Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  hajonneet laastipaljut

Lähettäjä: teeseitse 
Päivämäärä:   23.2.25 16:08:05

voiko näitä käyttää johonkin hyödylliseen , tänään tuli kerättyä 5 halkeillutta juoma-astiaa tuolta tarhojen sivuilta.
Joskus olen lämmittänyt ja sen muovin sulattua liimannut halkeaman kiinni tai yrittänyt laittaa toisesta saavista paikan päälle. Jonkin aikaa on toiminut. Sitten on kärryihin roiskeläpiksi tullut tehtyä. Lankun suojaukseen ja jotain pikkupurkkeja yrittänyt väsätä. Vähän turhalta näitä tuntuu hankkia kun keski-ikä on kuukausi - pari. Laatu on muuttunut todella huonoksi.

Ei nuo orthexin astiatkaan ole enää niin kuin ennen.
Mutta jos jotain ideanpoikasta on minne saavin palasia voi käyttää niin varmaan joku muukin miettii samaa asiaa.

  Re: hajonneet laastipaljut

Lähettäjä: Kukkatäti 
Päivämäärä:   23.2.25 16:18:36

Minä keräsin tallilta hajonneet laastipaljut kasvihuoneeseen ja ulko seinustalle tomaattien,kurkkujen, kurpitsojen ym kasvatusta varten. Siinä pitää veden päästäkin pois siitä astiasta.

  Re: hajonneet laastipaljut

Lähettäjä: * 
Päivämäärä:   23.2.25 16:40:49

Periaatteessa laastipaljussa ei saisi kasvattaa syötäviä kasveja ja aurinkoisella paikalla ne kannattaisi maalata vaaleiksi, ettei juuristo lämpene liikaa. Kautta aikain niitä kyllä on käytetty juuri esim. kasvihuoneissa.

  Re: hajonneet laastipaljut

Lähettäjä: * 
Päivämäärä:   23.2.25 16:42:39

Millä muuten lämmität paljua paikkaustarkoituksessa? Taas olisi rännien alla useampi, joihin on tullut pieni halkeama.

  Re: hajonneet laastipaljut

Lähettäjä: A 
Päivämäärä:   23.2.25 17:07:41

Käytän niitä rikkinäisiä ehjien suojana, ehjä rikkinäisen tai muutamankin sisään, eli useampi päällekkäin kun on niin kuvittelen että hieman pidentää niiden ikää. Ja myöskin pikkupakkasella pysyy hieman paremmin sulana.
Ja sit täytyis aina huolehtia että ne ei mee tyhjäksi ja hevoset ala heittelemään niitä, siinähän ne hajoaa ja tietty siinä kun jäätyy pohjia myöden, eli aina kolisteltava jäät kokonaan irti sieltä.
Mutta juu, huonommaksi on laatu mennyt.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.