Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Kenkä painautuu säteeseen?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   23.2.25 09:51:09

Kerrottakoon alkuun että hevosellani on varsinkin takakaviot hieman haasteelliset. Hyvin matalat kannat ja mielellään kavio haluaa malliin suksi. Tämän vuoksi kengitysväli pidetty 6vko.
Kiilapohjallisia kokeiltu mutta kengät lenteli vähän väliä, eivät millään pysyneet. Tästä sitten tulikin vähän ikävä kierre kun kaviot lohkeili ja sitä myöden kenkiä ei saanut tukevasti kiinni.

Elikkäs siis heti kengityksen jälkeen kun katson kavioita niin ne näyttää hyviltä. Mutta jossain vaiheessa huomaan että kenkien haarat alkaa vähän niinkuin painua säteeseen, sinne sivuille.
Säteen ovat isot ja muhkeat.
Vaikea selittää, toivottavasti joku ymmärsi mitä tarkoitan.
Hevonen ei tunnu sitä aristavan.

Mutta miksi näin tapahtuu? Tuntuu että kengitys ei välttämättä ole ihan ok. Olen tästä kerran hieman kengittäjältä kysynyt mutta varsinaista vastausta en saanut. Pohtinut että pitäisikö vaihtaa kengittäjää jos on jotenkin väärä sovitus tai muuta.

Kenkää kun ei hirveästi varmaan voi väljemmin sovittaa koska hevonen herkästi sitten polkee kengän irti jos tulee kavion reunan yli.

Kenkä mielestä on riittävän iso, koko 4 koska kyseessä ei ole mikään hirmu iso kavioinen hevonen. 165cm, sirohko pv.

  Re: Kenkä painautuu säteeseen?

Lähettäjä: Kääk 
Päivämäärä:   23.2.25 13:02:42

No kysypä siltä kengittäjältä. Lukemani perusteella hevosesi takajalkojen asento on nou kän duu versio, joka kasvaessaan/kuluessaan menee vinoon. Kun on oikein killissä takaset, jossain tapauksissa säde ottaa kantaakseen painoa toispuoleisesti, jolloin kenkä jossain vaiheessa osuu säteeseen. Se, onko korjattavissa oleva juttu vai ei, ei voi vastata näkemättä. En kyllä ihan ensimmäisenä haukkuisi kengittäjää lyttyyn.
On muuten vuosien varrella nähnyt semmosia kierokinttuja, joiden omistajat ajattelevat että kintut voi vaan korjata ja että aina olisi jokin tietty keino korjata tietty ongelma. No ei ole..

  Re: Kenkä painautuu säteeseen?

Lähettäjä: --- 
Päivämäärä:   23.2.25 13:08:21

Omalla oli täysin sama ongelma, edessä ja takana, ja ne pohjalliset oli ainoa mikä auttoi.

Röntgenkuvat kavioista, jotta näkee miten kulmat ja sitten kiilapohjallista jos tarvitsee, sen verran että kaviokulma saadaan neutraaliksi.
Tällä tavoin saadaan kavio tasapainoon niin ettei hevonen "kävele kantapäillä".
Voisi verrata ihmiseen joka kävelee kantapäillä, kyllähän se kenkä alkaa kantapäästä pullottaa ja kuluu sieltä nopeammin.

Jos hevonen polkee pohjallisten kanssa (takakenkiä?) niin ehkä pohjallinen/kenkä liian väljästi sovitettu?
Meillä poljettiin takakenkiä ennen kuin saatiin kannat kasvamaan, hevonen seisoi vähän varpaat ulospäin ja tuon asennon takia takajalat olivat hyvin lähekkäin.
Kun kannat saatiin kasvuun, katosi tuokin ongelma.

  Re: Kenkä painautuu säteeseen?

