Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Ostaisitko jännevammaista?

Lähettäjä: … 
Päivämäärä:   5.2.25 17:49:23

Ostaisitko harrastekäyttöön hevosta, jolla on ollut ja parantunut jännevamma?

  Re: Ostaisitko jännevammaista?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   5.2.25 18:01:46

En koska riski on aina isompi uudelle vammalle. Toki mikä vaan hevonen voi saada jännevamman mutta minimoin ne riskit mitä voin hevosta ostaessa.

  Re: Ostaisitko jännevammaista?

Lähettäjä: *** 
Päivämäärä:   5.2.25 18:07:48

Riippuen jä'nnevamman asteesta eli osa kuntoutuu täysin.

. : jos ostat ulkomailta hevosen niin mistä tiedät ettei sillä ole terveyshistoriassaan jännevammaa jossain vaiheessa ollut?

  Re: Ostaisitko jännevammaista?

Lähettäjä: N 
Päivämäärä:   5.2.25 18:27:16

En ostaisi. Isompi riski että uusii.

  Re: Ostaisitko jännevammaista?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   5.2.25 18:47:52

Olen ostanut kaksikin. Toinen on edelleen 16 vuotta myöhemmin käytössä, toinen meni ähkyyn. Kummallakaan ei jännevamma uusinut vaikka toisella oli ollut jännevamma jopa 3 kertaa ennen minulle tuloa.

  Re: Ostaisitko jännevammaista?

Lähettäjä: No 
Päivämäärä:   5.2.25 19:56:15

Riippuu tykkäänkö siitä/onko sopiva tarkoitukseeni ja mikä hinta. Pihassa on kolme joilla ollut joskus jännevamma, näistä yksi jo iäkäs vanhus niin sillä kevyttä hommat nyt loppuiän, mutta toiset kaksi on parantuneet normaaliin käyttöön (toisen lievästä jännevammasta nyt 10vuotta ja toisen 3). Yksi on ollut muinoin jolla hankkarivamma joka uusi ja sen jälkeen meni seurapolleksi kevyeen käyttöön vaan.

  Re: Ostaisitko jännevammaista?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   5.2.25 20:22:23

Ostin suoraan saikulta :) Semmonen vaan että oli tuttu hevonen niin oli helppoa :D Ei enää vaivannut, siitä nyt 17 vuotta

  Re: Ostaisitko jännevammaista?

Lähettäjä: Lisa 
Päivämäärä:   5.2.25 20:22:24

Tottakai!

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.