Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Vaativan tason iso poni hinta?

Lähettäjä: LL 
Päivämäärä:   22.4.25 14:59:17

Pohditaan mikä on tämän hetken hinta 146cm 8v poniruunalle jonka koulutustaso vaB ja sijoituksia heA poniratsastajan kanssa.

  Re: Vaativan tason iso poni hinta?

Lähettäjä: Ivie 
Päivämäärä:   22.4.25 15:00:48

5000e

  Re: Vaativan tason iso poni hinta?

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   22.4.25 15:02:26

Ponit menee tosi huonosti kaupaksi.

  Re: Vaativan tason iso poni hinta?

Lähettäjä: + 
Päivämäärä:   22.4.25 15:06:31

Riippuu luonteesta, ratsastettavuudesta, terveydentilasta ja liikkeiden laadusta, mutta siellä 25-35t pyörii hinnat. Jos ulkomaille viet, niin voi saada enemmänkin, Suomessa ei kauhean hyvin liiku 30t+ olevat ponit.

Jos on mitaleita SM-tasolta ja oikeasti hyviä tuloksia (lähellä 70% tai yli sen), niin hinta luonnollisesti korkeampi. Ja toki jos on ollut edustusjoukkueessa (PM/EM), niin sekin nostaa hintaa. Tällöin toki lähtisin itse ensisijaisesti myymään ulkomaille, harva Suomessa pystyy ostamaan tuon tasoisia/hintaisia poneja.

  Re: Vaativan tason iso poni hinta?

Lähettäjä: + 
Päivämäärä:   22.4.25 15:08:28

Oletan siis, että ponilla on tuloksia nimenomaan FEI-luokista poniratsastajan kanssa, eikä pelkästään he A:3 tyylisistä helpoista A:n luokista.

  Re: Vaativan tason iso poni hinta?

Lähettäjä: M 
Päivämäärä:   22.4.25 15:59:44

40-60t tiedän kauppoja toteutuneen 70% FEI-luokista saaneista Suomessa. Ulkomaille jos vie, niin siellä enemmän rahaa käytössä.

  Re: Vaativan tason iso poni hinta?

Lähettäjä: ------- 
Päivämäärä:   22.4.25 17:05:03

Jos ponnua pärjätä Fei-luokissa niin 20 000 olisi lähtöhinta vähintään. Sen, tai enemmän voit saada jos saat myytyä ulkomaille ja alla voittoja, näyttävät liikkeet ja varma rusettihai. Suomessa voi hyvin saada 15 000, mikä on vähän, mutta täällä ei ole ihmisillä rahaa ja ne kenellä on, hakevat ulkomailta valmiin kv-tason ponin.

  Re: Vaativan tason iso poni hinta?

Lähettäjä: A 
Päivämäärä:   22.4.25 18:03:54

kuka ihme keksi sanoa 5t.. heittäisin 25t.

  Re: Vaativan tason iso poni hinta?

Lähettäjä: kiana 
Päivämäärä:   22.4.25 18:08:25

Siis onhan ponisi tulokset nimenomaan kansallisista poniluokista ja FEI- ohjelmista? Jos ei vielä ole, niin ehdottomasti hakemaan niitä tuloksia ponille (ei pitäisi olla mikään ongelma, jos poni on jo vaB tasoinen), niin hinta nousee huomattavasti ja kiinnostuneiden ostajien määrä nousee.

  Re: Vaativan tason iso poni hinta?

Lähettäjä: LL 
Päivämäärä:   22.4.25 19:06:11

Tästä tehtiinkin juuri valmentajan kautta tarjous Saksasta ja lähtee ostotarkastukseen pyyntihinnalla 28t.

  Re: Vaativan tason iso poni hinta?

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   23.4.25 07:21:50

Joo, niin varmasti tehtiin :D

  Re: Vaativan tason iso poni hinta?

Lähettäjä: Aatos 
Päivämäärä:   23.4.25 07:29:14

Kyllä porukka osaakin olla katkeraa. Jos poni on rakenteeltaan ja liikkeiltään sellainen, että pärjää FEI-luokissa, ja ihan oikeasti menee heA (+64%) kansallisia luokkia, niin 25-30t. Sukupuoli laskee hintaa. Yleensä niillä vaB liikkeillä ei tee mitään, jos myydään poniratsastajalle.

  Re: Vaativan tason iso poni hinta?

Lähettäjä: minä 
Päivämäärä:   23.4.25 08:16:15

Nuori hyvillä tuloksilla 15 000, tammana/orina suvusta riippuen hinta nousisi.
Kalliit kilpaponit ovat ostaja marginaaliltaan pieni osuus, joten hinnan voi määritellä miten haluaa ja ostaja sitten määrittää lopullisen arvon.
He A ei ole mitenkään ihmeellinen saavutus, mielestäni se on perus ratsastettu siinä vaiheessa. Vaativan jälkeen voidaan puhua hyvästä ponista, mutta lapsille liian taitava poni saattaa olla liian vaikea.

  Re: Vaativan tason iso poni hinta?

Lähettäjä: M 
Päivämäärä:   23.4.25 08:28:17

Itse asiassa FEI:n poniluokat on vaativuudeltaan ihan muuta kuin normaalit helppo A:t. Niissä ponilta vaaditaan kokoamis- ja kantokykyä, mitä loppujen lopuksi kovinkaan moni niitä luokkia kisaavista ei omaa. Vasta 69%:sta lähtien voidaan puhua arvokkaammasta ponista.

  Re: Vaativan tason iso poni hinta?

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   23.4.25 08:55:28

"Yleensä niillä vaB liikkeillä ei tee mitään, jos myydään poniratsastajalle."

Voi toki ponilla mennä sopivan kokoinen aikuinenkin, mutta aikuisia sillä tasolla kilpailevia poniratsastajia ei ole paljoa.

Sen varsinaisen laadun lisäksi ja ehkä jopa sitäkin enemmän vaikuttaa se, onko se poniratsastajan ratsastettavissa myös kisapaikoilla ja suorittaa tasaisesti. Koulutustaso kotona mitattuna voi olla mitä vaan, mutta kisatulokset ovat ne joilla taso määritetään.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.