Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Hevosharrastus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   27.3.25 12:34:18

Pakko päästä avautumaan kun en halua tuttujen kanssa keskustella. Jouduin lopettamaan elämäni hevosen pari vuotta sitten etenevän ja parantumattoman sairauksen seurauksena. Löysin itselleni uuden hevoskaverin mutta nyt näyttää "uudenkin" hevosen kohtalo huonolle. Sillä on myös sairaus, tähän on toki lääkitys mutta hevosen kipukäytös on jäänyt päälle ja aiheuttaa ongelmia tallilla. Jos kipukäytös ei poistu ei hevosta voi tallilla pitää joten väkisin olen joutunut miettimään hevosen lopettamista. En haluaisi lopettaa harrastusta, eli elämäntapaa oman hevosen kanssa mutta tuntuu epätoivoiselle kun ei elämä hevosen kanssa suju. Toki olisi vaihtoehto kokeilla pihattopaikkaa mutta se aiheuttaisi ylimääräistä stressiä hevoselle.

  Re: Hevosharrastus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   27.3.25 12:35:42

Mitä se kipukäytös siis on? Miksi se aiheuttaa ongelmia? Miski pihattoa ei voisi kokeilla?

  Re: Hevosharrastus

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   27.3.25 12:47:56

Kipukäytös ei jää päälle vaan sillä on oikeasti kipuja. Pistä pois.

  Re: Hevosharrastus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   27.3.25 12:57:58

- no miksi se hevonen ei oireile muutoin kun yöllä karsinassa ? Muuten hevonen ei oireile ja on nyt lääkityksellä.

  Re: Hevosharrastus

Lähettäjä: ,, 
Päivämäärä:   27.3.25 13:12:02

Jos ei ole vaarallinen toisille hevosille, niin laita pihattoon.

  Re: Hevosharrastus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   27.3.25 13:27:03

Miten kipukäytös ilmenee? Veikkaan että vika on sinussa itsessäsi eikä pihatto sille hevoselle mitään stressiä aiheuta, karsina kylläkin.

  Re: Hevosharrastus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   27.3.25 13:40:23

Miten vika minussa on ? En ole lähelläkään hevosta kun se alkaa oireilla.

  Re: Hevosharrastus

Lähettäjä: ,, 
Päivämäärä:   27.3.25 13:56:29

Mitä se tekee? Potkii seiniä?

  Re: Hevosharrastus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   27.3.25 14:11:40

Karsinan "tuhoamisella"

  Re: Hevosharrastus

Lähettäjä: ,, 
Päivämäärä:   27.3.25 14:20:11

Miksi et laittaisi pihattoon? Joo, toki uusi paikka on aina stressi, mutta eiköhän se nopeasti totu ja loppuu se tuhoaminen. Jos on vielä vapaa heinä, niin stressi vaan vähenee.

  Re: Hevosharrastus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   27.3.25 14:22:19

Epäilin että pärjääkö pihatossa, joutuu kokoajan loimittamaan. Löytyykö sopivaa pihattopaikkaa yms. Ja se stressi hevoselle.

  Re: Hevosharrastus

Lähettäjä: ?? 
Päivämäärä:   27.3.25 14:29:06

Vintissä vikaa. Sitä tuppaa olemaan myös ihmisissä. Tarttuvaa vai ei? No uusi paikka voi vaan olla hänen mielestään ahdistava. Syy voi olla mikä vaan. Tuskin on elo helppoa pihatossakaan mutta säilyy paikat kunnossa paremmin.
Meillä olen ääliöt pitänyt koppihoidossa muutaman päivän. Tai useammankin Jos kiipeilee seiniä pitkin niin valittu karsina jossa rakenteet kestää eikä vaaraa itsensä loukkaamiseen ole.
Mikään komentelu tai rangaistus ei toimi ainakaan positiivisesti.
Vaatii tietysti yhteisen ajatuksen tp kanssa.

  Re: Hevosharrastus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   27.3.25 15:36:22

En usko että vikaa on päässä koska hevonen on kiltti ja ihmisläheinen. Voiko kintereen tai takapolven kipu oireilla riekkumisella ? Itse en tuota potkimista ole kuullut enkä nähnyt joten hankala kuvitella. Karsinasta ei tuon turvallisempaa pysty saamaan eli hajoo joko karsina tai hevonen.

  Re: Hevosharrastus

Lähettäjä: x 
Päivämäärä:   27.3.25 15:52:42

Ei sitten ole tullut mieleen viedä klinikalle tutkittavaksi? Jos itse arvot mikä voi olla syynä? Jos se latoo seiniä niin kai sinä jäljet olet nähnyt? Jos et, niin hommaa kamera karsinaan. Ehkä tp on keksinyt tekosyyn päästä sinusta eroon?
Jos hevonen oikeasti sairas, ei se siellä pihatossa mihinkään parane, jos ei ole hoidettavissa oleva vaiva.

  Re: Hevosharrastus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   27.3.25 15:59:50

x, ja missään en puhunut ettei oltaisi käyty klinikalla ? Arvostaisin toki jos tallinpitäjä haluaisi eroon päästä että siitä sitten sanottaisiin suoraan.

  Re: Hevosharrastus

Lähettäjä: piawejof 
Päivämäärä:   27.3.25 17:56:13

No mitä ne klinikalla sanoi??

  Re: Hevosharrastus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   27.3.25 17:58:43

En rupea sitä aukaisemaan kun se ei ollut asian pointti. Hevosella on diagnoosi, hevosella on lääkitys siihen ihan klinikalta saatu.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.