Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Pihatto omaan pihaan, kustannukset

Lähettäjä: .... 
Päivämäärä:   14.2.25 08:50:55

Mikähän olisi armaan raadin kustannusarvio jos ottaisi kaksi hevosta omaan pihaan ja laittaisi niille pihaton? Lannan säilytykseen Lanta-Jussi. Riittäisikö 50 000?

  Re: Pihatto omaan pihaan, kustannukset

Lähettäjä: … 
Päivämäärä:   14.2.25 08:54:51

Kuinka isot pohjatyöt joudut tekemään tarhoille, laitumelle, kentälle? Kuivikkeiden ja heinien säilytys? Missä aiot ratsastaa?

  Re: Pihatto omaan pihaan, kustannukset

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   14.2.25 09:02:06

Kyllä 50 000:lla Lanta-Jussin ja tarhat saa, ehkä kentänkin jos helpot pohjatyöt.

Pihattorakennuksen kustannukset sitten päälle.

  Re: Pihatto omaan pihaan, kustannukset

Lähettäjä: .... 
Päivämäärä:   14.2.25 09:05:45

Tehtäisiin metsätarha, ei tarvita laidunta. Ei omalle pikkutilalle kenttää, maastoillaan ja lainataan naapurin kenttää.

  Re: Pihatto omaan pihaan, kustannukset

Lähettäjä: … 
Päivämäärä:   14.2.25 09:09:47

Pelkkä metsätarha tallaantuu liejuksi

  Re: Pihatto omaan pihaan, kustannukset

Lähettäjä: .... 
Päivämäärä:   14.2.25 09:16:50

On siis myös todella tukevapohjainen iso tarhan pohja-aihio ja sitten rinteessä oleva iso metsätarha. Mahdollisuuksia on kun on useita hehtaareja itsellä.

  Re: Pihatto omaan pihaan, kustannukset

Lähettäjä: Q 
Päivämäärä:   14.2.25 09:18:04

Ihan vinkkinä että tee kerralla kunnon puitteet, kiität myöhemmin ;)

Tällä meinaan esim. tarhaan kunnon pohja sala-ojineen, kunnon aidat siihen ettei tarvitse koko aikaa korjailla. Hyvät valaistukset kerralla kuntoon, tee pihatto myös kunnolla ja riittävän iso.

Mikäli ihan naapurissa kenttä niin sitten varmaan pärjää ilman omaa mutta jos tyyliin kilometrin päässä niin jossain vaiheessa voi alkaa kaipaamaan sitä omaa kenttää pihalle.

Ja korostan vielä, panosta tarhan pohjiin vaikka nyt se voikin kuulostaa toissijaiselta asialta.

  Re: Pihatto omaan pihaan, kustannukset

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   14.2.25 09:19:31

Jos metsätarha on hiekkakangasta tai sijaitsee lähiympäristöä korkeammalla, että vedet valuvat sieltä muualle niin saattaa toimia. Muuten on upottava lieju kuolleine puineen ja mahdoton ojittaa.

  Re: Pihatto omaan pihaan, kustannukset

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   14.2.25 09:22:08

"Tällä meinaan esim. tarhaan kunnon pohja sala-ojineen, kunnon aidat siihen ettei tarvitse koko aikaa korjailla. Hyvät valaistukset kerralla kuntoon, tee pihatto myös kunnolla ja riittävän iso."

Jep, näin.

  Re: Pihatto omaan pihaan, kustannukset

Lähettäjä: Heh 
Päivämäärä:   14.2.25 09:30:38

Tuohon rahaan pitää tehdä kompromisseja. Saat pihattorakennuksen ja lanta-jussin, tai kulkureitit ja lanta-jussin.
Vaikka ne pohjat vaikuttaisi nyt hyviltä, niin ne muuttuu äkkiä huonoiksi kun niitä tamppaa X määrä hevosia. Kavio polkee tukevankin maan liejuksi.

Omasta kokemuksesta suosittelen että panostat heti alussa valoihin, pohjiin ja kulkureitteihin. Kaikkeen menee tuplasti kauemmin aikaa, jos joutuu rämpimään pimeässä mutavellissä.
Meilläkin on ihana metsätarha rinteessä. Se ei ole ihana syksyllä ja keväällä, kun vesi valuu sitä rinnettä alas huuhtoen kaiken kusipaskavellin tarhasta liikkeelle ;)

  Re: Pihatto omaan pihaan, kustannukset

Lähettäjä: .... 
Päivämäärä:   14.2.25 09:56:04

Kiitos kaikille ihanille hyvistä kommenteista :) Näitä täytyy nyt mutustella, aikaa on miettiä ja suunnitella kun ehkä vasta parin vuoden päästä ajankohtaista!

