nippusiteillä. Sähkö kiertää hyvin, kunhan puutavara ei ole likomärkää osuessaan alareunasta maahan. Tarvittaessa voi vielä laittaa solukumia tms. eristeeksi, jotta portti ei osu suoraan maahan.

Portin voi myös noilla aidan eristepylpyröillä nostaa sen verran ylös, ettei se edes osu maahan.

  Re: Karhu talliin?

Lähettäjä. 
Päivämäärä:   24.4.25 21:36:12

Karhua voi kiinnostaa myös hevosen rehut. Ja joskus karhu purkaa säilöpaaleja.
Karhua kestävä portin pitää olla kunnollisesta raudasta tehty ja lujasti seinään kiinnitetty ja lukittu. Osta joku hevoskarsinan ovi kaltereineen ja kiinnitä se kunnon saranoilla seinään, jos haluat pitää petoeläimet pois tallista.
Joku koiraverkko rima viritys ei pidättele karhua joka päättää mennä talliin.

  Re: Karhu talliin?

Lähettäjä. 
Päivämäärä:   25.4.25 09:36:17

Porttia tehdessä pitää muistaa et karhu repii estettä itseensä päin. Eli portin pitää olla kunnolla kiinni seinässä

  Re: Karhu talliin?

Lähettäjä: nalle 
Päivämäärä:   25.4.25 13:48:55

Jos karhu tahtoo sisään, niin ei pidöttele nippusideviristykset.

  Re: Karhu talliin?

Lähettäjä: d 
Päivämäärä:   25.4.25 19:45:02

Tiettävästi karhu tai susi eivät ole Suomessa toistaiseksi uhmanneet kunnolla sähköistettyjä aitoja.

Teimme tuon em. portin lisäksi vähän aikaa sitten myös yötarhan siitä kaksimetrisestä metalliverkosta ja sähköistimme senkin. Toimii hyvin eli tilaa on riittävästi, kun hevosia on nykyisin vain kaksi. Pääsevät tästä tarhasta yöksi pihattotalliin, jos haluavat. Verkkoaitaa tarvittiin noin 30 metriä, kun aitauksen kahtena seinänä käytetään tallirakennuksen ulkoseiniä.

Muutenhan verkkoaidasta voisi rakentaa vaikka kuinka ison tarhan, mutta on tärkeää, että sähköpaimenen kapasiteetti riittää eli että iskuvoima pysyy isona. Siksi ei tehty tuon isompaa. Testarilla katsotaan tilanne joka ilta, ja iskuvoima on aina piikissä.

  Re: Karhu talliin?

Lähettäjä: d 
Päivämäärä:   25.4.25 19:54:46

Yleensä, kun puhutaan siitä, kunnioittaako karhu sähköaitaa, on kyse pelkistä sähkölangoista. Niitäkin karhu kunnioittaa yleensä varsin hyvin, kunhan iskuvoima on kunnollinen.

En ole toistaiseksi löytänyt tietoa siitä, miten karhu suhtautuu verkkoaitaan, joka on sähköistetty. Tuskin karhu siitä ainakaan helpommin menee läpi, jos pelkät langatkin yleensä kokemusten mukaan riittävät.

  Re: Karhu talliin?

Lähettäjä: d 
Päivämäärä:   25.4.25 19:59:48

Jos puhutaan pelkästä portista, niin verkon voi kiinnittää puurakenteeseen vaikka kuinka tiheään sidotuilla nippusiteillä. Jos karhu sitä porttia tempaisee, ne nippusiteet eivät silloin kyllä anna ensimmäisenä periksi.

(Ainakaan noissa sähkölankoihin ja karhuun liittyvissä kokemuksissa ei ole mainittu, että karhu tempoisi sähköaitaa paljain käsin. Tuskin siis sähköistettyä verkkoaitaakaan.)

  Re: Karhu talliin?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   25.4.25 23:55:55

Ihmisten petohysteria on kummallinen ilmiö.

Aloittajan skenaario on yhtä todennäköinen kuin se että susi syö ihmisiä. Jokainen varmasti tietää millä vuosisadalla susi on *ehkä* viimeksi tappanut ihmisen.

  Re: Karhu talliin?

Lähettäjä: x 
Päivämäärä:   26.4.25 00:27:51

Miksi ihmeessä eläinsuojan ovet pidettäisi turhaan auki?

  Re: Karhu talliin?

