Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Halvin tapa rakentaa talli

Lähettäjä: Mirri 
Päivämäärä:   16.3.25 20:48:11

Omalle tontille tarvitsisin tallin. Ei tarvitse olla mikään hieno esim siirtotalli vaan nikkaroisin sellaisen itse. Nyt kiinnostaisi halvimmat materiaalit ja mallit tallin rakentamiseksi. Tuleeko irtopelti ja vaneri halvimmaksi?

  Re: Halvin tapa rakentaa talli

Lähettäjä: M 
Päivämäärä:   16.3.25 20:55:47

Kyllä nuo siirtotallit on sen verran halpoja että en tiiä miten semmosen voi tehä samalla rahalla itse. Ehkä jos on jotain ylijäämätavaraa varastossa runkoon joka sattuu just olemaan oikeissa mitoissa ja perikunnalta saadut kattopellit.

  Re: Halvin tapa rakentaa talli

Lähettäjä: * 
Päivämäärä:   16.3.25 21:10:42

Ostat pari konttia, pistät ne muutaman metrin välein tai miten vaan ja rakennat katon päälle, pohjatyöt jotenkin järkevästi. Sitten eristät ja värkkäät systeemiä ja mietit ilmanvaihdon.

  Re: Halvin tapa rakentaa talli

Lähettäjä: Sunika 
Päivämäärä:   16.3.25 22:15:50

Halvin tapa on tehdä jostain valmiista rakennuksesta joka on jo tontilla. Sitten kun löytää vaikka torista halvalla tarvikkeita ja on aikaa etsiä ja hakea niitä.
Tai katso torista kaikki kontit, liiterit, aitat, varastot ja jos lähellä joku sattuu myymään kelvollisen halvalla niin sitten lisätarvikkeita etsimään.

Mutta muista että siirtotallin saatat saada jo kolmella tonnilla, se katoaa nopeasti rakennustarvikkeisiin, vaikka käytettynä ostaisikin.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.