Lähettäjä: *
Päivämäärä: 10.2.25 15:44:04
Tuo heinäesimerkki on nimenomaan esimerkki asiasta, jossa tallinpitäjä saa tehdä omiensa kanssa ihan mitä lystää. Tallinpitäjän pitää tarjota asiakkaille se, mitä on luvattu ja sovittu. Jos näin tapahtuu, omilleen hän saa syöttää ihan mitä haluaa, eikä se kuulu asiakkaille pätkääkään.
Tiedän itsekin tapauksen, jossa tallinpitäjä syötti asiakkaiden hevosille jotain paikallista perusheinää - eikä ollut muuta luvannutkaan - ja omilleen hankki jostain toiselta puolelta Suomea jotain sairaan kallista erikoisheinää, koska omista hevosista yksi (vai useampi, en muista) oli joku mahavaivainen moniallergikko. Tässäkin tapauksessa osa asiakkaista pahoitti mielensä ja oli sitä mieltä, että totta kai heidänkin hevostensa olisi pitänyt saada sitä parempaa heinää ja tallinpitäjä oli ihan törkeä ja epäreilu. Ja höpöhöpö. Tuollaisesta loukkaantuminen on ihan asiakkaiden oma häpeä, koska siihen ei ole mitään oikeaa syytä vaan ainoa syy on kateus ja tyhmyys.
Ja nuo kaikki selitykset, että totta kai pitää tarjota asiakkaille samaa ainakin lisämaksusta, jos kerran muutenkin hankkii tallille jotain tiettyä heinää tai kuviketta tms.... Niin miksihän ihmeessä pitäisi? Ymmärrättekö lainkaan, että se on osa ammattimaista tallinpitoa, että miettii tarkkaan, mikä se oma konsepti on? Sen mukaanhan mietitään esim. tallipaikkojen hinnat, työmäärät ja -tavat, varastotilat jne. Moni tallinpitäjä haluaa tarjota vain yhtä heinää ja yhtä kuiviketta ja siihen on erittäin painavat käytännön syyt. Se, mitä hän HARRASTUKSENAAN omien hevostensa kanssa puuhaa, ei liity hänen talliyritykseensä ja sen toimintatapoihin millään tavalla.
Jos tallinpitäjä haluaa harrastaa omien hevostensa kanssa niin, että tilailee jotain ihmeheinää milloin mistäkin ja miksaa kuiviketta kolmesta eri pussista ja syöttää väkirehua kymmenestä eri purkista.... Niin yhtään mikään näistä asioista ei ole sellainen, että sen pitäisi olla asiakkaille saatavilla edes lisämaksusta. Asiakkaille on tarjolla se, mitä heille on tarjolla, ja he voivat ihan itse miettiä, kelpaako se vai onko jossain muualla parempi.
Jos ajattelet, että sinun hevosellasi pitää olla useita eri vaihtoehtoja heinän ja kuivikkeen osalta, sitten viet hevosesi sellaiselle tallille, jossa niitä vaihtoehtoja on. Et jää jonkun nurkkiin käyttämään palveluja, joihin et ole tyytyväinen, ja kateellisena kyttäämään ja kyräilemään, mitä tallinpitäjä omien hevostensa kanssa tekee.
Niin kauan kuin harrastaa muiden nurkissa, joutuu menemään muiden säännöillä eikä rahoilleen voi vaatia enempää vastinetta, kuin on sovittu. Siihen ei tallinpitäjän oma hevostenpito liity millään tavalla. Jos haluaa päästä päättämään kaikesta, sitten täytyy ryhtyä itse tallinpitäjäksi. Kun muutaman satatonniakin laittaa alkajaisiksi puitteisiin kiinni, ei tarvitse enää kiukutella muille vaan voi aivan vapaasti tilata omille hevosilleen millaiset heinät ja kuivikkeet ikinä haluaa. :)
|