Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Helgstrand ja arvot

Lähettäjä: <3 
Päivämäärä:   10.3.25 10:20:56

Mitä te mietitte, kun näette, että koulutuomarit laittavat sydämen kommentiksi Helgstrandin paluuseen?

  Re: Helgstrand ja arvot

Lähettäjä: Sohvapöytä 
Päivämäärä:   10.3.25 10:38:15

Todella surullista.

  Re: Helgstrand ja arvot

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   10.3.25 10:39:13

Että hyvästi ratsastuksen olympiastatus kymmenen vuoden sisään. Ei ratsastajat tai tuomarit halua ongelmia korjata, vaan saada temmeltää rauhassa..

  Re: Helgstrand ja arvot

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   10.3.25 11:28:23

Yök!

  Re: Helgstrand ja arvot

Lähettäjä: Veeras 
Päivämäärä:   10.3.25 11:44:26

En ymmärrä ollenkaan. Oli muuten aika erikoisen näköistä se Jovianin meno, etujalkojen liikeradassa (varsinkin passagessa) tosi suuri ero. Tahti tuntui olevan melko kadoksissa monin paikoin.

  Re: Helgstrand ja arvot

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   10.3.25 12:02:26

Kouluratsastus mennyt tietyn pienen piirin hommaksi jossa on epäeettistä toimintaa.
Raha puhuu.

  Re: Helgstrand ja arvot

Lähettäjä: vvv 
Päivämäärä:   10.3.25 12:03:44

Missä ?

  Re: Helgstrand ja arvot

Lähettäjä: Radikaali paali 
Päivämäärä:   10.3.25 12:29:36

Ruskeasuolla on kaikissa talleissa kuvaaminen ehdottomasti kielletty. Samoin estepuolella mj-valmennuksissa sen jälkeen kun valmentajat antoi juoksutusraipan laulaa. Aarnio-Wihuri rohkeana toi liitolle asian joka jätti asian.

Vaaleanpunaiset lasit pois. Ratsastus on ratsastuskouluissa ja kisaradoilla hevosille hirveää.

  Re: Helgstrand ja arvot

Lähettäjä: Kata 
Päivämäärä:   10.3.25 13:04:20

Hevosten kohtelu ei ole kaikissa ratsastuskouluissa kohdallaan.

Mieheni aloitti ratsastusuraansa yksäritunneilla ratsastuskoululla. Hetken meni mukavasti, mutta kun yksi hevonen ei liikkunut piti raipottaa, jotta sai raviin. No tätä mieheni ei hyväksynyt, varsinkin kun oma hevosemme on herkkä, liikkuu kun ajatus jne.
Lopetti harrastuksen, harmi - mutta hyvä, ettei tuollaista mahdollisteta. Nuo raippajutut on niitä 80-90-luvun juttuja, ei enää tätä päivää.

Omalle hevosellemme on liian aloittelija, joten ei aloittelijoiden hevonen.

  Re: Helgstrand ja arvot

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   10.3.25 13:21:32

Radikaali maalailee ihan omia pirujansa vaan. Monilla jopa harraste tason puksulla on parempi elämänlaatu kuin köyhällä suomalaisella eläkeläisellä tai matalapalkka alalla työskentelevällä. Ja kyllä töitä joutuu tekemään hyvään elämäntasoon, niin ihmiset kuin hevosetkin.

  Re: Helgstrand ja arvot

Lähettäjä: <3 
Päivämäärä:   10.3.25 13:26:13

Hyvin pidetty kilpahevonen voi oikein hyvin. Helgstrandin hevonen hänen tallissaan ei voi.

Samalla en tiedä Katann ajatuksista. Ratsastuskoulussa miesratsastajan alle ei sovi ajatuksella toimiva hevonen. Jos aloittelija napauttaa hitaan hevosen raipalla raviin ei tarkoita että hevonen voisi huonosti.

  Re: Helgstrand ja arvot

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   10.3.25 14:35:02

Missä näin on tapahtunut??

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.