Lähettäjä: zc 
Päivämäärä:   26.4.25 10:36:46

Karhu on käynyt Suomessa hevosen tai ponin kimppuun lähes joka vuosi jossain päin maata. On järkevää varmistua siitä, että eläimet ovat turvassa. Karhut liikkuvat ja syövät pääsääntöisesti yöllä ja illan tai aamun hämärissä.

  Re: Karhu talliin?

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   27.4.25 11:16:43

"Jos karhu tahtoo sisään, niin ei pidöttele nippusideviristykset."

Tässä on kyse siitä, että siinä portissa tai aidassa on *sähkö*.

Jopa pelkät sähkö*langat* riittävät karhulle.

Sutta varten sen sijaan tarvitaan verkkoaita. Jos sen verkkoaidan vielä sähköistää, niin tuloksena pitäisi olla paras mahdollinen turva sekä suden että karhun loitolla pitämiseksi.

Kunhan iskuvoima on tarpeeksi kova. Verkkoaidassa on rautalankaa moninkymmenkertainen määrä verrattuna yksinkertaiseen sähkölankaan. Siksi paimenen kapasiteetin pitää olla iso, eikä verkkoaitaus voi olla liian suuri.

  Re: Karhu talliin?

Lähettäjä: Kk 
Päivämäärä:   27.4.25 11:22:45

Suomussalmella 2 karhua syöneet koiran yöllä joka oli kettingissä kiinni.

  Re: Karhu talliin?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   27.4.25 11:24:56

Miten yö kiinnitetään kettinkiin?

  Re: Karhu talliin?

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   27.4.25 11:55:37

Kainuun Sanomien mukaan: "Kymmenen viime vuoden aikana tämä oli vasta neljäs tapaus keväällä, kun karhu on tappanut koiran."

Eli melkein joka toinen vuosi kuitenkin. Miksi koiria pidetään ketjun päässä ilman mitään suojaa?

  Re: Karhu talliin?

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   27.4.25 12:03:09

"Karhua kestävä portin pitää olla kunnollisesta raudasta tehty ja lujasti seinään kiinnitetty ja lukittu."

Tuon metalliportin pitäisi peittää oviaukko kokonaan, koska sähköttömästä portistahan karhu kiipeää yli.

Jos tuollaiseen porttiin taas liittää sähkön, lopputulos ei välttämättä ole kovin hyvä. Tuollaisessa portissa on metallia niin paljon, ettei sähköpaimenen teho enää välttämättä ole kummoinen.

Sähköisestetty verkkoportti toimii varmasti paremmin.

  Re: Karhu talliin?

Lähettäjä. 
Päivämäärä:   27.4.25 14:14:13

Kannataa ostaa tehokkain myynnissä oleva sähköpaimen, jos aijot pitää karhut pois tallista, tarhoissa ja laitumilta.
Puu ei eristä sähköä, eli kaikkien porttien sähköneristyksestä pitää huolehtia.
En oo tehnyt oveen metallikalteria. Eli en tiedä miten oven kalterit sähkön eristyksen voisi toteuttaa.

  Re: Karhu talliin?

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   27.4.25 14:30:05

"Puu ei eristä sähköä"
Kuiva puu eristää itse asiassa hyvin.

  Re: Karhu talliin?

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   27.4.25 14:31:32

Jos portti on maasta ja seinistä irti, kehikkona käytetty puu saa olla märkääkin.

  Re: Karhu talliin?

Lähettäjä. 
Päivämäärä:   27.4.25 21:24:55

Eläimelle tehdyn portin pitää olla eläimen pysäyttävä. Siis luja ja hyvin kiinni ympärillä olevassa materiaalissa.
Eka kerran pottiin tutustuvan eläimen on ymmärrettävä: Tästä ei pääse läpi !

  Re: Karhu talliin?

Lähettäjä: m 
Päivämäärä:   28.4.25 16:57:54

Se, mikä pysäyttää, on sähkö.

  Re: Karhu talliin?

Lähettäjä: :: 
Päivämäärä:   28.4.25 22:37:37

Eiköhän hepat aloita sen verran mekkalaa ettei mikään karhu uskalla talliin tulla?

  Re: Karhu talliin?

Lähettäjä: m 
Päivämäärä:   29.4.25 20:12:35

Mitä mekkalaa tarkoitat? Tömistelyä? Sellainen mekkala ei taida auttaa. Ei karhu pelkää hevosia. Karhu pystyy huitaisemaan hirveltäkin yhdellä käpälän iskulla selkärangan poikki. Voihan hirvikin tömistellä, puskea tai potkia, mutta ei se taida auttaa.

