Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  kuolaimet kiinni klipsuilla

Lähettäjä: :) 
Päivämäärä:   13.2.25 10:03:02

tykkäisin hirveästi ostaa dyonin working collectionin suitset, mutta niissä kiinnitetään kuolain metalliklipsuilla. jotenkin mietityttää että voiko niistä olla jotain haittaa, ei varmaan ole yhtä turvalliset kun perus nahkakiinnitys? koliseeko kauheasti??

löytyiskö jostain samantyyppisiä suitsia, missä lähtänä turpis, ns hunter tyyliin?

  Re: kuolaimet kiinni klipsuilla

Lähettäjä: Kilinä 
Päivämäärä:   13.2.25 10:12:34

Meillä oli noi suitset vuosia käytössä, eikä kyllä mun mielestä koskaan kilisseet. Ainoastaan ehkä silloin pienesti, jos hevonen tosi paljon mutusteli kuolainta.
Myytiin pois kun ei ole sallitut koulukisoissa.

  Re: kuolaimet kiinni klipsuilla

Lähettäjä: mm 
Päivämäärä:   13.2.25 10:27:10

Poskihihnan ja kuolaimen välillä ei pitäisi tulla sellaista vetoa, jossa metallin väsymisestä olisi syytä huolestua. Kuolaimen pikalukkokiinnitys ei altistu jatkuvalle kosteudelle, se ei altistu vedolle. Samanlaisia metalli vasten metallia-niveliä on myös kuolaimissa. Hevonen myös jossain määrin kannattelee kuolainta suussaan itse, kuolainta voi tukea myös ohjastuntumalla, ja tietyt turpahihnamallit pitävät kuolaimen jollakin lailla suussa vaikka poskihihna irtoaisikin. Eli vaikka poskihihna katkeaisi, niin kuolain ei katoa suusta sekunnin kymmenesosassa vaan siinä on pieni hetki aikaa reagoida.

Ohjia en itse kiinnittäisi kuolaimiin pikalukoilla, koska niihin voi hätätilanteissa kohdistua vähän kaikensuuntaisia ja kaikensuuruisia voimia. Ohjan kiinnityksen pettäessä ollaan myös heti sillä sekunnin kymmenyksellä helisemässä, kun ohjauksesta tulee voimakkaasti toispuoleinen tai jos ratsastaja/hevonen ei osaa yhden ohjan pysäytystä.

  Re: kuolaimet kiinni klipsuilla

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   13.2.25 10:34:54

Ei ole sitten koulukisoissa sallitut

  Re: kuolaimet kiinni klipsuilla

Lähettäjä: noppa 
Päivämäärä:   13.2.25 10:45:07

Paljon on ajo-ohjia jo lukoilla enkä ole kuullut rikoista sen enempää kuin muidenkaan varusteiden satunnaisista.

Jostain syystä meillä yksi ei tykännyt näistä poskihihna-lukollisista, se tuli heti levottomaksi suustaan samoilla kuolaimilla :D En tiedä mistä tämä oikeasti johtui, suitset oli siis myös muuten samat. Kätevät suitset kyllä, helpot vaihtaa kuolainta! :)

  Re: kuolaimet kiinni klipsuilla

Lähettäjä: mm 
Päivämäärä:   13.2.25 11:24:20

Noppa, en uko että ajo-ohjissa on pikalukkoja koska ne on ravikilpailusäännöissä kielletty.
Ohjasajo-ohjissa kyllä on pikalukkoja, koska niissä sen rikkoutuminen ei aiheuta pahaa vaaratilannetta, koska ihmisen jalat on maassa.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.