Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Aina viimeinen kisoissa

Lähettäjä: Musti 
Päivämäärä:   15.3.25 17:24:01

Kannattaako tätä harrastusta enää jatkaa? Käyn niin sanotussa kisaryhmässä kun muitakaan ei ole tarjolla ja siihen kuuluu tallin kisoissa käyminen. Koska muilla on vakituiset kisaratsut niin saan aina ne haastavimmat yms ratsastaa. Yleensä ne joilla ei haluta kisata koska niissä on jotain haastetta tunnilla tai kisoissa, esimerkiksi potkii, pukittaa, loikkii, säikkyy, pomppii yms. Eli käytännössä kisa tai tunti menee lähinnä sekoiluksi. Tiedän että pitää olla parempi ratsastaja jne, mutta kyllä se motivaatio laskee…no nyt olen miettinyt että viekö tällainen eteenpäin ratsastajana kun on haasteita jokaisella kerralla tai sitten muuten joutuu miettimään mitä hevonen keksii milloinkin…no nyt meillä on tällä kaudella ollut kahdet kisat heB tasolla ja olen aina ollut viimeinen, ja tässä kuitenkin verrataan tuntilaisia myös keskenään. Nyt olisi tulossa kolmannet kisat ja mietin menenkö sinne ollenkaan. Toisaalta oletus on että kaikki osallistuu…..hevosten kanssa olen kyllä ns kaikkiruokainen, en valita mutta kyllä välillä pohdin mikä voi olla syynä että saa aina epäonnistua tunneilla tai kisoissa…

  Re: Aina viimeinen kisoissa

Lähettäjä: Tuntilainen 
Päivämäärä:   15.3.25 18:59:51

Ikävä tilanne. Mutta yhteisen sävelen ja tietyllä hevosella ratsastamaan oppiminen vie kyllä aikaa ja mahdollisimman paljon tunteja sen hevosen selässä. Hevonenkin tarvitsee kisarutiineja, sekin vie aikaa.
Mulla oli aikanaan ehkä hieman kieroutunut :D taipumus ihastua haastaviin hevosiin ratsstuskoulussa. Kisasin ja kisasin heikoin tuloksin, kunnes eräänä päivänä se voittokin vaan napsahti. Pari vuotta ja useamman kerran viikossa ratsastaen lopulta päästiin maaliin - just heB-tasolla.

  Re: Aina viimeinen kisoissa

Lähettäjä: *** 
Päivämäärä:   15.3.25 19:07:43

En takertuisi liikaa heikkoon kisamenestykseen. Jos heikolle menestykselle on olemassa selvä syy - jatkuvasti vaihtuvat, haastavat hevoset - eikä tilanteeseen liity selviä vaaraelementtejä - esim. liian isojen ratojen hyppääminen esteistä läpi ryskäten - niin ei se aina viimeisenä oleminen ole mitenkään vaarallista.

Nykyäänhän selitetään paljon niitä juttuja, ettei ratsukko ole edes luokan tasolla, ellei prosentteja tule vähintään 65%, ja koetetaan sheimata kaikkia, jotka kehtaavat kilpailla mutta eivät loista menestyksellään. Tuo on kuitenkin typerää paskapuhetta, josta ei tarvitse välittää. On aina arvostettavaa, jos viitsii treenata ja kilpailla - ja se on itse asiassa jo enemmän, mihin moni harrastaja edes kykenee!

Jos tilanne kuitenkin häiritsee sinua muista syistä etkä koe tuota oikein mielekkääksi, niin se on tietysti toinen juttu, ja sitten täytyy koettaa varmaan löytää muita tapoja harrastaa.

  Re: Aina viimeinen kisoissa

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   15.3.25 19:11:04

Miksi sulla ei ole vakituista kisaratsua, jos kerta muilla ryhmäläisillä on? Sinuna keskustelisin opettajan kanssa asiasta.

  Re: Aina viimeinen kisoissa

Lähettäjä: ? 
Päivämäärä:   15.3.25 19:19:24

Samaa ihmettelen kuin piste yllä, miksei sitten niistä haastavista ja epäsuosituista joku olisi sinun vakioratsusi? Parempihan se on molemmille että saatte rauhassa taklata yhden hevosen haasteita kuin että sinulla vaihtuu hevoset ja niillä vaativilla hevosilla ratsastajat.

  Re: Aina viimeinen kisoissa

Lähettäjä: .,. 
Päivämäärä:   15.3.25 19:24:07

Kävisin maksetut tunnit loppuun ja sitten vaihtaisin tallia. Hevosjako kuulostaa epäreilulta.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.