Lähettäjä: Mikkonen
Päivämäärä: 8.2.25 15:11:01
Yksityishevosten hoito ei ole kannattavaa jos oikeasti tekee laskelmat jossa huomioidaan kaikki kustannukset: traktrorin ostohinta, vakuutus ja huolto, lana sen perään, kentän huoltoon sitoutunut aika ja sen vaatima kunnostus (lisähiekka/kuitu, suolaus,auraus, kastelu, laserilla tasoitus), hevosten ”palvelu” (loimitukset, suojitukset…) ja karsinoiden hoito ja heinät (onneksi kaikki haluavat omat rehut), tarhojen hoito ja kunnostus,
Hevosten touhuissa rikkoutuneiden asioiden korjaus (tarvikkeet ja työ), sähköt ja vedet .
Talliyrittäjällä ei ole työaikoja vaan kun on hevosella hätä, soitetaan tallinpitäjälle. Tästä puhelinpalvelusta ei kukaan maksa mitään.
Maneesin rakennuskustannukset ovat minimissään 500 000€ joka tulee siirtää hintoihin.
Pankki antaa max 20v laina-aikaa joten 20 hevosen tallilla maneesin kustannus (HUOM KOROKUSTANNUKSET TÄHÄN VIELÄ PÄÄLLE!!) 105€/kk/hevonen
900€/kk karsinavuokra sisältää jo pelkästään valtiolle maksettavaa 25,5% (toisin kuin ravintolassa talliyrityksille ei suoda jakaa tuotteita laskuun eri alv-kantoihin vaan kaikki menevät 25,5 alv-kannalla) 182,87€, eli jää 717,13€ josta kaikki edellä mainitut pitää maksaa….
Ainoa järkevät ratkaisu on itsehoitotalli jossa hevostenomistajat järjestävät hevosten hoidon ja palvelun.
|