Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Ruunaaminen

Lähettäjä: Satu 
Päivämäärä:   9.3.25 00:16:36

Millaisia riskejä ruunamiseen liittyy? Jos hevonen on jo täysikasvuinen.. kauanko kestää pääsy normaaliin liikutuksesta ja mitä hintaa operaatiosta joutuu maksamaan?

  Re: Ruunaaminen

Lähettäjä: m 
Päivämäärä:   9.3.25 00:34:28

Onko google rikki?

  Re: Ruunaaminen

Lähettäjä: Satu 
Päivämäärä:   9.3.25 07:50:34

On googletettu. Sieltä löytyy klinikoiden myyntipuheita, mutta haluaisin kuulla eläviä kokemuksia. Niitä ei taida m sinulta löytyä, kun taidat googletella kaikki. Kannattaa muistaa kuitenkin lähdekritiikki ettei tule sinulle pettymyksiä

  Re: Ruunaaminen

Lähettäjä: Taika 
Päivämäärä:   9.3.25 08:25:46

Meillä ruunattu kotona parisenkymmentä omaa kasvattia - ei komplikaatioita. Viimeisin maksoi 240€. Pirkanmaa. Pystyruunauksen pahin komplikaatio taitaa olla suolten esiinluiskahdus ruunauksen jälkeen (?).

  Re: Ruunaaminen

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   9.3.25 08:54:56

Samat riskit on ihan aikuisella hevosella kuin nuoremmallakin. Suurin ero on, että voi olla ettei orimainen luonne/käytös lähdekkään ruunauksella.

Paljon ruunataan ihan aikuisia hevosia. Omakin on ruunattu 9-vuotiaana.

  Re: Ruunaaminen

Lähettäjä~*~ 
Päivämäärä:   9.3.25 09:07:42

Kyllä nuori on vaivattomampi ruunata kuin vanhempi, treenattu hevonen.

Sinänsä riski suolten tippumisesta muniin tai anestesiaan liittyvät komplikaatiot eivät ikää katso.

  Re: Ruunaaminen

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   9.3.25 09:10:55

Aikuisella ne hormonit kyllä tasoittuu yhtä nopeasti kuin varsallakin, mutta osa orimaisuudesta on opittua käytöstä, eikä se siksi lopu. Mutta jos ori on orina ollut kohtelias nuttuskehveli ja orimaisuus näkyy lähinnä tammoista kiinnostumisena, niin siitä tulee varmasti leppoisa ruuna aikuisena ruunattunakin. Karjas ori on todennäköisesti ruunanakin karjaampi.

Ruunauksen suurimmat riskit on nukutus/kaataminen (ja hoxhox ehdottomasti hiekkakuvat ja hiekanpoisto ennen ruunaamista!!), ja pystyruunauksessa suolien valuminen.
Ruunauksen ajankohta mielellään sellainen, että on vähintään öisin pakkasta eikä ole mutaista. Meillä on ollut lähes jokaisessa kesällä tehdyssä ruunauksessa ollut jotain haasteita haavan hoidon tai tulehdusten kanssa. Marraskuu-maaliskuu välillä mieluiten.

Itse suosin kotiruunausta pystyssä aina kun se on mahdollista ja jos on käytettävissä kokenut ruunaaja. Kokematonta en enää ota, yksi ruunaus meni "pilalle" kun ruunaaja oli kokematon ja sinne jäi jotain testosteronia erittävää ja nuoresta iästä huolimatta varsa jäi todella orimaiseksi ja testotasot oli kuin orilla.

  Re: Ruunaaminen

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   9.3.25 12:26:42

Suosituksia pystyruunauksen tekijästä Varsinais-Suomessa?

  Re: Ruunaaminen

Lähettäjä: Mitä 
Päivämäärä:   9.3.25 12:27:16

Suolenvalahtamisriski pystytään aika hyvin tutkimaan etukäteen. Suomenhevosilla kuulemma tätä helpommin. Jos ei tykkää haavojen suihkutuksista, niin klinikkaruunaus. Voiko johtua eläinlääkäristä, jos jää orimaiseksi? En ensimmäiseksi syyttäisi eläinlääkäriä, vaan yksilöllistä ominaisuutta.

  Re: Ruunaaminen

Lähettäjä: Taika 
Päivämäärä:   9.3.25 14:44:45

Nykyään ei suositella mitään suihkuttelua pystyruunauksen avohaavoihin vaan liikuntaa.

  Re: Ruunaaminen

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   9.3.25 15:02:56

"Suurin ero on, että voi olla ettei orimainen luonne/käytös lähdekkään ruunauksella."

Hormonitoiminta muuttuu ruunausiästä huolimatta, opittuja oriin maneereja saattaa jäädä, mutta suurin osa niistäkin unohtuu ajan kanssa. Kastrointi ei ole lobotomia, perusluonne ei muutu täysin toiseksi vaikka palleja puoli metriä pudotetaankin.

  Re: Ruunaaminen

Lähettäjä: Milleniaali 
Päivämäärä:   9.3.25 15:03:49

Mitä, tuolla orimaiseksi jääneellä sinne siis jäi sellaisia osia jotka olisi pitänyt poistaa. Ihan tutkitusti testotasot jäi liian suureksi, oli siis käytännössä kuin olisi ollut pietturi, vaikka molemmat pallit lähti. Ei johtunut hevosesta vaan oli nimenomaan eläinlääkärin virhe, jonka hän itsekin myönsi (tuli kiire rahoituksen kanssa eikä ollut riittävän huolellinen).

  Re: Ruunaaminen

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   9.3.25 15:07:33

"Kokematonta en enää ota, yksi ruunaus meni "pilalle" kun ruunaaja oli kokematon ja sinne jäi jotain testosteronia erittävää ja nuoresta iästä huolimatta varsa jäi todella orimaiseksi ja testotasot oli kuin orilla."

Näin ruunattiin ennen entisen Neuvostoliiton maissa kun halusivat ruunista luonteikkaampia kilpahevosia vaikka ruunia olivatkin. Suomessa harrastastajat oli sitten hiukan ihmeissään...

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.