Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Selkäkipu tuntuu etuosassa?

Lähettäjä: Selkä 
Päivämäärä:   20.4.25 11:43:37

Hevonen oireilee kummallisesti,sillä on selässä muutoksia rintarangan loppuosassa,mutta kipua näyttää etuosassa ryntäiden kohdalla. Onko kellään kokemuksia,että selän kipu heijastuu etuosaan? Toki muita syitä voi olla etuosan kipuun kuten maha ja kaularanka ja etujalat,mutta jostain syystä vaikuttaa siltä ,että nyt heijastuu nimenomaan ryntäisiin ja selässäkin tuntuu etuosan tönkkönä liikkeenä ilman joustoa.
Selän noston tekeminen refleksinä painaen etujalkojen välistä saa hevosen puremaan hampaita yhteen. Selkää on hoidettu piikityksillä,mutta hieronnassa sama homma,etuosa on suhteessa kipeämpi kuin selän lievempi kireys.

  Re: Selkäkipu tuntuu etuosassa?

Lähettäjä: Aina 
Päivämäärä:   20.4.25 12:31:14

Ryntäiden Kipu on usein etujaloista lähtevää. Tiedän omasta kokemuksesta, että esim kaviokuume tsi kavionivelvaivat saavat hevosen rinta-alueen ja lavatkin kipeytymään.

  Re: Selkäkipu tuntuu etuosassa?

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   20.4.25 12:36:00

Osteopaatti?

Kannattaako tuollaista hevosta kovin pitkään pitää?

  Re: Selkäkipu tuntuu etuosassa?

Lähettäjä: R 
Päivämäärä:   20.4.25 12:40:14

Todennäköisesti varoo kipeää selkäänsä ja jää siksi liikaa etupainoiseksi ja rasittaa etuosaansa.

  Re: Selkäkipu tuntuu etuosassa?

Lähettäjä: C 
Päivämäärä:   20.4.25 16:45:59

Miettikää mitä ne ryntäät eli rintalihakset tekee. Ne yrittää nostaa painoa pois etujaloilta. Lavat voi jumiutua myös ylänivelten eli kyynär- tai olkanivelen rikon vuoksi. Kyynärät käsittääkseni pystytään tutkimaankin vaikka sitä harvoin tehdään.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.