  Re: Pihatto omaan pihaan, kustannukset

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   14.2.25 10:02:42

Ota kaira, tee metrin reikä maahan , nosta ylös ja mittaa mitä maaperässä on, jos on multaa 30cm ja sen jälkeen hiekkaa, ei tarvi ekana vaihtaa maaperää. Jos multakerroksen alla on savea, tee edes yksi hiekkatarha, tai suunnittele kulkureitit niin et sulla on 2 tai 3 aluetta jiuden välillä vaihdella.

Onhan sullla iso traktori , säkkejä tarvii vaihtaa usein.

  Re: Pihatto omaan pihaan, kustannukset

Lähettäjä: Tippi 
Päivämäärä:   14.2.25 11:41:25

Mulla on suunnitteilla laittaa n. 30t pihattoon ja toivon saavani sillä pelkän rakennuksen. Kaikki muu tehdään pikkuhiljaa. Maaperä on kantavaa hiekkaharjua, joten tarhan pohjaan ei ole varattu budjetista mitään. Kenttä on tulevaisuudessan pakko tehdä pellolle, ja siellä onkin sitten multaa ja savea, joten se vaatii rahaa.

  Re: Pihatto omaan pihaan, kustannukset

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   14.2.25 11:42:38

Katso sitten, että rinteessä olevan metsätarhan portti ei ole juuri siinä painanteessa, mihin kaikki rinteestä valuva vesi kasaantuu tai siinä on äkkiä pohjaton suo.

  Re: Pihatto omaan pihaan, kustannukset

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   14.2.25 11:51:19

Nyt kun on kevät tulossa, niin kannattaa seurata mistä ne sulamisvedet valuvat ja vältellä niitä märkiä kohtia. Samoin katsoa mistä kohdasta lumet ensimmäisenä sulavat ja mikä alue kuivuu keväällä nopeiten, sellainen sopii ympärivuotisen tarhan paikaksi.

  Re: Pihatto omaan pihaan, kustannukset

Lähettäjä: joo 
Päivämäärä:   14.2.25 12:08:29

no siis, saat menemään omaan hevostilaan niin paljon rahaa kuin olet valmis siihen laittamaan.
Meillä ollut puolivuotta "valmiissa" tiloissa hevoset.
karsinoiden pikarakennus 500€
tarhamateriaalit oli jo valmiina
Pohjatyöt omalla kaivurilla, omalla miehellä polttoaineiden verran
Lantalavalle pohja 300€ + lantalava 1500€
lattian piikkaus (koneen vuokra + sähkö)
paljon sukulaisten lihasvoimaa
uudet kottikärryt 100€

Nyt keväällä aloitetaan varsinainen tallin teko johon menee mitä menee.
"laitumen" hinta oli 600€ joka tehdään nyt keväällä n1/2ha.
karsinaelementit tehdään itse, materiaalit vielä auki. Villisti veikkaan että loppujen lopuksi vuositulot ei tule riittämään tähän leikkiin, lainaa en halua enempää joten tehdään sitä mukaa ku on varaa askarrella +/- 30 000€ plus ratsastuskenttä 25*60, jonka hintaa en varmasti halua edes laskea.

  Re: Pihatto omaan pihaan, kustannukset

Lähettäjä: -+ 
Päivämäärä:   14.2.25 13:01:20

Hmm. Jos on hiekkamaata ei tarhalle tarvitse tehdä kuin aidata. Savimaalle en enää ikinä tallia laittaisi ( paitsi laitumet voi olla), kokemusta siitäkin.
Itsellä tullut maksamaan aitalangat ja tolpat ja valmiin rakennuksen sisustaminen ehkä pari tonnia. Lantajussia en ostaisi vaan siirtolavan. Kaikkea tavaraa on ollut ennestäänkin kun hevosia on ollut kolkyt vuotta.

  Re: Pihatto omaan pihaan, kustannukset

Lähettäjä: .... 
Päivämäärä:   14.2.25 13:31:01

Täällä ei onneksi vesi seiso missään kun on tollasta kivimoreeni-hiekkamaata. Mutta tuo oli hyvä vinkki että katsoo miten vesi kulkee kun lumet sulaa ja missä sulaa nopeiten. Tuo pohja mikä ajateltu pihatolle ja tarhalle on niin vahvaa maata että rekatkin voivat siitä huoletta ajella.