Sitä paitsi talliin kömpivä karhu muistuttaa lähinnä isoa koiraa. Jos ei hevonen ole koskaan ollut karhun kanssa tekemisissä, ei tilanne aluksi välttämättä ole erityisen hälyttävä. Luulen, että omat hevoseni korkeintaan tuijottaisivat ja puhisisivat, ennen kuin olisikin jo liian myöhäistä.

  Re: Karhu talliin?

Lähettäjä: hups 
Päivämäärä:   29.4.25 21:15:26

Uskoisin että suuremmassa vaarassa hevoset ovat tarhassa kuin tallissa.Tämä ko karhu ainakin kuvattiin ihan valoisaan aikaan.

  Re: Karhu talliin?

Lähettäjä. 
Päivämäärä:   29.4.25 21:52:34

Joo karhut liikkuu myös valoisalla, eli ne voi mennä myös tarhaan ja laitumelle.

  Re: Karhu talliin?

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   29.4.25 23:11:34

Hei haloo :D Ei se karhu tunge itseään sisälle rakennukseen, koska voi joutua ansaan. Vietti ja vaistot tekevät villistä petoeläimestä erittäin aran ja tarkan. Hakee ravintonsa muualta, mutta talliin ei menisi sisälle suurin surminkaan.

Kiipeää kaltereiden yli, voi hyvää päivää!

  Re: Karhu talliin?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   30.4.25 07:51:04

Karhujenkin käyttäytyminen voi olla muuttumassa, kuten sudellakin on jo tapahtunut. Karhut käyvät pihapiirissä, kaatavat roskiksia eivätkä juuri pelkää ihmisiä.

Karhujen käyttäytymistä tutkiva porukka kulki metsässä lähimmillään 20 metrin päästä pantakarhusta, ja tämän jälkeen karhu lähti vielä porukan perään.

  Re: Karhu talliin?

Lähettäjä: s 
Päivämäärä:   30.4.25 09:33:56

"talliin ei menisi sisälle suurin surminkaan."

Toivottavasti ei. Tämän jutun mukaan karhu meni pieneen häkkiaitaukseen ja söi koiran ruuat.
https://yle.fi/a/74-20098695

Joku täällä kertoi suden menneen lantaluukusta navettaan syömään vasikan. Voi olla, että petojen käyttäytyminen muuttuu.

  Re: Karhu talliin?

Lähettäjä: s 
Päivämäärä:   30.4.25 09:34:55

"syömään vasikan" – tai paremminkin ottamaan hengiltä. Tuskin ehti kokonaan syödä, ennen kuin ihmisiä tuli paikalle.

  Re: Karhu talliin?

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   30.4.25 09:55:46

"Vietti ja vaistot tekevät villistä petoeläimestä erittäin aran ja tarkan."

Ei ehkä enää: https://tinyurl.com/ycynpnzr

  Re: Karhu talliin?

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   30.4.25 10:01:41

Toinen juttu tuosta koiranruoat syöneestä karhusta:

"– Minä menin tuohon kodinhoitohuoneen ovelle viiden metrin päähän koirahäkistä ja karjuin sille, mutta se ei välittänyt mitään, sanoo Häkkinen.

Häkkisen mukaan karhu katsoi häntä kuin ilmaa vain."

https://yle.fi/a/74-20098367

  Re: Karhu talliin?

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   30.4.25 10:11:34

Meillä ollut tallissa kalteriovet siitä asti kun rakennettiin. Asutaan alueella missä susia liikkuu, niin mielummin lukitsee tallin niin saa nukkua rauhassa. Lisäksi estää myös varkaita tai muita hulluja vaeltamasta talliin ilman voimapihtejä.

  Re: Karhu talliin?

Lähettäjä. 
Päivämäärä:   30.4.25 16:06:41

Nuo koiratarhat on tehty yleensä painekyllästetystä puusta ja koiratarha verkosta.
Kuten Suomussalmen kuvasta näkyy, verkkoseinä ei pidättele ruuan perässä liikkuvaa karhua.

  Re: Karhu talliin?

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   30.4.25 16:34:34

Ei niin, kun siinä verkossa ei ollut sähköistystä.

  Re: Karhu talliin?

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   30.4.25 16:38:26

Eikä noin pieneen koiratarhaan tietenkään sähköä laitetakaan. Hevosten verkkoporttiin ja -tarhaan sen sijaan pitää laittaa, karhujen ja susien torjumiseksi.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.