Lähettäjä: työntekijä
Päivämäärä: 10.2.25 11:50:16
Nyt alkaa olla mitta täysi nykyistä työpaikkaa ja alaa kohtaan. Olen mielessäni pyöritellyt seuraavia vaihtoehtoja. Tämän hetkisessä työpaikassa minulla on todella huono pomo, töiden suunnittelija ja työajoilla ei ole mitään rajaa. Esimerkiksi en saa vakavassa taudissakaan jäädä saikulle, varoittamatta saattaa tulla taas 18h työvuoro, mikään ei näy palkkakuitissa.. ei mitään järkeä.
Mieleni vetäisi taas hevoshommiin. Joo, en tule sillä hommalla rikastumaan, mutta palkka kelpaa minulle ja se, ettei tarvitse joka päivä olla sitä +kymmentä tuntia töissä ja on säännölliset työajat/vuorot. Ongelmani on kuitenkin se, ettei minulla ole hevosalan koulutusta, vaan ihan toisen alan tutkinto. Tallityöntekijän paikkoja ei ole myöskään missään. Olen yrittänyt etsiä, mutta mitään mihin kelpaisi, tai ylipäätään mitään ei tule vastaan. Uudella maalla on ollut ehkä yksi terapiatoiminnan paikka kesäksi muutama tunti päivässä, mutta se nyt ei ole mitä haen. Joo, voisin vanhanaikaisesti kävellä isommille talleille sisään, että moi, mutta se nyt on epärealistista, että ketään tuntematonta ilman ammatillista näyttöä otettaisiin hommiin (kun ei ole edes tarvetta).
Löytyisikö neuvoja minulle? Enkö vain etsi oikeista paikoista, vai eikö tosiaan missään enää tarvita tai edes oteta reippaita ja halukkaita, niin kuin ennen oltaisiin voitu. En etsi mitään varsinaista "dressage centeriä", missä luonnollisesti jo asiakkaat vaativat selvästi koulutetut ammattilaiset, vaan semmoista paikkaa, minkä porukkaan minut voitaisiin mielellään ottaa töihin. Joku varmasti ehdottaa heti, että mene kouluun, mutta se ei ole suunta mihin haluan nyt lähteä. Etsin palkkatöitä.
|