  Re: Pihatto omaan pihaan, kustannukset

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   14.2.25 13:35:53

Samoja mietteitä ollut itselläkin, mutta ei vielä ihan heti ajankohtaista.

Tuohon Lanta-Jussiin törmäsin itsekin vasta äskettäin ja haluaisin kuulla siitä lisää. Käsittääkseni se pitää tyhjentää parin viikon välein ja siirtää säkit jonnekin jatkokompostoitumaan, olenkohan ymmärtänyt oikein? Missä te muut säilytätte näitä säkkejä?

Tätä miettiessäni pohdin, olisiko siirtolava sittenkin parempi.

  Re: Pihatto omaan pihaan, kustannukset

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   14.2.25 13:37:02

Noh, meille synty pihatto n. 100 eurolla olemassa olevaan rakennukseen, hinta koostui puutavarasta. Tolppiin meni rahaa pari satkua, lankoihin toiset jonka jälkeen olikin kaksi tarhaa tehtynä. Sen jälkeen ei olekaan ollu kun alamäkeä kun on tehty lisää puitteita :D

  Re: Pihatto omaan pihaan, kustannukset

Lähettäjä: Hj 
Päivämäärä:   14.2.25 17:52:11

Meilläkään ei pihattojen tekoon paljoa mennyt. Kallein oli ympärivuoden sulana pysyvä juoma-astia pihaton tarhaan. Hyvin pidetty lato oli valmiina. Modernin tallin teko vanhaan navettaan maksoi 30t. Tehtiin itselähes kaikki eli vain materiaalit.

  Re: Pihatto omaan pihaan, kustannukset

Lähettäjä: Lyyli 
Päivämäärä:   14.2.25 19:33:43

Metsä tarha riippuu kuten moni on maininut sen pohjasta. En vain ymmärrä miten joku jo heti täällä kommentoi että metsä tarha olisi liejunen, kun voi olla ettei ole.

Meillä on useamman hehtaarin metsä tarha, siinä on erilaisia alustoja. Osa menee liejuksi, ja osa pysyy kuivana. On mäntystä hiekkapohjaa sekä pehmeää kuusimetsää

  Re: Pihatto omaan pihaan, kustannukset

Lähettäjä: Y 
Päivämäärä:   14.2.25 20:49:02

Kuormalavoista voi tehdä rungon ja OSB 3 levyt seiniin!!! Me rakennettiin pihatto alle 1000€

  Re: Pihatto omaan pihaan, kustannukset

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   15.2.25 07:13:17

Talli-jussia miettisin kahteen kertaan pihatto-olosuhteisiin. Nimittäin se ei oikein toimi jäisellä lannalla, kompostoriin mahtuva määrä on sen verran pieni ja vaihtoväli tiheä, että lannan palaminen ei lähde käyntiin. Ja myöskin kuivike vaikuttaa, jos meinaa käyttää jotain muuta kuin turvetta lanta-jussin kanssa niin unohda.
Itse en suosittelisi lanta-jussin käyttöä kuin karsinatalliin turvekuivituksella, ja silloinkin itsellä oltava traktori säkin nostoon ja tilaa varastoida niitä säkkejä. Ja silloinkaan sitä tarhoista siivottavaa jäistä lantaa talviaikaan ei voi määräänsä enempää kipata säkkiin, koska taaskaan ei palamista tapahdu. Jotkut tässä taannoin tällä palstalla kertoivat, että ottavat tarhoista siivottu jäiset lannat kottikärryissä yöksi talliin sisälle sulamaan ja vasta sitten kippaavat lanta-jussiin.

  Re: Pihatto omaan pihaan, kustannukset

Lähettäjä: --- 
Päivämäärä:   15.2.25 11:05:23

Tarhan ja kulkualueiden pohjiin kannattaa ihan oikeasti panostaa.
Se, että pohja kestää rekkoja, ei tarkoita että kestää hevosia. Hevosen jaloista tulee pistemäinen rasitus ja pihatossa varsinkin ne kulkureitit on kovalla rasituksella.
Kun sataa 24/7 pari viikkoa putkeen niin se "rekankestävä" pohja on yllättävän nopeasti mutavelliä mihin hevoset uppoaa.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.