Lähettäjä: *
Päivämäärä: 24.3.25 10:44:12
Muutama pointti:
- Kannattavuusongelmissa ei kannata miettiä pelkästään sitä, mistä rahaa saisi lisää. Ainakin myynnin lisääminen voi joka tapauksessa olla vaikeaa tässä taloustilanteessa, kun monilta asiakkailta ovat rahat loppu. Kannattaa siis miettiä myös sitä, miten kuluja saisi karsittua eli rahaa jäämään enemmän viivan alle. Onhan hommat mietitty taloudellisuus edellä ja kaikki mahdollinen - heinät, kuivikkeet, sähköt, vakuutukset jne. - kilpailutettu?
- Hevosten hyvinvoinnista stressaaminen - omien tai asiakkaiden - ei ole pakollinen osa tallinpitoa. Ole ammattilainen, luo vahvat, ammattimaiset rutiinit ja sitten vain luota niihin ja itseesi. Jos sinulla on osaamista sen verran kuin tallinpitäjällä voisi kuvitella ja toivoa olevan, ei sinulla pitäisi olla mitään syytä valvoa öitä hevosten hyvinvointia miettien. Sitä päivää ei tule, kun hevoset avaisivat suunsa ja kertoisivat, miltä niistä tuntuu, eli sataprosenttista varmuutta et saa koskaan. Jos kuitenkin olet osaava ammattilainen ja olet tehnyt hevosten hyvinvoinnin eteen riittävästi, ei sinulla pitäisi olla mitään syytä kyseenalaistaa kaikkea jatkuvasti.
- Ellet ole sitä jo tehnyt, viimeistään nyt mieti tarkkaan tallisi konsepti: mitä hintaan sisältyy ja mitä ei, mitä tarjoat lisämaksusta ja mitä et ole valmis tarjoamaan lainkaan. Sitten vain pidät selän suorana ja seisot oman konseptisi ja omien rajojesi takana. Älä mieti liikaa sitä, oletko varmasti asiakkaiden silmissä kiva ja joustava ihminen, koska ei sinun edes tarvitse olla. Sinun tarvitsee olla asiallinen ammattilainen, mutta sitä ei rajoista kiinni pitäminen pilaa. Päinvastoin.
- Hevosten kanssa treenaaminen pitkälti ON suorittamista. Älä ota siitä itsellesi ylimääräistä stressin aihetta, että ajattelet, että treenin pitäisi olla kauhean nautinnollista ja motivoivaa. Urheilu on urheilua. Kyllä niitä hyviäkin hetkiä tulee ja iloa ja mielihyvää niiden myötä, mutta niitä ei voi pakottaa.
- Muihin vertaaminen ja muiden kadehtiminen on silkkaa turhuutta ja vähän keskenkasvuistakin. Lääke siihen on se, että keskityt täysillä omaan tekemiseesi - et naapurin hevosiin tai puitteisiin. Muista myös, että jos sinulla on oma talli, omat hevoset ja mahdollisuus treenata ja kilpailla, sinulla menee isossa kuvassa todella hyvin. Siihen nähden se, että hevosesi eivät ole maailman parhaat ja puitteetkaan eivät ole sitä hienointa ja kiiltävintä, on oikeasti aika pieni asia.
|