Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Hevoset juo kuralätäjöstä..

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   28.3.25 09:04:20

Tarhan yksi kulma on vähän alempana ja siihen kertyy pieni lätäkkö aina. Näillä keleillä ei ole vielä kuivunut kokonaan pois.

Nyt olen parina päivänä huomannut että hevoset ovat juoneet siitä. Toisen näin päivän aikana kaksi kertaa siitä juovat toisen kerran.

Vesisaavit vajaat 10 metrin päässä tästä lätäköstä.
Ei ole likaista vettä ja saavit puhdistetaan entiseen tapaan ja ylipäätään niissä mikään ei ole muuttunut. Pohja vesipisteelle täysin kuiva, kivituhkapohja.

Oliko hevosilla laiskuutta vai voiko olla jokin kivennäis/hivennäis aineiden puutosta?

Ja siis ihan kuravettä, koska siitä kohtaa tarhaa ei ole pohjaa tehty kivituhkalle vaan on ihan kuraa.

Kellään muulla ollut samaa?

  Re: Hevoset juo kuralätäjöstä..

Lähettäjä: *** 
Päivämäärä:   28.3.25 09:08:32

Ainahan ne niin tekee. Makuvesi on parempaa kuin oikea vesi.

  Re: Hevoset juo kuralätäjöstä..

Lähettäjä: Pirjo 
Päivämäärä:   28.3.25 09:10:08

Näinhän eläimet toimii. Kuravesi on hyvää :D

Syöhän hevoset lantaa, koirat toisten kakkoja, mainiten myös miljoona kärpästä kakkakasojen kimpussa.

Kakan on oltava hyvää, ihmiset ei vaan ymmärrä sitä.

  Re: Hevoset juo kuralätäjöstä..

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   28.3.25 09:20:17

Okei, helpottavaa kuulla. Jännä etten ole aiemmin törmännyt että hevoset juo kuralätäköstä :D
Mielessä jo näin kun hevoset alkaa ripuloimaan ja tulee ties mitä ongelmia.

  Re: Hevoset juo kuralätäjöstä..

Lähettäjä: U 
Päivämäärä:   28.3.25 11:52:29

"Okei, helpottavaa kuulla. Jännä etten ole aiemmin törmännyt että hevoset juo kuralätäköstä :D
Mielessä jo näin kun hevoset alkaa ripuloimaan ja tulee ties mitä ongelmia."

Tota noin... Oletko hevoshommissa ihan vasta-alkaja, kun et kerran ikinä ennen ole nähnyt hevosen juovan muuta kuin vesijohto- tai kaivovettä jostain astiasta? Ja ajattelitko, että villieläimetkin luonnossa juovat vesijohtovettä tai ainoastaan jostain puhtaasta lähteestä, vai miksi kuvittelit, että hevosen elimistö ei kestäisi lätäkön vettä? Toisinaan ei kyllä voi muuta kuin pyöritellä silmiä sille, että miten luonnosta vieraantuneita jotkut ihmiset ovat.

  Re: Hevoset juo kuralätäjöstä..

Lähettäjä: talliorja 
Päivämäärä:   28.3.25 12:34:14

Ei ole mitenkään tavatonta tämä tietämättömyys. Eräskin koko ikänsä hevosia pitänyt kimpaantui minulle kun hevosensa joi kuralätäköstä. Oli kuulemma syynä se, että astia oli huonosti pesty (ei ollut) eikä hevonen siksi halunnut juoda siitä...

Mun hevonen rakastaa maistella vesiä sateen jälkeen, jos talutan ulkona niin joka lätäköstä pitäisi ottaa hörppy.

  Re: Hevoset juo kuralätäjöstä..

Lähettäjä: XY 
Päivämäärä:   28.3.25 23:05:19

Silloin kun on kuravettä tarjolla, hevoseni ei puhtaaseen veteen koske.
Turhauttaa kantaa sille puhdas vesi kun ei kelpaa.

  Re: Hevoset juo kuralätäjöstä..

Lähettäjä: K 
Päivämäärä:   29.3.25 07:06:34

Pirjo: lannan syöminen ei ole terveen hevosen merkki...

  Re: Hevoset juo kuralätäjöstä..

Lähettäjä: NW 
Päivämäärä:   29.3.25 11:33:33

Sama täällä, mikä tahansa lammikko on parempaa kuin puhdas vesi astiassa. Sehän on nimenomaan sitä lajinmukaista, luonnonmukaista elämää. Kesällä heppa on laitsalla joka rajoittuu järveen. Siellä ne käyvät juomassa, ei niille mitään vesiä
viedä.
Mun heppa syö myös paksujen puunrunkojen kaarnaa, kuusenoksia, mustikanvarpuja ja aika paljon erilaisia oksia näin talvella. Plus välillä kuivia lehtiä maasta.
Vaikka tallissa odottaa hyvälaatuinen heinä ja muut herkut.

Ne on eläimiä, kyllä ne tietää mitä syödä ja juoda.

  Re: Hevoset juo kuralätäjöstä..

Lähettäjä: Lumienkeli 
Päivämäärä:   29.3.25 15:06:36

Jep, meillä yleensä kuivapohjainen tarha, mutta aina kun johonkin syntyy lätäköitä (lähinnä näin keväällä kun maa vielä jäässä) niin vesiämpäristä ei kyllä välitetä pätkääkään.

  Re: Hevoset juo kuralätäjöstä..

Lähettäjä: XY 
Päivämäärä:   29.3.25 16:12:50

Lannan syöminen -kohtuullinen sellainen, on ihan normaalia hevosen käyttäytymistä. Ei tarkoita kipeää hevosta.

Ihmiset ovat suhteellisen vieraantuneet siitä mikä on eläimelle luontaista käytöstä…

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.