Lähettäjä: O 
Päivämäärä:   23.2.25 14:55:59

” Kenkä mielestä on riittävän iso, koko 4 koska kyseessä ei ole mikään hirmu iso kavioinen hevonen. ”
4 koon kenkä on kyllä verrattain aika iso, ei montaa asiakasta itsellä ole joilla 4 kengät olisi. Toki vaikea sanoa kun ei ole kuvia nähnyt että onko kenkä liika iso. Mutta kuulostaa et tulee vähän liian taakse kenkä, kengittäjä ehkä pihistää taontatyössä? Toisaalta jos kannat matalat niin tuki kannoilla hyvä juttu. Kuten sanoin niin kuvia tarvis saada. Ongelma säteeseen liittyen ratkaistu niinkin yksinkertaisesti että laikkaa kengästä vähän sisäreunasta pois jotta jää tila säteelle.

  Re: Kenkä painautuu säteeseen?

Lähettäjä: * 
Päivämäärä:   23.2.25 15:10:12

Kyllä minustakin koko 4 on jo aika iso, jos siis on kyse ratsukengistä. Omista hevosistani vain yhdellä isolla (170+ cm) suokilla on ollut kengän koko 4. En ole ikinä nähnyt siroa 165 cm puoliveristä, jolla olisi oikeasti kengän koko 4. Lähinnä nyt siis tulee mieleen, että kengät ovat liian isot ja taottu sen takia kapeammiksi, jolloin haarat sitten kääntyvät säteen päälle.

  Re: Kenkä painautuu säteeseen?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   23.2.25 15:13:38

Tämä kengittäjä ei hirmu kauan ole vielä meillä käynyt, vähän vajaa vuoden.

Sanoi juurikin sitä että mielummin vähän liian reilu kenkä kuin liian pieni. Nyt pitäisi kantojen saada paremmin tukea kuin pienemmällä kengällä.

  Re: Kenkä painautuu säteeseen?

Lähettäjä: Hj 
Päivämäärä:   23.2.25 15:34:52

Niin se pitääkin, mieluummin vähän liian reilu kenkä kuin liian pieni. Moni menee sieltä mistä aita matalin eli takohommissa koitetaan päästä mahdollisimman vähällä. Tämä hyvin usein tarkoittaa kengänkokoa joka jää nopeasti pieneksi.

En nyt lähtisi tuon takia vaihtelemaan kengittäjää, mutta kyllä säteelle pitää tilaa tehdä jos tarvitsee. Sitä voi hioa pois ja kesäkenkään saa takomallakin tilaa.

Se vielä. En tiedä miten arvioit sen miten kengän haarat painavat sädettä. Jos vaan otat kavion ja katsot siitä ylhäältäpäin sitä, näyttää hyvinkin helposti että haarat osuvat säteeseen, tulevat osittain päälle. Tämä ei ole varsinaisesti ihan toivottavaa mutta vi olla että on ollut tehtävä sitten niin. Mutta se kavio pitää kääntää niin että näet kannat arviointiasennossa ja sen että jääkö sitä ilmaa säteen ja haarojen väliin. Tosi moni kengityksestä tietämätön tiiraa sitä kaviota ja kenkää vaan siitä päältä, ei se kerro muuta kuin sen mitä päältä näkyy.

  Re: Kenkä painautuu säteeseen?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   23.2.25 20:38:03

Mainitsemasi "muhkea säde" on mitä todennäköisimmin seurausta liiallisesta paineesta kannattomien takakavioiden takaosilla. Säde ei siloin pääse tursuamaan muualle kuin maata kohti. Kyseessä on eri asia kuin terveen, kannallisen kavion hyvä säde. Sellaista kaviota ei voi vuolla poikittain raspilla, koska säde kantaisi raspia.

Paine täytyy jakaa paremmin. Muuten kanta-alueen iskua vaimentaviin alueisiin (sädepatja ja kantapallot) tulee pysyvää surkastumaa ja krooninen kiputila. Painekaviossa kannat pakenevat ylöspäin niin, että ne muodostavat jyrkähköt harjanteet.

Asiansa osaava seppä tunnistaa normaalin ja patologisen tilanteen erot. Vikatilanteet eivät korjaudu itsestään, vaan ihmisen käsissä yleensä pahenevat.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.